Asnjë lajm nga gurb

Asnjë lajm nga gurb.

Asnjë lajm nga gurb.

Asnjë lajm nga gurb është një roman satirik i krijuar nga intelektuali spanjoll Eduardo Mendoza. Botimi i saj i parë u krye nga gazeta Vendi midis 1 dhe 25 gusht 1990. Vitin pasues, Seix Barral bëri fillimin e tij në formatin e librit. Historia zhvillohet në qytetin e Barcelonës në kohën para Lojërave Olimpike 1992.

Historia simulon ditarin e një të huaji që kërkon Gurb, një qenie aliene që ka marrë pamjen e kantautorit Martha Sánchez. Mendoza përdor figurën e të huajve për të treguar qëndrimin absurd dhe konsumist të shoqërisë katalanase dhe spanjolle në atë kohë. Ku njerëzit sillen në një mënyrë jo mbështetëse dhe spekulative, të joshur nga fuqia e parave dhe mendjelehtësisë.

Për autorin, Eduardo Mendoza Garriga

Imazhi i mbajtësit të vendit të Eduardo Mendoza Ai lindi në Barcelonë, më 11 janar 1943. Ai ka një diplomë në Drejtësi, i diplomuar në Universitetin Autonom të Barcelonës. Gjatë gjithë karrierës së tij letrare ai ka hyrë kryesisht në zhanrin e romanit, megjithëse ka shkruar gjithashtu ese dhe tregime të jashtëzakonshme. Po kështu, Mendoza ka punuar si aktor teatri, avokat dhe përkthyes.

Debutimi i tij letrar ndodhi ndërsa jetonte në New York (midis 1973 - 1982 ai punoi si përkthyes në KB), me E vërteta për çështjen Savolta (1975). Që atëherë, ai e bëri të qartë trajtimin e tij të shkëlqyeshëm të burimeve të ndryshme narrative, brenda një stili autentik dhe kritik. Titulli origjinal i romanit ishte Ushtarët e Katalonjës, por ajo u modifikua për shkak të censurës së Frankos. Ai i dha atij çmimin Kritikët për Rrëfimin Castilian.

Eduard Mendoza.

Eduard Mendoza.

Kronologjia e librave, eseve dhe çmimeve të tij më të shquara

 • Misteri i kriptës së përhumbur. Seri detektive anonime, parodi me tiparet e një romani të zi dhe gotik (1979).
 • Labirinti i ullinjve. Seria Detektive Anonime (1982).
 • NY. Ese (1986).
 • Qyteti i mrekullive. Roman (1986). Çmimi City of Barcelona. Çmimi Libri më i Mirë i Vitit, Revista Lit (France).
 • Ishulli i padëgjuar. Roman (1989).
 • Barcelona moderniste. Ese (bashkëautor me motrën e saj Cristina Mendoza; 1989).
 • Viti i përmbytjes. Roman (1992).
 • Një komedi e lehtë. Roman (1996). Çmimi më i mirë i librit të huaj (Francë).
 • Baroja, kontradikta. Ese autobiografike (2001).
 • Aventura e budoir-it të mungon. Seria Detektive Anonime (2001). Çmimi për Librin më të Mirë të Vitit 2002, Gremio de Libreros de Madrid.
 • Udhëtimi i fundit i Horacio Dos. Romani i botuar me këste në Vendi (2002).
 • Mauritius ose zgjedhjet fillestare. Roman (2006).
 • Kush e mban mend Armando Palacio Valdés? Ese (2007).
 • Udhëtimi mahnitës i Pomponio Flato. Roman (2008). Çmimi i Argjendtë Pen 2009.
 • Tri Jetët e Shenjtorëve (Balena, Fundi i Dubslavit dhe Keqkuptimi). Libër me tregime (2009).
 • Lufta e maceve. Madrid 1936. Roman (2010). Çmimi Planet.
 • Mënyra për në shkollë. Histori për fëmijë (2011).
 • Lufta e çantës dhe jeta. Seria Detektive Anonime (2012).
 • Sekreti i modelit që mungon. Seria Detektive Anonime (2015).
 • Çmimi Franz Kafka 2015.
 • Çmimi Cervantes 2016.
 • Çfarë po ndodh në Katalonjë? Ese (2017).
 • Mbreti merr. Trilogji Ligjet e Lëvizjes (2018).
 • Tregtia e yin dhe yang. Trilogjia e Ligjeve të Lëvizjes (2019).
 • Pse e donim kaq shumë njëri-tjetrin. Ese autobiografike (2019).

Analiza e Asnjë lajm nga gurb (1991)

Konteksti dhe argumenti

Vendosja është Barcelona në prag të JJ. OO Ndërsa i huaji që kërkon Gurp kalon nëpër qytet, ai përshkruan veçoritë dhe mënyrën e jetesës së banorëve të tij. Shtë një metropol i përfshirë me ritmin e vrullshëm të përgatitjeve për ngjarjen më të madhe sportive në botë. Kalimet në trotuaret e hapura, trafiku i padurueshëm dhe fanatizmi i futbollit janë shumë të habitshme.

Për këtë arsye, autori - përmes satirës dhe kundërshtisë - kritikon sipërfaqësinë dhe konsumizmin mbizotërues. Në mënyrë të ngjashme, Mendoza zbulon karakterin e pamëshirshëm të shoqërisë moderne kundër gjendjes dhe mirëqenies njerëzore. Ku ironia është ndjenja që shoqëron rrjedhën e ngjarjeve; siç shihet në fragmentin vijues:

"pesëmbëdhjetë. 15. Unë bie në një hendek të hapur nga Kompania e Ujit të Barcelonës.

 1. 04. Unë bie në një hendek të hapur nga Kompania Kombëtare e Telefonit.
 2. 05. Unë bie në një hendek të hapur nga shoqata e lagjes në rrugën Córcega ”.

Figurë

I huaji anonim

Komandanti (emri i panjohur) i anijes tregon ngjarjet në vetën e parë përmes shënimeve në ditarin e tij. Rrëfyesi kopjon fenotipin e personaliteteve të ndryshme ndërsa i përshtatet jetës në Tokë. Fillon me paraqitjen e Kont-Dukës së Olivares. Pastaj, ai ndërron në mënyrë të njëpasnjëshme në format e Miguel de Unamuno, Isoroku Yamamoto ose Alfonso V de León, ndër të tjera.

gurb

Ashtu si kolegu i tij anonim, Gurb është një i huaj pa trup. Ai vendos të miratojë formën e këngëtares së egër Martha Sánchez. Të dy alienët kanë nevojë për njëri-tjetrin që të jenë në gjendje të kthehen në galaktikën e tyre, pasi zbarkuan pranë Barcelonës për shkak të prishjes së anijes së tyre. Sidoqoftë, ai është i pari që del për të hetuar se si është jeta në një qytet të madh dhe partneri i tij shkon në kërkim më vonë.

Z. Joaquín dhe Doña Mercedes

Ata janë dy të moshuar që kanë një lokal që vizitohet shpesh nga tregimtari. Ata zhvillojnë një miqësi të mirë me jashtëtokësorin e panjohur, duke u bërë një lidhje shumë e besueshme midis tyre. Në një masë të tillë që ai ofron të marrë përsipër institucionin kur Znj. Mercedes pranohet në një spital.

Fqinji

Ajo është një grua e martuar, beqare dhe me një djalë, me të cilin rrëfyesi dashurohet. Pavarësisht se është pak indiferente ndaj mbledhjeve të komunitetit (ajo zakonisht nuk merr pjesë), ajo njihet si një person i përgjegjshëm. Ju kurrë nuk bini prapa me pagesat e këshillit tuaj të lagjes. I huaji i varfër anonim përpiqet shumë herë - më kot - për të pushtuar femrën, por asaj nuk i pëlqejnë afrimet e tij ose mënyrat e tij.

Fraza nga Eduardo Mendoza.

Fraza nga Eduardo Mendoza.

Struktura dhe stili i romanit

Historia është e ndarë në 15 kapituj që korrespondojnë me numrin e ditëve të aventurave të narratorit në kërkim të Gurb. Në secilën prej tyre, Mendoza shfaq stilin e tij ironik dhe humorin e zi për të shpjeguar ngurrimin e tij në lidhje me normat shoqërore të momentit. Po kështu, ajo përdor përsëritjen me qëllimin e qëllimshëm të gjenerimit të humorit. Për këtë arsye, anafora shërben për të demonstruar karakterin kokëfortë (dhe irracional) të rrëfimtarit.

Në mënyrë të ngjashme, hiperbola përdoret për të kontribuar në aspektin komik të romanit. Si dhe të detajojë vështirësitë e të huajit në qëllimin e tij për të kuptuar normat shoqërore. Si pasojë, autori arrin të shprehë kritika shumë të forta për strukturën e shoqërisë së sotme.

Rëndësia e perspektivës së huaj

Pikëpamja e huaj dhe kurioze e pajis protagonistin me një objektivitet mjaft naiv. Si pasojë, komentet e komandantit anonim për defektet e shoqërisë katalanase duken sa autentike, aq edhe të pafajshme, gati të rastësishme. Kjo lloj "sjellje fëminore" është mjaft e dukshme në mënyrën lakmitare të ngrënies së narratorit.

Nga ana tjetër, rrëfyesit i mungojnë çdo lloj paragjykimesh ose predispozicionesh të mëparshme me njerëzit. Kjo do të thotë, përvojat shfaqen sikur të ishin të gjitha histori për herë të parë. Midis këtyre akuzave, bie në sy makizmi, pabarazitë socio-ekonomike dhe disa tradita të vjetruara. Sidoqoftë, dy alienët duan të qëndrojnë në Barcelonë deri në fund të ekzistencës së tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.