Ann Radcliffe. Pioneri i terrorit gotik të shekullit të XNUMX-të

A Ann radcliffe konsiderohet pionier i romanit horror gotik që aq shumë ishte kultivuar dhe me shumë sukses, tashmë hyri në shekullin XIX. Radcliffe ai ndërroi jetë në një ditë si sot de 1823 en Londër, ku edhe lindi. Curshtë kurioze që edhe më 7 shkurt, por 50 vjet më vonë, ai ndërroi jetë një tjetër i madh i zhanrit horror siç është Irlandezi Joseph Sheridan Le Fanu. Radcliffe ishte pararendës me një stil ku mjedis i shkëlqyeshëm dhe elementë të mbinatyrshëm të cilat pastaj kanë një shpjegim racional. Ndër veprat e tij më të famshme është Misteret e Udolfos, por gjithashtu u hedhim një vështrim të tjerëve.

Ann radcliffe

Nació en Londër si Ann reparti. Ai më vonë u martua William Radcliffe, redaktor i Kronikë angleze, në Bath, dhe ishte ai që e inkurajoi atë të postonte. Për një kohë ishte Novelisti më i famshëm i Anglisë, me sukses të jashtëzakonshëm falë tij histori, komplot misterioz dhe atmosfera e tij e terrorit. Disa elementë që krijuan romanin e ashtuquajtur gotik, përtej defekteve të mundshme që fajësuan gjithashtu atë si përkufizimi i dobët i personazheve, mungesa e ashpërsisë historike ose kthesa të pamundura komploti. Në fakt, autorë të mëvonshëm si p.sh. Walter scott ai i referohej asaj si "poeti i parë i prozës romantike". Midis tij admirues kishte emra si ata të Lord Bajroni, Coleridge o Mari strehë.

Ndërtimi

Misteret e Udolfos

Botuar në 1794, është çerek dhe vepra më e famshme. Konsiderohet gjithashtu një nga romanet e mëdhenj të Romantizmit Evropian. Ai tregon historinë e Emily St. Aubert dhe romancën e saj të irrituar me Valancourt misterioze, me Kështjellën Udolfo në sfond. Ka të gjitha përbërësit e atij romantizmi plus ato të zhanrit gotik vetë: një vend i largët, a zuzar i paskrupullt, a vashë në ankth dhe një princi simpatik e cila nuk është saktësisht si tingëllon si. Dhe të gjithë të mbështjellë me atë mjedis dhe përshkrim të mjediseve të errëta, plot mister dhe me prekjet e mbinatyrshme të fantazmave dhe shfaqjeve.

Më vonë a Referues si emblematike e Romantizmit më të duhur si Jane Austen parodi këtë roman me punën e tij Abbey Northanger.

Kështjellat Athlin dhe Dunbayne

De 1789, ky roman ishte i pari që botoi dhe u prit aq mirë sa që të mëvonshmit gëzuan të njëjtin sukses nga ai. Tregon historinë e Earl i ri i Athlin se, duke ditur rreth vrasja e babait të tij në duart e Baron Malcolm, vendos që vetëm hakmarrje ju mund t'i ktheni familjes tuaj paqen dhe nderin. Ndihmuar nga Alein, një fshatar trim dhe i ndershëm, do të fillojë një kryqëzatë që do t'ju çojë të jetoni një aventurë shumë të rrezikshme. Por asnjë prej tyre nuk është gati për të fat i erret që i pret ata brenda së keqes kalaja dunbayne, I mbushur me biruca, dyer të fshehta dhe rrugëkalime nëntokësore, i cili së bashku me stuhi të tmerrshme, do të kalojnë rrugën e tij dhe do ta vënë në provë temperancën e tij.

Italiani ose rrëfyesi i pendimeve të zeza

Wasshtë botuar në 1797 dhe gjithashtu u bë një klasik i letërsi gotike. Këtë herë kemi historinë e Vincentio di Vivaldi, një aristokrat i ri napolitan të Italisë së shekullit të XNUMX-të, e cila dashurohet me Ellena di Rosalba, familja e së cilës nuk e pranon. Vicentio nuk jep dorëheqjen për këtë refuzim, por nëna e tij, Marsioness e Vivaldi, pranon këshillat e Prifti Schedoni, një njeri i lig, dhe rrëmbej vajzën, të cilin ai e mbyll në një manastir. Kështu që Vicentio shkon në një aventurë të rrezikshme për të shpëtuar të dashurin e tij. Historia përfundon si të gjitha romanet e Radcliffe: me a felizi i fundit.

Italiani është gjithashtu plot me intrigat, tradhtitë, dashuritë e ndaluara dhe sekretet familjare, tema më specifike të roman romantik. Vendosja theksohet përsëri, por nuk ka elementë të tillë të mbinatyrshëm dhe po, më thellësi në përshkrimin e shqetësimeve borgjeze dhe shoqërore të kohës së tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.