Analiza e «Campos de Castilla»

Fushat e kastileve

"Campos de Castilla" Workshtë vepra më e njohur e poetit të shkëlqyer Sevillian Antonio Machado dhe u botua në 1912, megjithëse u zgjerua më vonë pesë vjet më vonë, në 1917. Në këtë vepër imazhet janë më reale dhe më pak simbolike sesa në librat e mëparshëm të kësaj Autori dhe peisazhet flasin shumë për vetë shkrimtarin, racën njerëzore në përgjithësi dhe historinë e Spanjës.

Në fakt, dekadenca e vendit ndihet në përshkrimet medituese të autorit për disa vende apo edhe për karakterin e disa njerëzve. Misteret e jetës apo edhe ndjenjat fetare janë tema të tjera në një libër mjaft të thellë në të cilin Machado zbulon plotësisht shpirtin e tij për të zbuluar gjithçka që e shqetëson ose e përndjek në një mënyrë mjaft të qartë.

Vdekja e të dashurit të tij Eleanor ndihet në shtatë nga poezitë që përbëjnë librin. Përveç kësaj, tjetërsia dhe perspektiva krijojnë lojëra fjalësh të hollë dhe të zgjuar që përfaqësohen veçanërisht në "Shëmbëlltyrat". "Fjalët e urta dhe këngët" janë zyrtarisht afër filozofisë lindore për sa i përket shkurtësisë dhe ndjeshmërisë së tyre, të cilat ndonjëherë të kujtojnë poezitë japoneze ose kineze.

Gjithashtu në libër ekziston një romancë mjaft e gjerë e quajtur "Toka e Alvargonzález", të një natyre narrative në të cilën tregohen mjerimet e njeriut, në një histori në të cilën ambicia dhe lakmia nuk e kuptojnë vëllazërinë.

Më në fund do të themi se përveç rrugëve, lumenjtë dhe detet janë dy nga kryesoret simbolet e veprës, duke qenë lumenj jeta dhe detet sinonim i diçkaje absolute dhe të pakufizuar në atë që disa kritikë kanë besuar të shohin figurën e Zotit.

Vendndodhja e Campos de Castilla

Situata e punës së Campos de Castilla ndodh në Castilla, konkretisht në një fshat, Vinuesa dhe Muedra, afër Cidones. Në fakt, ka disa qytete të përmendura, veçanërisht nga vëllai i vogël i cili është ai që ka udhëtuar nëpër botë dhe kthehet përsëri në shtëpi. Koha e saktë në të cilën zhvillohet historia nuk dihet, por na ofron një pjesë historike në të cilën ajo jetohet bazuar në nënshtrimin, zakonet dhe jetën konservatore. Tek ajo, nderi dhe nderi janë dy ndjenja shumë të rëndësishme që përcaktojnë njerëzit.

Përveç kësaj, autori sugjeron që veprimet e burrave mund të ndikohen nga komentet ose bisedat me gratë e tyre, prandaj dyshimet se kush ishte saktësisht ideja për t'i dhënë fund babait të familjes.

Gjatë historisë, ngjarja që ka ndodhur i transformon personazhet në lojë në një farë mënyre, duke formuar mënyrën e tyre të të qenit dhe duke iu përshtatur asaj që kanë kryer.

Si shkruan Antonio Machado Campos de Castilla

Campos de Castilla është shkruar në vetën e tretë. Ka një narrator i cili është ai që tregon historinë pa dhënë asnjë mendim apo ndjenjë për atë që po ndodh, megjithëse kur rishikohet ajo që shkruan, ai po shpreh atë që ndjen.

Fjalitë janë të shkurtra dhe shumë të kulturuara. Përveç përshkrimeve, gjithçka tjetër kërkon të thotë shumë me pak fjalë. Kjo sepse është një vepër në vargje, prandaj duhej të drejtohej nga metrika e një romance.

Në fillim, komploti i historisë është mbresëlënës dhe i shpejtë, por autori e bëri atë për të arritur pikërisht në vrasje pasi, prej andej, e gjithë vepra është përqendruar në atë vrasje dhe pasojat që ka për personazhet.

Sa i përket veprës, ajo është e ndarë në 10 seksione, secila me titull në një mënyrë shërben si parathënie për të treguar se çfarë do të rrëfehet në secilën prej tyre.

Personazhet e Campos de Castilla

Puna e Antonio Machado Isshtë mjaft e shkurtër, megjithatë, që nuk parandalon që ka disa karaktere që vlen të përmenden dhe se është i përshtatshëm të dihen, jo vetëm në një nivel fizik (diçka që nuk përshkruan shumë), por më shumë brenda, të dini lëviz secilin.

Kështu, midis tyre janë:

ALVARGONZALEZ

Ky është padyshim protagonisti i pjesës së parë të veprës, dhe gjithashtu babai i personazheve të tjerë. Nuk do të thotë që shfaqet vetëm në të parën, por që shfaqet edhe në pjesën e dytë, por në një mënyrë shpirtërore apo edhe shpirtërore.

Personaliteti që autori i jep Alvargonzález është ai i a njeri që kërkon të bëjë gjithçka që është e mundur në mënyrë që familja e tij të jetë mirë dhe nuk ju mungon asgjë. Për të, familja është gjëja më e rëndësishme. Përveç kësaj, ne po flasim për një person të ndershëm dhe të dashuruar me familjen e tij.

Gruaja

Gruaja e Alvargonzález nuk ka një rol shumë përfaqësues në Campos de Catilla, por është më dytësore. Përveç kësaj, ndërsa historia përparon, megjithëse shihet në kohë të ndryshme, e vërteta është se autori e shton atë në a i pikëlluar nga humbja e burrit të saj të vrarë.

Sigurisht, kjo mund të shihet edhe në një mënyrë tjetër, pasi që nëse më parë do të thonim se Alvargonzález ishte një burrë që dha gjithçka për familjen e tij dhe ishte i dashuruar, fakti që gruaja e tij e humbi atë gjithashtu mund të interpretohet si se ai kishte humbur kuptimi i tij i jetës, personi që ai e ka dashur aq shumë dhe e ka dashur, i cili nuk di se si të vazhdojë pa të.

John

Juan është djali i madh, i parëlinduri. Por gjithashtu një nga vrasësit e babait të tij. Përkundër afeksionit që kjo i dha atij, autori tashmë përfaqëson një personazh me të cilin nuk ke përshtypje të mirë të parë. Ai flet për të duke e përshkruar atë me një vetull të mbuluar me shkurre dhe me shumë pak moral.

Gjatë historisë, ky personazh vuan fatin e tij mizor, disi Antonio Machado duke e çuar atë drejt thënies "kush e bën atë, e paguan atë".

Martin

Ai është djali i dytë i Alvargonzález, dhe gjithashtu një tjetër vrasës i babait të tij. Përsëri, Machado paraqet një karakter "të shëmtuar" me të cilin nuk jeni dashamirës, ​​por më tepër dyshues. Me sy të pakapshëm dhe moral të dyshimtë, ai ka të njëjtin fund si ai i mëparshmi.

Miguel

Miguel është djali i vogël i familjes. Deri në atë moment, ai nuk ka jetuar me ta, por, pas një diskutimi në lidhje me të ardhmen e tij, pasi ai nuk dëshironte të ishte murg, ai largohet nga shtëpia. Kur ai kthehet, gjërat hyjnë në veprim.

Nuset

Në këtë punë, gjithashtu gratë e fëmijëve kanë një farë rëndësiePor ata janë thjesht aksesorë me të njëjtat personalitete si burrat e tyre. Në fakt, autori nuk u jep atyre shumë zë ose votë.

Çfarë dëshiron të përcjellë autori si përfundim?

Pamje e Campos de Castilla

Campos de Castilla nuk është vetëm një shfaqje në të cilën tregohet një vrasje. Flet për një histori, qendra e së cilës është vrasja, por gjithashtu që ekziston drejtësia hyjnore, domethënë nëse dikush bën një vepër të keqe, herët a vonë do të ketë një ndëshkim për të.

Kështu, mund të themi se Campos de Castilla është një shembull i shprehjes tipike "kush e bën, e paguan atë", ku pas vrasjes, vetë vrasësit përfundojnë duke marrë ilaçet e tyre pasi nuk arrijnë atë që donin në fillim.

Sidoqoftë, Machado jo vetëm që përqendrohet në këtë çështje, por gjithashtu flet për të tjerët, në një mënyrë mbase më të mbuluar, siç është "sëmundja e dashurisë", nga ana e nënës e cila, pasi humbet burrin e saj, trishtohet; apo zilia dhe xhelozia nga ana e fëmijëve që provokojnë vrasjen e babait.

Edhe në fund, autori flasin për keqardhje për atë që kanë bërë.

Pse duhet të lexoni Campos de Castilla

Campos de Castilla është një libër që provon shpjegoni se si çdo veprim, i mirë apo i keq, ka pasoja. Më e habitshmja është padyshim vrasja e babait nga fëmijët e tij, dhe se si këto "ekzekutohen" më në fund nga një "drejtësi hyjnore".

Sidoqoftë, nuk vihet re se si ndryshon historia e djalit të vogël. Ai largohet nga shtëpia sepse dëshiron të ndjekë zemrën e tij dhe babai i tij vendos t'i japë trashëgiminë e tij për të bërë gjithçka që dëshiron. Kështu, ai shkon për të parë botën dhe kthehet, jo i varfër, por i lumtur dhe i pasuruar për sa i përket kulturës dhe lumturisë. Prandaj, edhe ato veprime që janë të mira, e kanë shpërblimin e tyre në libër.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Mprehtësisht josari dijo

    Më duket se duhet të ketë pak më shumë thellësi përsa i përket analizës së kësaj përmbledhjeje poezish që largohet plotësisht nga Modernizmi për t’i hapur rrugë gjeneratës së '98 përmes gjuhës së thjeshtë dhe adresimit të problemeve përballë DECADENCE OF SPANJ