Almudena Grandes ka ikur, bota letrare vajton largimin e saj të papritur

Almudena e madhe.

Almudena e madhe.

“Lexuesit e mi, të cilët më njohin mirë, e dinë se janë shumë të rëndësishëm për mua. Sa herë që më pyesin për ta, unë përgjigjem të njëjtën gjë, se ata janë liria ime”. Kështu shkruante Almudena Grandes në rubrikën e saj të zakonshme në Vendi më 10 tetor kur trajtoi çështjen e vështirë të kancerit që e preku. Gjithmonë e kthjellët, me një folje kuptimplote, është e vështirë të besohet një muaj e gjysmë më vonë ajo nuk është më me ne.

E shtuna e 27 nëntorit 2021 do të hyjë në histori si një datë e errët, si ditën kur u shua një nga stilolapsat më të ndriçuara të letrave bashkëkohore hispanike. Organizatori prapa Zemra e ngrirë y Episodet e një lufte të pafund është larguar pas një beteje të vështirë me kancerin.

Zie në botën letrare hispanike

Historiani dhe shkrimtarja Almudena Grandes ai ishte vetëm 61 vjeç. Gruaja që portretizoi realitetin e Spanjës së fundit si pak të tjera vdiq në rezidencën e saj në Madrid duke e lënë rrethinën e tij të lexuesve dhe komunitetin e gjerë me rrahjen e zemrës.

Planet e tij nuk parashikonin një largim të tillë të ardhshëm, siç theksoi edhe në rubrikën e tij:Unë jam në duart më të mira, të sigurt dhe të sigurt…Ndër të gjithë personazhet që ekzistojnë, të preferuarit e mi janë të mbijetuarit dhe nuk do të zhgënjej as veten, aq më pak protagonistët e mi”.

Një trashëgimi e pamatshme

Almudena Grandes lë pas dhe për pasardhësit një të madhe përmbledhje e veprave kryesore, i vlerësuar dhe vlerësuar për kompleksitetin dhe thellësinë e tij. Dhe fakti është se autori kishte një mënyrë shumë unike për t'iu qasur historisë, pa stereotipet e ngushta zakonore; Ajo dinte t'i jepte humanitetin e nevojshëm rrethanave të vështira të shoqërisë spanjolle që ajo portretizonte në rreshtat e saj, një faktor përcaktues që i bëri lexuesit e saj të lidhen menjëherë me të.

Citim nga shkrimtarja Almudena Grandes.

Citim nga shkrimtarja Almudena Grandes.

Më shumë se njëzet çmime të marra për punën e tyre — Midis tyre Çmimi Kombëtar Narrativ (2018) dhe Çmimi Ndërkombëtar i Gazetarisë 2020 nga Klubi Ndërkombëtar i Shtypit— flasin qartë për peshën e puplave. Dhe nuk do të ishte e çuditshme që çmimi Nobel për Letërsinë vitin e ardhshëm ose në vijim - emri i tij tashmë jehoi ndër të preferuarit për një kohë të gjatë - por ai luajti këtë këndim të papritur gjelash të errët.

Novelas

 • Moshat e Lulu (1989)
 • Unë do t'ju telefonoj të premten (1991)
 • Malena është një emër tango (1994)
 • Atlasi i Gjeografisë Njerëzore (1998)
 • Erërat e ashpra (2002)
 • Kështjella prej kartoni (2004)
 • Zemra e ngrirë (2007)
 • Puthje në bukë (2015)

Episodet e një lufte të pafund

 • Artikulli kryesor: Episodet e një lufte të pafund
  • Agnes dhe gezim (2010)
  • Lexuesi i Zhyl Vernit (2012)
  • Tri dasmat e Manolitës (2014)
  • Pacientët e Dr. García (2017)
  • Nëna e Frankenstein (2020)

Libra me tregime

 • Modele femrash (1996)
 • Stacionet e rrugës (2005)

Artikuj

 • Tregu Barceló (2003)
 • Plaga e perhershme (2019)

Bashkëpunimet

 • Vajza e mirë. Historia në Nënat dhe Bijat e Laura Freixas
 • Llojet nën mbrojtje. Histori në Dikur e një kohë paqe

Letërsia për fëmijë

 • Mirupafshim, Martinez! (2014)

Përshtatjet filmike

 • Moshat e Lulu (nga Bigas Luna, 1990)
 • Malena është një emër tango (nga Gerardo Herrero, 1995)
 • Edhe nëse nuk e dini (nga Juan Vicente Córdoba, 2000). Përshtatja e tregimit "Fjalori i ballkoneve", nga vepra e tij Modele të grave
 • Gjeografia e dëshirës - përshtatja e Atlasit të gjeografisë njerëzore; Miniseriale kiliane nga Boris Quercia dhe ideuar nga María Izquierdo Huneeus, 2004)
 • Erërat e ashpra (nga Gerardo Herrero, 2006)
 • Atlasi i Gjeografisë Njerëzore (nga Azucena Rodríguez, 2007)
 • Kështjella prej kartoni (nga Salvador García Ruiz, 2009)

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)