"Alisa përmes pasqyrës". Pjesa e dytë e panjohur e klasikut të Lewis Carroll.

Alice Through the Looking Glass, Lewis Carroll

Megjithëse Alice in Wonderland është pa dyshim historia më e famshme e Lewis Carroll, ekziston një histori e dytë, me të njëjtin protagonist, i cili është i njëjti ose më interesant se i pari. Për të tha ai Ana Maria Matute, gjatë fjalimit të tij të famshëm Në pyll, me të cilën ai hyri në RAE: «Momenti kur Alisa thyen pengesën e kristaltë të pasqyrës, e cila papritmas shndërrohet në një mjegull të pastër argjendi që tret shpërthimin e kontaktit me duart e vajzës, Gjithmonë më është dukur një nga më magjiket në historinë e letërsisë. […] Sepse nuk duhet të harrojmë se ajo që na ofron pasqyra nuk është asgjë tjetër përveç imazhit më besnik dhe në të njëjtën kohë imazhi më i çuditshëm i realitetit tonë ".

Dhe kjo është pikërisht ajo që roman i shkurtër Përmes gotës në kërkim dhe asaj që Alisa gjeti atje. Libri është një udhëtim në një botë tjetër, por në të njëjtën kohë është një udhëtim në brendësinë tonë, në atë unin tjetër që përmban nënvetëdija jonë. Isshtë një histori mbase më pak spontane se paraardhësi i saj, por e ndërtuar më mirë, dhe që padyshim përfundon me jehonë tek ne ndërsa e lexojmë, madje edhe shumë kohë pasi e kemi përfunduar.

fuqia e fjalëve

"Nëse dëshironi, unë mund t'ju jap emrin e njërit prej insekteve në vendin tim."

"Nëse ata kanë emra", vërejti mushkonja rastësisht, "unë mendoj se ata do të vijnë kur të thirren".

"Jo aq sa di unë", tha Alicia.

"Pra," pyeti Mushkonja, "çfarë përdorimi kanë emrat për ta?"

"Ju jeni të mirëpritur për ta", tha Alicia, "por unë imagjinoj se ato janë të dobishme për njerëzit që i kanë vendosur ... Nëse jo, pse gjërat do të kishin emra?"

"Kush e di!"

Alisa përmes pasqyrës kthehet për të avancuar konceptet Wittgenstian rreth gjuhës. Një temë e përsëritur në roman është rëndësia e përdorimit të saktë të fjalëve dhe ndryshimi midis emrave të përveçëm dhe emrave të zakonshëm, edhe pse të dy janë një mënyrë për të ngushtuar dhe kuptuar realitetin.

Pyetjet me mendje mënjanë, këto lojëra gjuhësore përfundojnë duke çuar në situata komike, të cilat janë shumë argëtuese për t’u lexuar, pothuajse gjithmonë sepse dikush nuk e kupton se çfarë dëshiron t’i thotë bashkëbiseduesi. Ndërsa karakteri i Tentetieso shpjegon mirë për fjalët, "Pyetja është se kush është në krye këtu ... nëse ata apo unë!"

"Insektet e Shtëpisë së Pasqyrës", kapitulli i tretë i botimit anglo-sakson.

Një ëndërr brenda një ëndrre

"Ju jeni thjesht një lloj gjëje në ëndrrën e Mbretit!"

"Nëse do të zgjohesh tani," vazhdoi Tara, "do të zhdukeje ashtu si një qiri zhduket kur fitili mbaron.

-Nuk eshte e vertete! Alicia thirri i indinjuar. […] Ata do të zgjojnë Mbretin nëse bëjnë aq shumë zhurmë.

"Si doni ta zgjoni Mbretin nëse jeni vetëm pjesë e ëndrrës së tij?" Ju e dini shumë mirë që nuk jeni të vërtetë.

-Jam i vërtetë '! Tha Alicia e varfër, duke derdhur lot të bollshëm.

"Ju nuk do të jeni të vërtetë, pavarësisht sa qani!"

Ka shumë aspekte të tjera interesante në roman: si pasqyra prish dhe përmbys realitetin, ose e vazhdueshme paralele midis lëvizjeve të Alisë dhe një loje shahu, për të përmendur vetëm dy shembuj. Sidoqoftë, unë do të doja të theksoja një ide, këmbëngulëse gjatë gjithë historisë, dhe për të cilën është shkruar shumë më pak: enigmatike, dhe në të njëjtën kohë e tmerrshme mundësia që bota që na rrethon, dhe vetja, të jetë ëndrra e një Zoti, ose një entiteti të huaj për ne.

Koncepti u shfrytëzua, në mënyrën e tyre, më vonë nga autorë po aq të ndryshëm sa Borges dhe Lovecraft. Vetë Alicia reflekton për këtë fakt në roman: «Pra nuk është një ëndërr, përveç nëse gjithçka është një ëndërr dhe ne të gjithë jemi pjesë e saj ... Në atë rast, unë do të preferoja të ishte ëndrra ime dhe jo e Mbretit të Kuq! Më shqetëson shumë të jem në një ëndërr që nuk është e imja! "

Dreamndërr ose realitet, e vërteta është se ia vlen të jetosh në një botë në të cilën mund të lexojmë libra të tillë Alisa përmes pasqyrësnga Lewis Carroll. Një histori që, në fund të fundit, është ditët e fundit të rinisë për një vajzë që jetoi shumë kohë më parë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)