Alejandra Pizarnik

Fraza nga Alejandra Pizarnik

Fraza nga Alejandra Pizarnik

Në pesëdhjetë vitet e fundit, Alejandra Pizarnik ka qenë poetja argjentinase më e lexuar në Amerikën Latine dhe në botë. Stili i tij unik dhe i pakrahasueshëm u kapërcye në kohë, përtej vdekjes së tij tragjike. Autorja krijoi një ligjërim poetik shumë origjinal, të karakterizuar nga një gjuhë shumë e pasur dhe duke mbuluar tema komplekse për kohën e saj.

Edhe pse jeta e tij ishte jashtëzakonisht e shkurtër - Ai vdiq kur ishte vetëm 36 vjeç -, arriti të ndërtojë një karrierë të fuqishme dhe la një trashëgimi të veprave shumë të rëndësishmeMe Me postimin tuaj të parë, Toka më e huaj (1955), Pizarnik pushtoi mijëra lexues, të cilët qëndruan besnikë deri në librin e tij të fundit në jetë: Këngët e vogla (1978). Ndër dallimet që mori, spikat Çmimi Komunal i Poezisë (1965).

Libra nga Alejandra Pizarnik

Një shenjë në hijen tuaj (1955)

Shtë përmbledhja e dytë me poezi e botuar nga Pizarnik. Shtë një përmbledhje prej gjashtë poezive më të mira që ai kishte shkruar deri më sot. Këto kompozime pasqyrojnë energjinë dhe shtysën e autorit të ri; vargjet janë të ngopura me shqetësim, pasiguri, dyshime dhe shumë pyetje.

Një nga poezitë që mund të shijojmë në këtë antologji është:

"Largësia"

“Qenia ime është e mbushur me anije të bardha.

Ndjenjat e mia të shkatërruara.

Të gjithë mua nën kujtimet e

syte e tu.

Unë dua të shkatërroj kruajtjen tuaj

qerpikët.

Unë dua të shmang shqetësimin tuaj

buzët

Pse vizioni juaj fantazmë i rrethon kupat e

këto orë? ".

Pafajësia e fundit (1956)

Shtë koleksioni i tretë i paraqitur nga autori. Vepra përmban gjashtëmbëdhjetë kompozime dashurie. Përsëri ekziston një ekspozitë famëkeqe e vetë jetës së Pizarnikut, dhe ka një evolucion të dukshëm në lidhje me veprat e tij të mëparshme. Gjithashtu, ky përmbledhje ka poema të rëndësishme feministe nga ajo periudhë. Ndër poezitë dallohen:

"Fle"

"Do të shpërthejë ishullin e kujtimeve.

Jeta do të jetë vetëm një akt sinqeriteti.

Burgu

për ditët pa kthim.

nesër

përbindëshat e anijes do të shkatërrojnë plazhin

në erën e misterit.

nesër

shkronja e panjohur do të gjejë duart e shpirtit ”.

Pema Diana (1962)

Në këtë libër, Pizarnik paraqet 38 poezi të shkurtra me vargje falas. Puna ajo u parathën nga Çmimi Nobel për letërsinë Octavio Paz. Me këtë rast, spikatin tema të tilla si vdekja, vetmia dhe pikëllimi. Ashtu si në pjesët e mëparshme, çdo linjë poetike zbulon detaje intime të autores, të tilla si paqëndrueshmëria e saj emocionale dhe mendore. Ka fragmente që mund të jenë plotësisht kontradiktore.

Poezitë e para në antologji janë:

«1»

"Unë kam bërë kërcimin nga unë në agim.

Unë e kam lënë trupin tim pranë dritës

dhe unë kam kënduar trishtimin e asaj që lind ”.

«2»

"Këto janë versionet që ai na propozon:

një vrimë, një mur që dridhet… ”.

veprat dhe netët (1965)

Kjo është një përmbledhje prej 47 poezish me tema të ndryshme. Koha, vdekja, pasioni dhe dhimbja janë ndër protagonistët kryesorë. Shtë një nga veprat më komplekse të autorit argjentinas, dhe ajo që demonstron më me forcë karakterin e tij poetik. Në një intervistë me Marta Isabel Moia, Pizarnik tha: “Ai libër më dha lumturinë për të gjetur lirinë në të shkruar. Isha i lirë, isha pronar për t’i bërë vetes një formë siç doja ”.

Një shembull i kësaj përmbledhje poezish është:

"Kush shkëlqen"

"Kur më shikon

sytë e mi janë çelësa,

muri ka sekrete,

fjalët e mia të frikës, poezitë.

Vetëm ti më bën kujtesën

një udhëtar i magjepsur,

një zjarr i pandërprerë ”.

Konteshë e përgjakur (1971)

Kjo është një histori e shkurtër për Konteshën Erzsébet Báthory, një grua mizore dhe sadiste, të cilët kryen krime të tmerrshme për të qëndruar të rinjMe Në dymbëdhjetë kapituj, metodat e torturës të aplikuara nga kjo "zonjë" janë përshkruar pak nga pak. Libri përbëhet nga 60 faqe me ilustrime nga Santiago Carusola dhe përfshin fragmente të prozës poetike në stilin më të mirë të Pizarnikut.

Përmbledhje

Aristokrati hungarez Erzsébet Báthory martohet me Kontin Ferenc Nádasdy në moshën 15 vjeç. Tre dekada më vonë, burri ndërron jetë. Deri atëherë, konteshë është 44 vjeç dhe ka frikë të mos plaket. Për të parandaluar që flokët gri të arrijnë tek ju, fillon në magji, llevaing kryej rituale në të cilën ai përdor gjakun e vajzave të reja për të ruajtur freskinë e saj. Sipas shënimeve të gjetura në dhomën e tij, ai torturoi dhe vrau më shumë se 600 gra në mënyra të ndryshme.

Rreth Autorit

Alejandra Pizarnik

Alejandra Pizarnik

Poetja Flora Alejandra Pizarnik lindi në 29 Prill 1936 në Buenos Aires, Argjentinë. Ai vinte nga një familje emigrantësh rusë të klasës së mesme, të cilët fillimisht kishin mbiemrin Pozharnik dhe e humbën atë ndërsa banonin në vendin e Barçës. Që në moshë shumë të re ai ishte shumë i zgjuar, edhe pse ishte gjithashtu Ai karakterizohej nga pasiguri të shumta për shkak të pamjes së tij fizike dhe belbëzimit.

studim

Pas përfundimit të shkollës së mesme, në 1954 ai hyri në Universitetin e Buenos Aires, konkretisht në Fakultetin e Filozofisë dhe të Letërsisë. Por, shumë shpejt - i lidhur me personalitetin e tij të ndryshueshëm - ai kaloi në një karrierë në gazetari. Më vonë, ai filloi klasat e artit me piktorin Juan Batlle Planas, megjithëse më në fund braktisi gjithçka për t'iu përkushtuar ekskluzivisht shkrimit.

Terapitë

Në ditët e tij të universitetit, ai filloi terapitë e tij me León OstrovMe Duke vepruar kështu, ai u përpoq të kontrollonte agjitacionin e tij dhe të përmirësonte vetëvlerësimin e tij. Këto takime ishin të një rëndësie të madhe për jetën e tij dhe madje edhe për poezinë e tij, pasi ai u shtoi veprave të tij përvojën e të pandërgjegjshmes dhe subjektivitetit. "Zgjimi", një nga poezitë e tij më të famshme, iu kushtua psikanalistit të tij.

Vitet e tij në Paris

Në fillim të viteve 60, Pizarnik jetoi në Paris për katër vjet.Me Në atë kohë ai punonte në revistë Fletore, edhe Ajo u zhvillua si kritike dhe përkthyese letrare. Atje ai vazhdoi trajnimin e tij akademik me hyrjen në Universitetin e Sorbonës, ku studioi Histori të Fesë dhe Letërsi Franceze. Në tokën pariziane ai gjithashtu kultivoi miqësi të shkëlqyera, ndër të cilat dallohen Julio Cortázar dhe Octavio Paz.

Ndërtimi

Libri i tij i parë u botua në mesin e viteve '50 dhe u titullua Toka më e huaj (1955). Por vetëm kur u kthye nga Parisi ai paraqiti veprat e tij më përfaqësuese - me përvojë më të madhe poetike -, duke treguar stilin e tij intensiv, lozonjar dhe krijues. Ndër 7 poezitë e tij dallohen: Pema Diana (1962), veprat dhe netët (1965) y Nxjerrja e gurit të çmendurisë (1968).

Pizarnik gjithashtu u fut në zhanrin narrativ, me tregimin e shkurtër Konteshë e përgjakur (1971). Pas vdekjes së tij, janë bërë disa botime pas vdekjes, të tilla si: Dëshira për fjalën (1985), Tekstet e Sobrës dhe poezitë e fundit (1982) y Poezi e plotë (2000). Letrat dhe shënimet e tij u përpiluan në Korrespondenca Pizarnik (1998) y Ditaret (2003).

Depresión

Që në moshë shumë të re Pizarnik kishte paqëndrueshmëri emocionale, me ankth dhe kompleksitet të madh, probleme që pasqyrohen në poezitë e tij. Përveç kësaj, ai mbajti një sekret preferencën tuaj seksuale; shumë pretendojnë se ai ishte homoseksual dhe se fshehja e realitetit të tij gjithashtu ndikoi në mënyrë të konsiderueshme mbi të. Poetja i trajtoi sëmundjet e saj me një sërë ilaçesh nga të cilat ajo u bë e varur.

Një detaj tjetër që ndikoi negativisht në jetën e saj dhe e destabilizoi atë ishte vdekja e papritur e babait të saj., e cila ndodhi në vitin 1967. Si pasojë e asaj fatkeqësie, poezitë dhe ditarët e tij u bënë më të zymtë, me shënime të tilla si: “Vdekja e pafund, harresa e gjuhës dhe humbja e imazheve. Sa do të doja të isha larg çmendurisë dhe vdekjes (…) Vdekja e babait tim e bëri vdekjen time më reale ”.

vdekje

Në 1972, Pizarnik u pranua në një spital psikiatrik në Buenos Aires për shkak të depresionit të rëndë. Më 25 shtator - gjatë një fundjave pushimi -, poeti gëlltiti një numër të madh të pilulave Seconal dhe e mbidozoi që çoi në vdekjen e saj. Në dërrasën e zezë në dhomën e tij mbetën ato që do të ishin vargjet e tij të fundit:

"Nuk dua te shkoj

asgje me shume

atë deri në fund ”.

Vepra nga Alejandra Pizarnik

 • Toka më e huaj (1955)
 • Një shenjë në hijen tuaj (1955)
 • Pafajësia e fundit (1956)
 • Aventurat e humbura (1958)
 • Pema Diana (1962)
 • veprat dhe netët (1965)
 • Nxjerrja e gurit të çmendurisë (1968)
 • Emrat dhe figurat (1969)
 • Zotëronte mes jargavaneve (1969)
 • Ferri muzikor (1971)
 • Konteshë e përgjakur (1971)
 • Këngët e vogla (1971)

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.