Akuitania

Akuitania

Akuitania

Akuitania është libri më i fundit nga shkrimtarja më e shitur në Spanjë: Eva García Sáenz de Urturi. Botuar në vitin 2020, është një roman historik historik mesjetar, personazhi kryesor i të cilit është Eleonor of Aquitaine - i njohur gjithashtu si Eleanor - i cili do të bëjë gjithçka që është e mundur për të zbuluar se çfarë fshihet pas vrasjes së babait të saj, Dukës Guilhèm X të Peitieus.

Komploti është i rrethuar nga enigma, sigila, hakmarrje dhe madje edhe inçest. Sikur të kishte një lojë fronesh, do të ketë shumë beteja të pranishme në këtë histori, e cila gjithashtu përmban një treshe të dashur. Me këtë libër autori u vendos në fushën letrare, një fakt që riafirmoi duke marrë çmimin Planet në vitin 2020.

Përmbledhje Akuitania (2020)

Një vdekje misterioze

Në 1.137, Guilhem X, "Duka i Akuitanisë", deri në Kompostela pas një udhëtimi të gjatë. Duke arritur përpara altarit kryesor të katedrales, papritur bie i vdekur. Lëkura juaj -çfarë bëhet blu- shënohet nga "shqiponja e gjakut", një torturë antike e zbatuar në Normandi. Të gjithë ata që vëzhgojnë tronditen nga vdekja misterioze e udhëheqësit.

Një nga njerëzit më të prekur është vajza e tij: dukesha Eleanor, Kush, me vetëm Vjet 13, duhet të marrë përsipër mbretërinë. Ajo pohon se babai i tij u vra nga Capetians (të afërm të mbretit Luy VI të Francës), për shkak të interesave të tyre të mëdha në tokat e Akuitanisë.

Plani i hakmarrjes

Si rezultat i gjithçkaje që ndodhi, trashëgimtarja e fronit krijon një plan të ftohtë hakmarrjeje me të cilin do të kërkojë të hyjë në mbretërinë franceze dhe të fitojë besimin e saj. Për të arritur qëllimin e tij, e reja do të falsifikojë testamentin e babait të saj. Dokumenti do të tregojë si vullnet i dukës martesa mes vajzës së tij y mbreti i fëmijëve (Luy VII), djali i mbretit Luy VI i Francës.

Para se të fillojë hilen e saj, Dukesha do të rrëfejë gjithçka që është planifikuar tek një prift i ri, i cili ruan një identitet të pa dyshuar.

Një kthesë e papritur

Leonor kalëron derisa të arrijë me të monarku Luy VI i Francës, i njohur si "Mbreti i trashë". Kjo, menjëherë, rregullon martesën midis dukeshës dhe djalit të saj. Gjatë banketit të ceremonisë, papritur, mbreti bie i vdekur, në të njëjtat rrethana si Guilhèm X. Kjo shkatërron dyshimet e Leonor, i cili tani duhet të drejtojë Francën me Luy të ri.

Ambos do të nisë një hetim marramendës për vdekjet e pazakonta nga këta burra domethënës. Për këtë, ata do të kthehen te macet e Akuitanisë, ata spiunë legjendar të dukëve. Monarkët e rinj dhe të papërvojë do të duhet të kalojnë nëpër shumë rrethana. Brenda këtij udhëtimi, një djalë - i cili ishte braktisur në pyll dekada më parë - do të luajë një rol zbulues.

Analizë Akuitania (2020)

strukturë

Është një roman historik plotësuar me trillime, vendosur kryesisht në territorin francez. Në tyre 416 páginas, tiparet narrative 4 pjesë, zhvilluar nga ana tjetër në 64 kapituj të shkurtër. Vepra ka dy lloje të rrëfimeve: së pari person, nga Leonor dhe Luy; y en personi i trete, nga një raportues i gjithëdijshëm.

Tematike

Baske Literat përshkroi një dekadë në jetën e Eleanorës së Akuitanisë, një grua me një histori të jashtëzakonshme - ajo erdhi për të udhëhequr tre mbretëri të rëndësishme evropiane. Komploti plotëson misterin e vdekjeve të dy figurave të rëndësishme të kohës me fakte fiktive. Për më tepër, ai depërton në çështje të tjera, personale dhe të jashtme, që i japin nuanca të ndryshme historisë.

Përgatitja e romanit

Eva ka krijuar një reputacion të madh për romanet e saj historikë; së pari, për cilësinë e rrëfimit; dhe së dyti, për shkak të përgatitjes që ai bën para dhe gjatë përgatitjes së librave të tij. Në fund të komplotit të Akuitania, autori kushton disa faqe për të përshkruar dokumentacionin e detajuar. Në to, pretendon të ketë lexuar më shumë se 100 libra dhe detajon udhëtimin e tij në atë që dikur ishte territori i Akuitanisë.

Në këtë turne ai vizitoi Bordeaux, Poitiers dhe Abbey of Fontevrault, ku Eleonor i Akuitanisë vdiq dhe u varros. Atje hetohet për zakonet dhe gastronominë e kohës, të cilën ai e shtoi për t'i dhënë historisë më shumë realizëm. Ai gjithashtu ndoqi një kurs në ndriçim, në të cilin mësoi rreth artit që murgjit përdornin për të ekzekutuar dorëshkrimet mesjetare.

Figurë

Sáenz de Urturi shtoi një grup i madh personazhesh te romani - real, për pjesën më të madhe. Bie në sy, për arsye të dukshme, protagonistët e saj: Leonor dhe Luy; Sidoqoftë, shkrimtari nuk i la fare pas dore personazhet dytësore, por i pajisi me një strukturë të shkëlqyeshme dhe tempuj të përkryer të përcaktuar. Ndër këto të fundit shquhen: Raymond de Poitiers - xhaxhai i protagonistit -, "Fëmija", Adamar dhe Galeran.  

Shqyrtime

Akuitania është një roman që ha bëri shumë bujë, deri në pikën që do të konsiderohet një fenomen letrar. Sidoqoftë, si e gjithë puna, ajo ka kundërshtuesit e saj, të cilët argumentojnë se shumë nga përmbajtja historike mungon. Aktualisht, teksti ka 72% miratim nga lexuesit në internet.

5.807 shqyrtimet e saj Amazon e vendosin atë në Vendi i parë në shitje në kategorinë e Letërsisë Franceze. Shumica e përdoruesve e vlerësojnë atë me peshën më të lartë, me një mesatare prej 4,2 / 5. Duhet të theksohet që 48% i dhanë 5 yje punës, dhe vetëm 14% dha 3 yje ose më pak.

Rreth Autorit

Eva García Sáenz de Urturi lindi më 20 gusht 1972 në Vitoria, një nga lagjet mesjetare më të bukura në Vendin Bask; vajza e një avokati dhe një mësuesi. Ai jetoi deri në moshën 15 vjeç në qytetin e tij të lindjes, për të kaluar më vonë me familjen e tij në Alicante, qyteti në të cilin banoni aktualisht.

Citim nga Eva García Sáenz.

Citim nga Eva García Sáenz.

Si në fëmijërinë dhe adoleshencën e saj, ajo karakterizohej nga të qenit një lexuese e zjarrtë. Nga mosha 14 vjeç ai filloi të shkruajë, kjo falë ndikimit se kush ishte profesori i tij i letërsisë në shkollën San Viator. Herë pas, ndoqi kurse letrare të romanit krijues në institute të rëndësishme spanjolle. Gjatë asaj kohe, ai shkroi disa tregime të shkurtra me të cilat fitoi disa konkurse.

Studime dhe përvojë pune

Profesionalisht, ai studioi një diplomë në Optikë dhe Optometri, ndërsa po ushtronte atë karrierë - në moshën 27 vjeç - ai arriti të drejtonte një kompani shumëkombëshe. Pas 10 vitesh në këtë fushë, ai filloi të punojë në Universitetin e Alicante. Që nga viti 2009 ai u kthye në letërsi; Netët i kalova duke hulumtuar dhe shkruar disa rreshta i cili do të ishte libri i tij i parë tre vjet më vonë.

Garë letrare

Në 2012, shkrimtari bask vetë-botuar romani i tij i parë në platformë Amazon: Saga e jetëgjatësisë: familja e vjetër. Ky rrëfim historik tërhoqi vëmendjen e mijëra ndjekësve, të cilët shkaktuar për momentin një përmbysje e madhe letrare. Në vitin 2014, ai përfundoi biologjinë me: Bijtë e Adamit dhe prezantoi librin e tij të tretë: Kalim në Tahiti; Pas suksesit të të dyve, ai vendosi t’i përkushtohej plotësisht letërsisë.

Në vitin 2016 ai lëshoi Trilogjia e Qytetit të Bardhë, seri me të cilën shkrimtari letrar fitoi miliona lexues dhe që e mori atë të bëhesh autor bestselleri. Pas katër vjetësh, libri i parë në seri: Heshtja e qytetit të bardhë, u adaptua në kinema nga Daniel Calparsoro. Pas një pune të gjatë dhe dokumentacionit, prezantoi romanin e tij të fundit: Akuitania (2020).

Libra nga Eva García Sáenz de Urturi

 • Saga e jetës së gjatë unë: Familja e vjetër (2012)
 • Saga e II-së me jetë të gjatë: Bijtë e Adamit (2014)
 • Kalim në Tahiti (2014)
 • Trilogjia e Qytetit të Bardhë: Heshtja e Qytetit të Bardhë (2016)
 • Trilogjia e Qytetit të Bardhë II: Ritet e Ujit (2017)
 • Trilogjia e Qytetit të Bardhë III: Lordët e kohës (2018)
 • Akuitania (2020)

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.