8 filma për shkrimtarët e të gjitha epokave dhe zhanreve

Në vazhdën e premierës muajin e kaluar të Tolkien, për autorin e Zoti i unazave, sot zgjedh të tjerë 8 filma për shkrimtarët. Padyshim që ka shumë më tepër, por pas një studimi kam vendosur për këto. Me siguri që secili ka të vetën, natyrisht, ose ndonjë tjetër më të preferuar. Për momentin këto tituj janë gati Dikens, Lorka, Austin, motrat bronte, HC Andersen, Agathe Christie y Shakespeare.

Tolkien

Yjet Nikolas Hoult, i njohur mirë për të qenë kafshë në filmat e fundit për gjeneratën e parë të Njeriu X. Dhe llogaritni ndikimin që Kam kaluar Luftën e Parë Botërore të shkrimtarit dhe miqve të tij të kolegjit. Ky fakt dhe marrëdhëniet me ta shënuan krijimi i asaj Shoqërie të Unazës dhe ato botë dhe gjuhë që çuan në suksesin botëror të asaj që ishte ndoshta trilogjia më e famshme e librave fantazi të Historisë.

Gruaja e padukshme - Gruaja e padukshme

Ka më shumë filma për Charles Dickens, më i fundit ishte esta. Dhe le të mos themi për romanet e tij, të cilat ofrojnë edhe disa artikuj të tjerë. Por, për më shumë arsye prozaike, lexoni përkushtimi im ndaj Ralph Fiennes, sot qëndroj me këtë që drejtoi dhe luajti 2013.

Shtë i bazuar në Romani i Claire Tomalin, Shkrimtar dhe gazetar Anglez i njohur për biografitë e autorëve të mëdhenj si Dickens, Thomas Hardy ose Jane Austen të lartpërmendur. Ai tregon se si, në kulmin e karrierës së tij, Dickens, i martuar dhe 46 vjeç, takoni një grua të re 18 vjeç e cila bëhet e juaja dashnor sekret deri në vdekjen e tij.

Anderseni përrallor

Ndoshta është më shumë për të kujtesa e fëmijërisë Më duhet për cilësinë ose rëndësinë e tij. Por kjo Version muzikor i vitit 1952 për jetën e shkrimtari më i njohur danez i tregimeve për fëmijë Oneshtë një nga të preferuarat e mia. Ka më shumë versione të mëvonshme, por ky mbeti në zemrën time edhe për shkak të portretit të mirë, me humor dhe teknikalor që ai bëri Danny kaye.

Shekspiri i dashuruar

I njohur, fitues i disa Oskareve, mes tyre filmi më i mirë, me një tjetër Rregullime në mes ... Nuk ka rëndësi nëse i përshtatet pak a shumë realitetit, gjithnjë me kaq shumë cepa dhe mistere të bardit më të famshëm anglez të të gjitha kohërave. As nuk ka rëndësi që të çon në një komedi keqkuptimesh nga autori i saj. Është Version 1998 tashmë ka qëndruar në krye nga shumë që janë bërë për të.

Lorca, vdekja e një poeti

Ngrini dorën kush nuk e mban mend këtë seriale madhështore televizive rreth Federico García Lorca. Dhe ka shumë. E drejtoi atë Juan Antonio Bardem dhe u shfaq premierë në fund të 1987. Përbëhet nga 6 episodet dhe mund të shihet përsëri kur të doni në A la Carta të RTVE. Ai bashkoi interpretimin më të mirë spanjoll, megjithëse luajti në të Hir i Nikollës, një aktor i shkëlqyer anglez i cili ishte parë në një tjetër nga ato seri të hollë britanike të viteve '80, Kthehuni tek Brideshead.

E re Jane Austen

De 2007. Ajo drejtohet nga Julian Jarrold dhe me yje Anne Hathaway, James McAvoy, Julie Walters ose James Cromwell ndër të tjerët. Bazuar në dëshmi studiuar në një romancë i shkrimtarit të famshëm Viktorian me avokatin e ri Tom Lefroy, filmi rikrijoi këtë histori për të hyrë në themelet e romantizmit të veprave të tyre.

Motrat Brontë

Romanet e motrave Brontë kanë një mijë e një version në kinema, por prej tyre si protagonistë ka shumë më pak. Më e fundit është e vitit 2016, por unë qëndroj me këtë përafrim që ata bënë Francë en 1979. Drejtuar nga André Téchiné, po luan me yje Isabelle Huppert, Isabelle Adjani dhe Marie-France Pisier. Dhe ai bën një përmbledhje shumë të qetë të jetës së këtyre tre motrave të jashtëzakonshme të letërsisë botërore.

Agatha

Dhe e përfundoj me një film tjetër të 1979 i cili nënshkruan duke luajtur dy pesha të rënda të kinemasë si Dustin Hoffman dhe Vanessa Redgrave. Kjo e fundit mishëron Agatha Christie dhe Hoffman është gazetari amerikan që e heton atë zhdukje misterioze në 1926.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.