8 libra të shkruar në mërgim

Isabel Allende

Isabel Allende, një nga autorët më të famshme të mërgimit të shekullit të XNUMX-të.

Isabel Allende njëherë tha se «eMërgimi shikon në të kaluarën, duke lëpirë plagët e tij; imigranti shikon të ardhmen, i gatshëm të përfitojë nga mundësitë që i ofrohen" Bazuar në këtë thënie, mendimet e botës letrare për mërgimin janë të ndryshme, por realiteti është një: të jetosh larg vendit tënd si një alergji ndaj një panorame të padrejtë lejon që autori të ketë një perspektivë edhe më të madhe të asaj që lamë pas, strehohu në një vend tjetër nga i cili të bësh të njohur një histori. Shumë kanë qenë shkrimtarët që kanë lënë atë Argjentinë, atë Spanjë apo atë Nigeri në kërkim të një jete më të mirë, duke i bërë këto të përjetshme 8 libra të shkruar në mërgim

Komedia Hyjnore, nga Dante Alighieri

Pasi kundërshtoi Papatin në favor të një Perandori i cili mori vizionin e tij për një Itali të bashkuar, Dante u internua nga Firence dhe u dënua me mërgim të përhershëm në 1302. Dhe megjithëse data e saktë në të cilën është shkruar është ende e panjohur, besohet se gjatë viteve të para të internimit Dante shkroi një pjesë të Komedia Hyjnore, klasike e letërsisë universale dhe pika e tranzicionit midis mendimit mesjetar dhe Rilindjes në të cilën autori mishëronte vizionin e tij të veçantë të vdekjes dhe jetës së përtejme.

Les miserables, nga Victor Hugo

kozetë-los-mizerabël-fitues-hugo

Autori i Zojës së Parisit nuk ishte asnjëherë në favor të ndryshimeve të promovuara nga Napoleoni III, prandaj ai u internua në Bruksel dhe, më vonë, në ishullin e Xhersit, në Kanalin Anglez. Gjatë atyre njëzet viteve, autori u ngjiz Të mjerët, i cili u botua në 1862. Konsideruar si një nga veprat më të mëdha të shekullit të XNUMX-të, Les Miserables përfshin transformimin që pësoi Parisi gjatë atyre viteve përmes politikës, artit ose arkitekturës.

Kafsha e Historisë, nga Juan Ramón Jiménez

Foto nga Juan Ramón Jiménez

Lorca nuk arriti ta tregonte, Machado nuk arriti të ulej në një tryezë të huaj dhe Alberti u përball me shumë vështirësi për të lënë Spanjën të tronditur nga Lufta Civile. Në lidhje me Jiménez, autori arriti të arrijë Uashingtonin dhe të strehohet në një misticizëm që ai do të kapte në faqet e veprave të tilla si Animal de fondo, veprën në të cilën ai formoi atë «Dëshironi dhe dëshironi Zotin»Të cilin e vuri në pyetje për pjesën më të madhe të jetës së tij.

Miti, letërsia dhe bota afrikane, nga Wole Soyinka

wole-sojinka

Storyshtë historia e vjetër (dhe e trishtuar) e shkrimtarit afrikan: kundërshtimi i ndikimit të huaj, shkrimi për tabutë e një shoqërie të korruptuar dhe përfundimi në burg. Në rastin e Nigerian Soyinka, autori i parë afrikan që mori çmimin Nobel për Letërsi në 1986, robëria e tij zgjati 22 muaj dhe internimi u bë në 1972, vit që do të shënonte sinjalin fillestar për periudhën e tij më krijuese. Përkundër faktit se ka pak vepra të disponueshme në Spanjisht nga ky autor (në Amazon do të gjeni Anijes në një dhomë të fshehtë), eseja e tij Miti, Letërsia dhe Bota Afrikane mbetet gurthemeli i bibliografisë së tij.

Shtëpia e Shpirtrave, nga Isabel Allende

Historia e një familjeje në kohën e një Kili të trazuar që të gjithë e dimë sot është konceptuar nga Allende a 8 janar 1981 pasi filloi t’i shkruante një letër gjyshit të tij njëqind vjeçar, i ndjerë së fundmi dhe i bllokuar nën diktaturën Pinochet. Që atëherë, Isabel Allende jo vetëm që është bërë një nga zërat letrarë më me ndikim latin që nga mërgimi, por ka miratuar atë ditë famëkeqe të janarit si pikënisjen për secilin prej romaneve të saj të rinj.

Para se të bjerë nata, nga Reinaldo Arenas

Shkrimtarët homoseksualë dhe Kuba nuk ishin kurrë një kombinim i mirë, veçanërisht pasi diktatura Castro mbizotëroi në vitet 60. Severo Sarduy e dinte atë kur ai e ktheu Parisin në një dritare nga e cila të qante për Kubën e ngjyrave dhe shkrirjeve që ai la pas, La Novia, nga Ahmel Echevarría, foli për marrëdhënie dashurie të fshehta homoseksuale gjatë Quinquennium Grey, ndërsa Arenas ishte ai që doli më keq. Pasi arriti në New York në fillim të viteve 80 dhe bëri vetëvrasje në 1990 pas disa vitesh vuajtje nga AIDS, shkrimtari të cilin Javier Bardem i dha jetë në kinema shkroi gati dhjetë libra ndër të cilët spikat autobiografia e tij Para se të bjerë nata, e cila përfundoi disa ditë para vdekjes së tij.

Ashtu si gjurma e zogut në ajër, nga Héctor Bianciotti

"Më shumë se një çerek shekulli kishin kaluar pa u kthyer në vendin e lindjes sime të parë" është fraza që fillon tekstin e veprës së Bianciotti botuar në 2000. Një libër që ka shumë autobiografi dhe në të cilin ky autor argjentinas vë në dyshim natyrën e identitetit, nëse duhet të qëndrojë i lidhur me vendin e tij të lindjes ose nëse është një shumë nga të gjitha vendet ku keni jetuar. Në rastin e tij, vendet në të cilat ai u internua nga Pampas i tij origjinal në 1955 ishin Spanja, Italia dhe Parisi. Bianciotti ndërroi jetë në 2012.

Maroku im, nga Abdelá Taia

Botuar në vitin 2000, Maroku im flet për hollësitë e fshehura në trupat, aromat dhe familjet e vendit ku lindi Taia, një artist i cili në vitin 2006 rrëfeu homoseksualitetin e tij në revistën Tel Quel, duke shkaktuar një skandal të madh në Marok. Shpejt pas, bota zbuloi shumë arsye pse ky regjisor dhe shkrimtar do të shkonte në mërgim në Evropë pasi mori një bursë në Gjenevë.

Mërgimi i imponuar ose vullnetar ka ekzistuar që nga kohërat antike, me shumë mendimtarë të dënuar për shprehjen e një mendimi të kundërt me sistemin. Burra trima që bënë të mundur për këto 8 libra të shkruar në mërgim bëhen vepra unike, me perspektivë. Në një këngë në jetën e kaluar që nuk do të kthehet më.

Cilët libra të tjerë të shkruar në mërgim i njihni?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.