8 libra për të futur një shije të mirë dhe të ëmbël në gojën tuaj

Ne nuk i kemi hequr qafe telashet, por do të na duhet ktheje shijen e mirë cfaredo. libra ato janë një mundësi e mirë për ta gjetur. Kjo është një përzgjedhje e 8 tituj —Nga klasikët te bestsellerët e kohëve të fundit - ku aroma e ëmbël ose e kripur shfaqet në historitë e tyre.

Kuzhinierja e Castamar - Juan M. Núñez

Ne fillojmë me këtë histori të vendosur në Spanjën e 1720 me përbërësit e zhanrit: intrigat, dashuritë, zilitë, sekretet dhe gënjeshtrat. Yjet Clara, një vajzë e re nga hiri, e cila vuan nga agorafobia meqenëse e humbi babanë papritur. Eshte nje kuzhinier i shkëlqyeshëm dhe falë kësaj ai arrin të hyjë në Dukati i Castamar.

atje shqetësime ekzistenca e qetë dhe gjithashtu apatike e don Diego, duka, i cili pasi ka humbur gruan e tij në një aksident, jeton i izoluar dhe i vetëm i rrethuar nga shërbimi. Por Clara së shpejti do të zbulojë se kjo qetësi mund të jetë gati të fryhet.

Sapo u bë serie televizioni i 8 kapituj bërë nga A3Media dhe premiera këtë muaj.

Rezidenca e çokollatave - Maria Nikolai

Një nga më të fundit shitesi me i mire shumë e suksesshme e shkruar nga ky autor gjerman i roman historik romantik.

E vendosur në fillim të shekullit XNUMX në Stuttgart, ka si protagonist Judith Rothman, bijë e një të prosperuari prodhues çokollate. E destinuar të bëjë një martesë të mirë dhe të ketë fëmijë për të siguruar trashëgiminë e saj, ajo do të ketë aspirata të tjera, të tilla si zënë një pozicion të rëndësishme në kompani. Gjithashtu, martesa pa qenë e dashur nuk është pjesë e planeve të tyre.

Në të njëjtën kohë nëna e tij, Hélène, i lirë dhe i pasionuar, ai po bën një kurë pushimi në Liqenin Garda dhe atje zbulon se ai ende ka kohë për të ndryshoni jetën tuaj të shurdhër në Gjermani nga një më i pavarur në Itali.

Vdes manushaqe - Martine Bailey

Ne nuk lëvizim nga pallatet e mëdha ose shijet në kuzhina në një histori tjetër të vendosur në to. Këtu është rezidencë Salla Mawton dhe protagonisti quhet Biddy leigh, një impulsiv ndihmësi i kuzhinierit, i cili dëshiron të krijojë një familje me Jem Burdett dhe të hapë tavernën e tij. Por kur zotëri geoffrey, zoti i tij i vjetër, martohet me të rinjtë dhe enigmatikët Zonja carinna, Biddy është i përfshirë në një rrjet intrigash, sekrete dhe gënjeshtra, me gjithashtu një udhëtim në Itali në mes.

Bukë limoni me fara lulekuqe - Cristina Campos

Ka qenë një sukses i madh letrar dhe madje edhe drejtori Benito zambrano ka marrë përsipër version filmi, gjithashtu e xhiruar në Majorka, ku zhvillohet komploti. Atje, në një qytet të vogël në brendësi, Anna dhe Marina, dy motrat të ndarë në rininë e tyre, ata takohen përsëri për të shitur një furrë që ata e kanë trashëguar nga një grua misterioze të cilët ata mendojnë se nuk i njohin. Kanë jetë shumë të ndryshme Dhe ndërsa Anna mezi është larguar nga ishulli dhe është akoma e martuar me një burrë që nuk e do më, Marina udhëton nëpër botë për punën e saj në një OJQ.

Si uji për Çokollatën - Laura Esquivel

Un klasik dhe këtij titulli nga Laura Esquivel, gjithashtu me versionin e tij përkatës për kinemanë, e cila na la - dhe vazhdon të lërë - aromën më të mirë. Ai me çokollatë dhe ai me histori dashurie e pamundur çfarë vlen ndërmjet Tita, protagonist, dhe Peter. Le të kujtojmë se ka një recetë për kapitull dhe shumë magji.

Midis pluhurit dhe kanellës - Eli Brown

Piratët dhe ushqimi. Çfarë është më aromatike se ky kombinim? I vendosur në 1819, ai tregon historinë e Owen wedgwood, një kuzhinier i njohur i njohur si "Cezari i Sauces", i cili rrëmbehet nga një grup piratësh të udhëhequr nga një grua Kapiteni Hannah Mabbot. Ajo do ta njoftojë atë se ai mund të shpëtohet vetëm nëse çdo të Dielë, pa asnjë pengesë, ajo i shërben atij një vakt të hollë.

Pesë të katërtat e një portokalli - Joanne Harris

Harris është gjithashtu autor i Chocolat, kështu që vazhdoni të shtoni aromë me këtë titull që yjet mjedër, një grua që kujton shijet dhe ndjenjat e saj fëmijëria në Francë, në mes të vështirësive të luftës, dhe sidomos nga a ngjarje që shënoi fatin e jetës së tij dhe të familjes së tij. Tashmë në pjekuri, Framboise do të duhet të përballet me të kaluarën.

Torte bajame me dashuri - Angela Vallvey

Ne e lëmë të kaluarën dhe përfundojmë në të tashmen me këtë histori nga Angela Vallvey protagonistja e së cilës është Fiona, një grua e re, jetime nga një nënë, e cila kujdeset për babanë e saj të sëmurë dhe që nuk mund të gatuajë. Me probleme gjithashtu me ushqim junk dhe paraprakisht, ajo që di se është dashuri. Ajo ka qenë e dashuruar gjithë jetën me Alberton, i cili sapo është kthyer në qytet. E keqja është se ai ka filluar të dalë me Lylla, atë armikun më të mirë që kemi të gjithë. Por më pas, kujdestari i shkollës së Fionës e fton atë për një drekë një ditë dhe e prezanton me tezen e saj Mirna, një kuzhiniere të modës së vjetër. Dhe gjithçka do të ndryshojë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.