8 arsye letrare për të vizituar Anglinë në 2017

Londër

Këtë 2016 kemi qenë dëshmitarë të përvjetorit të disa prej emrave të mëdhenj në letërsi si p.sh. Shekspiri ose Servantesi; njëqindvjeçarë që kanë shfaqur përkujtime, recitale dhe eksperimente shoqërore të pafundme për nder të këtyre autorëve gjatë muajve të kaluar. Një trend që do të ndodhë përsëri në Angli (dhe pjesën tjetër të Mbretërisë së Bashkuar) gjatë gjithë vitit 2017 falë nismës së njohur si «Heronj Viti apo Letrar«, Një parti e drejtuar nga Vizitoni Anglinë që përkujton përvjetorë të ndryshëm të shkrimtarëve dhe librave anglisht që shkojnë nga Jane Austen te Harry Potter. A doni t’i dini këto 8 arsye letrare për të vizituar Anglinë në 2017?

200 vjet nga vdekja e Jane Austen

Romancierja angleze Jane Austen, e treguar këtu në një portret origjinal familjar, lindi në dhjetor 1775.

Romancierja angleze Jane Austen, e treguar këtu në një portret origjinal familjar, lindi në dhjetor 1775.

Ai që ishte (dhe është) një nga shkrimtarët e mëdhenj të letërsisë angleze vdiq më 17 korrik 1817, duke lënë si trashëgimi vepra po aq universale sa Ema, Krenaria dhe Paragjykimi ose Ndjesia dhe Ndjeshmëria. Një përvjetor që Viti i Heronjve Letrarë ka bërë kursin e tij kryesor për vitin e ardhshëm me ngjarje të tilla si Jane Austen 200 Një Gënjeshtër në Hampshire, një seri koncertesh, ahengje dhe klube leximi rreth muzeut të shkrimtarit, në qytetin Chawton, midis muajve mars dhe dhjetor. Ekspozita Mis misterioze Austen do të vizitojë qytetet Winchester, Gosport dhe Basingstoke, ndërsa Kent do të shpalosë rrugët letrare për autorin dhe Bath do ta presë edhe një herë Java e Jane Austen, një festival gjatë të cilit banorët e qytetit marrin në fshat të veshur me kostume të shekullit të XNUMX-të.

20 vjet nga botimi i Harry Potter

Nata e Librit Harry Potter

Një libër më 26 qershor 1997, shkruar nga një i caktuar  JK Rowling i quajtur harry potter dhe guri filozofik është botuar në MB. Më pas shtatë libra të tjerë u shtuan saga letrare më fitimprurëse në histori me më shumë se 500 milion libra të shitur në të gjithë botën. Në vitin 2017 Anglia do të zhytet përsëri në atë univers magjik për të përkujtuar përvjetorin e Poterit me citime si një seri koncertesh e kolonës zanore të filmit të parë nga John Williams që do të zhvillohet në qytete të tilla si Manchester, Liverpool ose Glasgow nga 11 deri më 22 maj, ekspozita letrare që do të zhvillohet në Bibliotekën Britanike nga 20 tetor deri më 28 shkurt 2018, ose rrugë të ndryshme turistike që çojnë në të Kalaja e Alnwick, në Northumberland, një vend që do të frymëzonte Kolegjin e famshëm hogwarts e Magjisë dhe Magjisë.

75 vjet e Pesë

Pesë, nga Enid Blython, është një nga referencat më të mëdha të letërsi rinore nga Mbretëria e Bashkuar e shekullit XNUMX dhe një nga më me ndikim të zhanrit në botë. The Five dhe thesari i ishullit, historia e parë e Julian, Dick, Ana, Jorgina dhe qenit të tyre Timote u botua në 1942 dhe shkaktoi botimin e të tjerëve njëzet e një libra vendosur në skenarë që do të rikrijohen nga katër kopshtet e Shoqërisë Mbretërore të Hortikulturës (Harlow Carr në Yorkshire, Hyde Hall në Essex, Rosemoor në Devon dhe Wisley në Surrey) me lojëra dhe ngjarje të ndryshme që promovojnë koncepte të tilla si miqësia dhe bashkëpunimi. Nga ana tjetër, librat do të ribotohen me ilustrime të reja.

100 vjet nga vdekja e poetit Edward Thomas

edward-Thomas

Thomas, një nga poetë të mëdhenj anglezë të shek vdiq më 9 prill 1917 në Beteja e Arras, në Francë, pas qindra poezive që ilustruan veprimtarinë e tij luftarake. Njëqindvjetori i vdekjes së tij do të mbërrijë i shoqëruar nga Festivali i Muzikës Petersfield, në East Hampshire, me disa koncerte përkujtimore më 17 mars, si dhe ekspozita të ndryshme të autorit në muzeun e qytetit ose një shpërndarje më të madhe të Shëtitje rrethore Edward Thomas për të vizituar Steep, qytetin në të cilin jetonte autori.

150 vjet nga lindja e Arnold Bennett

Lindur më 27 maj 1867 në Stoke-on-Trent të sotëm, Bennett ishte një romancier dhe gazetar i famshëm autor i Përralla e plakës dhe punime të tjera të vendosura në rrethin industrial të Stafforshire, të njohura gjithashtu si "Poçarët". Po ky rreth do të organizojë një ekspozitë në fillim të vitit 2017 mbi autorin dhe veprimtarinë e tij propagandistike gjatë Luftës së Parë Botërore.

50 vjet nga vdekja e Arthur Ransome

Autor i sagave të famshme të Andorines dhe amazonat, Ransome vdiq më 3 qershor 1967 në qarkun Suffolk, në lindje të Anglisë, një vend që në 2017 do të shfaqë Festivalin Arthur Ransome, data e të cilit ende nuk është njoftuar, ose rrugë të ndryshme transporti në jahte dhe anije përmes Gadishulli Shotley që do të rikrijojë aventurat e protagonistëve të kësaj saga letrare.

125 vjet nga vdekja e poetit Alfred Tennyson

alfred-tennison

Poet i post-romantizmi, i shquari Tennyson Ai lindi në qytetin e Lurgashall, në qarkun e Sussex, më 6 gusht 1809, megjithëse trashëgimia e turizmit e Mbretërisë së Bashkuar do të përmirësojë vendlindjen e tij, Somersby, në formën e ndryshme rrugët letrare, ekspozita dhe recitale datat specifike të të cilave do të shpallen gjatë gjithë viteve.

125 vjet nga botimi i parë i Sherlock Holmes

Kujtimet e Sherlock Holmes

Aventurat e Sherlock Holmes, botuar në tetor 1892, ishte i pari nga shumë libra që Sir Arthur Conan Doyle do të shkruante për detektivin e famshëm Viktorian. Në një vit në të cilin Vizitoni Anglinë do të përpiqet të promovojë itinerare të ndryshme sherlockian për qytetin e Londrës; nga mitike Rruga Baker lart pubi i detektivit në Westminster.

Cila nga këto 8 arsye letrare për të vizituar Britaninë e Madhe në vitin 2017 ju ka bindur më shumë?

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.