75 vjet më parë Miguel Hernández vdiq

Një ditë e tillë si sot, 28 Mars, 75 vjet më parë Miguel Hernández vdiq, një nga figurat më të rëndësishme në letërsinë spanjolle. Lindur në Orihuela në vitin 1910, ky autor i përket një brezi pas Brezit të famshëm të 27, megjithëse shpesh përfshihet në këtë grup për shkak të afinitetit të tij estetik me poetët e tjerë dhe për shkak të marrëdhënies miqësore që kishte me disa prej tyre.

Që i përkasin gjeneratës së 36

Megjithëse nuk është thënë shumë për të, u bë një telefonatë Brezi i 36. Ai përbëhej kryesisht nga autorë të lindur rreth vitit 1910, siç ishte rasti i Miguel Hernández, dhe ata ishin poetë të formuar gjatë kohës së Republikës.

Diçka e përbashkët në të gjithë ata është se ata morën pjesë në një trend rehumanizues, të shënuar mbi të gjitha nga figura e Pablo Neruda, të cilën paraardhësit e tij kishin filluar rreth vitit 1930. Së bashku me Miguel Hernández, kjo gjeneratë përfshin poetë të tillë si Juan Gil-Albert, Luis Rosales, Juan Panero, Felipe Vivanco, Jose Antonio Muñoz Rojas, Leopoldo Panero ose Carmen Conde.

Një nga arsyet pse është bërë e vështirë të njohësh këtë brez letrar janë ndryshimet shumë të ndryshme midis autorëve të tyre për sa i përket trajektores letrare.

Jeta dhe vepra e Miguel Hernández

Në veprat e tij të para letrare ai u ndikua mjaft nga prania e Góngora, shumë e pranishme në Gjeneratën e 27 dhe gjithashtu në veprën e tij të parë, "Ekspert në hënë" (1933) Vite më vonë ai do të botonte "Rrufeja që nuk ndalet kurrë" (1936), ku ai përdori strukturat klasike metrike, të tilla si sonet ose treshet me zinxhirë, baza metrike e përbërjes së tij të famshme e njohur si «Elegji tek Ramón Sijé». Inshtë në këtë punë ku "Rehumanizimi" të poezisë së 27, për të cilën kemi folur më parë: dashuria si tema kryesore e vargjeve të tij.

Gjithashtu vepra të shquara ishin "Era e njerëzve" (1937) dhe "El hombre stalking" (1939), ku ai flet për mjerimin që solli Lufta Civile Spanjolle me vete. Libri i tij i fundit ishte "Libër këngësh dhe balada të mungesave" (1938-1940), e cila përfshin shumë kompozime që ishin shkruar nga autori nga burgu i tij, ku vdiq në Alicante në 1942.

Citate dhe fraza nga Miguel Hernández

 • «E pikturuar, jo e zbrazët: e pikturuar është shtëpia ime me ngjyrën e pasioneve dhe fatkeqësive të mëdha».
 • «Megjithëse trupi im i dashur është nën tokë, shkruaji tokës që unë do të të shkruaj».
 • «Mos shiko nga dritarja, nuk ka asgjë në këtë shtëpi. Shikoni në shpirtin tim ».
 • "Qesh aq shumë sa shpirti im të të dëgjon duke rrahur hapësirën".
 • "Shumë pije janë jetë dhe një pije është vdekja".

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.