Shkurt 7 risi të ndryshme letrare nga 7 shkrimtarë

Filloni këtë Brishtë Shkurt 2020, domethënë ka edhe një ditë për të lexuar. Dhe, pa qenë precedent, ekzistojnë këto 7 lajme letrare që dalin këtë muaj dhe cilat janë ekskluzivisht nga shkrimtaret femra. Emra më shumë se të mbështetur në panoramë si ata të Almudena Grandes ose Donna Leon bashkohen me ato të Ana Lena Rivera (njohja e vjetër këtu), Anna Merino (fitues i Çmimit Nadal), Lorena Franco dhe Madeleine St. John. Të gjitha ato na sjellin histori për të gjitha shijet që unë i rishikoj më poshtë.

Një vrasës në hijen tënde - Ana Lena Rivera

Thjesht do të bëhet një vit, më dha Ana Lena Rivera kjo intervistë ku ai na foli për gjithçka pak dhe prezantuar a Gracia San Sebastián, hetuesi juaj i mashtrimit financiar. Tani historia juaj e re ka dalë. A e bëri atë ditën e fundit 29 Janar, por meqenëse është shumë e fundit, unë e përfshij atë në shkurt. Dhe në këtë titull të ri, Grace është e përfshirë në zhdukja e Imelda, një psikologe e re të cilën ata e gjejnë të vdekur disa ditë më vonë në shinat e trenit. Burri i saj, një bombardues i Gardës Civile dhe i dyshuari kryesor, i kërkon asaj ndihmë për të zbuluar vrasësin. Pra, Grace, pranë Rafa miralles, Komisioneri i Policisë Oviedo, do të fillojë një hulumtim që do ta marrë me vete kryeqytete të ndryshme evropiane. Problemi është se jeta juaj profesionale dhe personale nuk po kalon një kohë të mirë.

Harta e afeksioneve - Ana Merino

i fundit fitues i Çmimit Nadal Me këtë roman, shkrimtarja Ana Merino na tregon një historia korale vendosur në një qytet të vogël ku kryqëzohet jeta e banorëve të tij. Atje, Valeria është një mësues i ri i shkollës që mban një marrëdhënie sekrete me mashkull, që i duhen tridhjetë vjet. Dhe në të njëjtën kohë lilian zhduket pa ndonjë arsye të dukshme ndërsa burri i saj është në anën tjetër të botës. Është gjithashtu Greg, Një grua i cili ikën nga pakënaqësia e tij duke frekuentuar a klub nikoqire, derisa një ditë të zbulohet në mënyrën më të keqe të mundshme.

Nëna e Frankenstein - Almudena Grandes

Grandes na sjell këtë roman të ri ku të kaluarat e protagonistëve bashkohen me të tashmen e tyre në një historia e vendosur në 1954. Thenshtë atëherë që psikiatri i ri Germán Velázquez kthehet në Spanjë për të punuar në spital psikiatrik të grave nga Ciempozuelos. Atje Germán takohet përsëri me Aurora Rodriguez Carballeira, a parrikid që e magjepsi atë në moshën trembëdhjetë, dhe ai gjithashtu e di një asistente infermierie, María Castejón, për të cilën ai është tërhequr. Por ajo e refuzon atë dhe Germán dyshon se ai mban shumë sekrete.

Vera e Fundit e Silvia Blanch - Lorena Franco

E reja e Lorena Franko regjistrohuni për modë për tituj me emra të personazheve që mungojnë, të vdekur, të vrarë ose natyrë të ngjashme që kanë aq shumë tërheqje. Kështu që Silvia blanch, një grua e re e bukur e destinuar të ketë sukses, u zhduk pa lënë gjurmë një ditë në verën e vitit 2017. Alex është një gazetare dhe dëshiron të shkruajë një artikull për të, kështu që ai do të shkojë në qytetin e Montseni ku jetonte Silvia dhe ku humbi gjurmët e saj. Atje ai dëshiron të flasë me familjen e tij dhe së shpejti fillon të zbulojë se të gjithë duket se dinë më shumë sesa duken dhe se nuk u pëlqen që ai po përgjon.

Me ujin deri në qafë - Donna Leon

Inspektori Brunetti është kthyer dhe me të shkojmë përsëri në Venecia. Në rastin e tij të njëmbëdhjetë, ai e quan atë Benedetta Tosso, Një i semure kancer që dëshiron t'ju tregojë diçka që nuk dëshiron ta çojë në varr. Arrin të flasë me të për të burri i saj, Vittorio Fadalto, së fundmi vdiq në një aksident trafiku, përfshirë me një dinero formën e marrë i paligjshëm dhe se si pasojë vdekja e tij ishte në të vërtetë një vrasje. Dhe tregon për fajtorët që nuk mund të përcaktojë më saktësisht. Brunetti do të fillojë të hetojë çështjen e cila nga ana e tij do ta çojë atë atje ku ka punuar njeriu, a kompani private i ngarkuar me monitorimin e cilësia e ujit në Venecia. Por atje, atje, Brunetti gjithashtu do të duhet të merret me një rast të ryshfet midis punonjësve për tu fshehur shkarkimet ndotëse në ujë, diçka që mund të kisha pasojat katastrofike në shëndetin e Venedikasve.

Vajzat me të zeza - Madeleine Shën Gjoni

Madeleine St. John është një veteran Shkrimtar australian Çfarë na sjell kjo histori Sidnei në 1950. Nuk janë dyqanet më të famshme të qytetit, Goode's, ku mund të gjeni më të fundit në modë. Dhe aty katër gra punojnë, Lesley, Patty, Fay dhe Magda, ndihmësit e dyqaneve seksioni i veshjeve të grave, gjithmonë të përsosur në uniformat e tyre të zeza, për të cilat empleo është gjithashtu e vetmja e tij mundësi për pavarësi. Pra, ndërsa ata këshillojnë klientët e tyre për pëlhura dhe modele, ata të gjithë kanë dhe ndajnë ëndrra për liri, dhe për role të ndryshme nga të qenit vajza, gra ose nëna.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.