Janë 25 vjet që nga këto 7 romane? Keni të drejtë. Dhe, a i lexojmë apo jo?

1992 Ishte një vit që të gjithë e kujtojmë për shkak të ngjarjeve të ndryshme. Duke parë prapa në fusha letrare Kam gjetur disa tituj të shquar që u botuan atëherë. Po nese, Vjet 25 parë çfarë pëlqejnë mbiemrat famëkeq Gordon, Harris, Murakami, Prachett, Jennings, Moccia dhe Ellroy botoi këto libra. Le të kujtojmë.

Shaman - Noe Gordon

Gordon mbush 90 vjeç tani në nëntor dhe është një nga ata Autorët më të njohur të romanit historik amerikan. Ndoshta vepra e tij më e njohur është kjo trilogji me protagonist familja cole përgjatë shekujve. Titulli i tij i parë ishte i mirënjohuri Mjeku dhe kjo është pjesa e dytë që vazhdon në Perëndimin Amerikan dhe që u botua 25 vjet më parë. Mbyllur atë Dr. Cole.
En Shaman mjeku Robert Jacobson Cole ikën nga Skocia e lindjes me djalin e tij për tu vendosur në tokat e reja të Amerikë. Pas punës në Boston, së bashku me kirurgun e shquar Oliver Colmes, Robert dhe djali i tij do të shkojnë në të paeksploruarin Oeste për të studiuar të panjohurën Traditat Shëruese të Indianëve Sauk. Dhe në atë udhëtim ata do të takojnë dashurinë, zbulimin, luftën dhe jetën.

Zotat më të vegjël - Terry Prachett

El mjeshtër i letërsisë fantastike na la nja dy vjet më parë. Kështu që gjithmonë mund ta nderoni atë duke lexuar disa nga veprat e tij. Kjo është botuar 25 vjet më parë dhe është romani i dytë i pavarur nga universi Discworld (e para është Piromidet). Parodi praktike, me një prekje shumë angleze, koncepte si la lufta dhe fetë.

Tre metra mbi qiell - Federico Moccia

Mbreti i padyshimtë Italian i roman romancë për adoleshentë filloi ngjitjen e tij në zhanër me këtë titull. Ai na tregoi historinë e Babi, e cila është një studente model dhe vajza perfekte. Përkundrazi, Hapi është i dhunshëm dhe i pacipë. Ata janë nga dy botë krejtësisht të ndryshme, por kjo nuk do t'i ndalojë ata duam njëri-tjetrin përtej të gjitha konventave. Sidoqoftë, është gjithashtu një dashuri e diskutueshme që ata do të duhet të luftojnë për më shumë nga sa kishin menduar. Gjithçka ndodh në Qytet i Përjetshëm, i cili nuk mund të jetë një mjedis më i mirë për këta modernë Romeo dhe Zhulietë.

Patria - Robert Harris

kjo okronia Shkrimtari britanik më i shitur tani është 25 vjeç dhe mbetet i freskët. Jemi në vit 1964 dhe një Rajhu i Tretë Fitimtar po përgatitet të festojë 75 vjetorin e Adolf Hitlerit. Por pastaj shfaqet kufoma e zhveshur e një plaku që noton në një liqen të Berlin. Kjo rezulton të jetë një zyrtari i lartë i partisë, dhe tjetra në një listë të fshehtë që Denim me vdekje për të gjithë ata që renditen në të. Dhe ata kanë rënë njëri pas tjetrit në një conspiración që sapo ka filluar.

Skifteri - Gary Jennings

kjo Shkrimtar amerikan ishte një autor i njohur i roman historik me tituj po aq të suksesshëm sa Aztekëve o Udhëtari. Edhe kjo ishte dhe është një thelbësore të të gjithë dashamirëve të atyre librave të gjatë por të lexim i rrjedhshëm dhe tërheqës.
Skifteri na tregon kujtimet e supozuara të protagonistit, gotit Thorn, i cili me një natyra shumë e veçantë, tregoni shfrytëzimet dhe aventurat e tij nga të tijat inicimi i pazakontë seksual në dy manastire deri në a udhëtim i jashtëzakonshëm në të gjithë Evropën. Në fillim në shoqërinë e i çuditshëm, një centurion romak që tani është një gjahtar dhe grackë dhe që e mëson atë të mbijetojë në pyje. Dhe atëherë Thorn do të takohet dhe do të bëhet mik Teodorike, mbreti i Ostrogothëve, të cilit do t'i shërbejë gjeneral dhe diplomat.

Në jug të kufirit, në perëndim të diellit - Haruki Murakami

Shkrimtari prestigjioz japonez dhe aspirant i përjetshëm për Nobelin letrar na thuaj këtu një histori klasike e dashurive të humbura dhe të rifituara. Hajime është një burrë pak a shumë i lumtur, i martuar, baba i dy vajzave dhe pronar i një klubi xhaz, i cili ribashkohet me Shimamoto, një mik nga fëmijëria dhe adoleshenca i cili nuk kishte dëgjuar më përsëri. Të dy, duke qenë vetëm fëmijë, kishin hobi dhe sekrete të përbashkëta në shkollë. Dhe tani, vite më vonë, tërhiqen pa shpresë. Por Hajime bëhet e fiksuar dhe duket e gatshme të lërë gjithçka për të.

Xhaz i bardhë - James Ellroy

El titulli i fundit të thirrjes Kuarteti i Los Anxhelos u lirua në 1992 për të përfunduar një seri themelore në trillimet bashkëkohore të krimit. Qeni i Madh Ellroy mbani një pjesë të personazheve që u shfaq në LA Konfidenciale dhe natyrisht koha dhe mjedisi.
Protagonist tani është Toger David Klein për të cilët vdekjet, rrahjet dhe zhvatjet janë thjesht rreziqe në punë. Por në vjeshtën e 1958 federatat hapin një iHetimi i korrupsionit policor dhe të gjithë sytë, dyshimet dhe akuzat drejtohen te Klein. Dhe edhe pse ai ndihmoi në krijimin e asaj bote lakmie dhe ambicie, do të përpiqet të dalë i gjallë të tij me çdo kusht.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)