7 poezi nga shkrimtarë të mëdhenj kushtuar Krishtlindjeve

Përsëri Krishtlindjeve. Edhe një vit dhe është këtu. Gjithmonë e re edhe nëse është e përjetshme. Dhe të gjithë e lëmë veten të rrëmbehet nga shpirti i tij, pavarësisht nëse jemi besimtarë apo jo. Pak Temat me më shumë sfond për tregime në prozë dhe lirikë në vargje. Dhe çdo shkrimtar ka një meritë të tij. Më klasikja, më së paku ...

Tani dhe gjithmonë Krishtlindja do të vazhdojë të lërë gjurmët e saj të një thellësie të brendshme më të madhe ose më të vogël, por do të ndodhë. Sot ndaj 7 poezi nga shkrimtarë të mëdhenj si Juan Ramón Jiménez, Lope de Vega, Rubén Darío apo Gloria Fuertes që i dedikuan asaj.

Jezusi, ëmbëlsira, vjen ... - Juan Ramon Jimenez

Jezusi, i ëmbla, po vjen ...
Netët marrin erë rozmarine ...
Oh sa e pastër është
hëna në shteg!

Pallate, katedrale,
ata përhapin dritën e kristaleve të tyre
pagjumësi në hijen e ftohtë të fortë ...
Por melodia qiellore
tingëllon jashtë ...
Pranvera blu
se bora, kur kalon, e butë, zhbëhet,
dhe le pas qetësinë e përjetshme ...

Zoti i qiellit ka lindur
kësaj here në shpirtin tim!

ZAGALEJO E Perlave - Lope de Vega

Zagalejo e perlave,
djali i Agimit,
Ku po shkon eshte ftohte
pra ne mengjes?.

Si ju jeni lucero
e shpirtit tim,
duke sjellë ditën
ju keni lindur i pari;
bariu dhe qengji
pa kasolle dhe lesh,
Ku po shkon eshte ftohte
kaq herët në mëngjes?

Perlat në sy,
të qeshura në gojë,
shpirtrat provokon
kënaqësi dhe zemërim;
flokë të kuq,
goja e kuqe e ndezur,
Ku po shkon eshte ftohte
kaq herët në mëngjes?

Cfare duhet te besh
bariu i shenjte,
duke u zgjuar kaq herët
ju jepni atë për të kuptuar;
megjithëse do të shihni
maskuar shpirtin,
Ku po shkon eshte ftohte
kaq herët në mëngjes.

SI ISHTE DRITA ... - Luis Rosales

Flini si u rrit një zog
nga drita në dritë duke turbulluar shikimin;
i qetë dhe i kryer nga engjëjt,
bora midis krahëve zbriti.

Qielli po derdhte gëzimin e tij,
fëmija shikon dritën, i humbur në mendime,
me gjak të ndrojtur të lëshuar
e zemrës, buzëqeshi Virgjëresha.

Kur barinjtë shohin fatin e tyre të mirë,
fluturimi i panumërt tashmë ishte një kulm
në kokën e demit të përgjumur;

dhe sytë e tyre humbën bukurinë,
ndjenja, midis së vërtetës dhe së pashprehshmes,
drita e zemrës pa lëvizje.

NENA MARIAlavdi e forte

Virgjëresha,
buzëqesh shumë bukur.
Trëndafili tashmë ka mbirë,
që zbriti në tokë
të parfumoset!

Mary e virgjër
këndo ninulla tani.
Dhe këndoji një ylli
që dinte të zbriste
për në Betlehem duke fluturuar
si një pastor më shumë.

Tre Mbretër arritën;
ndalon borë.
Hëna e ka parë,
ndalo së qari!
Qaj borë
i zier në pyllin me pisha.

Një mijë engjëj këndojnë
këngë kristali
se një Karafil lindi nga një trëndafil i butë

Tre burrat e mençur - Rubén Darío

-Unë jam Gaspar. Këtu sjell temjanin.
Unë vij të them: Jeta është e pastër dhe e bukur.
Zoti ekziston. Dashuria është e pamasë.
Unë di gjithçka nga Ylli hyjnor!

-Unë jam Melchior. Mirra ime erë gjithçka.
Zoti ekziston. Ai është drita e ditës.
Lulja e bardhë i ka këmbët në baltë.
Dhe në kënaqësi ka melankoli!

-Unë jam Baltasar. Unë sjell arin. E siguroj
se Zoti ekziston. Ai është i madh dhe i fortë.
Unë di gjithçka nga ylli i pastër
që shkëlqen në diademën e Vdekjes.

-Gaspar, Melchor dhe Baltasar, hesht.
Dashuria triumfon, dhe festa e tij ju fton.
Krishti ngrihet, bën dritën e kaosit
dhe ka kurorën e Jetës!

Prag Krishtlindjesh - Amado Nervo

Pastorë dhe pastorë,
e hapur është Edeni.
A nuk mund të dëgjoni zëra të lartë?
Jezusi lindi në Betlehem.

Drita nga qielli bie
Krishti kishte lindur tashmë,
dhe në një fole kashte
cili zog është.

Fëmija është i ftohtë.
Oh ka fisnik,
visheni me frymën tuaj
tek Fëmija Mbret!

Këngët dhe fluturimet
pushtojnë shtrirjen,
dhe ata po festojnë të dashur
dhe toka ... dhe zemra.

Zërat e pastër kumbojnë
që këndojnë me grupe:
Hosana në lartësi
i Drejti i Izraelit!

Barinj në një tufë
Eja eja,
për të parë të reklamuar
Lulja e Davidit! ...

Në lindjen e Jezusit - Shën Tereza e Jezusit

Sot ai vjen të na shpengojë
një Zagal, i afërmi ynë,
Gil, i cili është Zoti i plotfuqishëm.

Prandaj na ka nxjerrë jashtë
nga burgu në Satan;
por ai është i lidhur me Bra,
dhe Menga, dhe Llorente.
Oh, ai është Zoti i Plotfuqishëm!

Epo nëse është Zot, si shitet?
dhe vdes i kryqëzuar?
A nuk mund ta shihni atë mëkat të vrarë
duke vuajtur te pafajshmin?
Gil, i cili është zot i gjithëfuqishëm.

Besimi im, e pashë të lindur
të një Zagala shumë të bukur.
Epo, nëse është Zoti, si ka dashur ai
të jetë me njerëz kaq të varfër?
A nuk e shihni që ai është i gjithëfuqishëm?

Ndaloni ato pyetje,
le të vdesim për t'i shërbyer atij,
dhe pastaj Ai vjen të vdesë
le të vdesim me të, Llorente,
sepse Ai është Zoti i Plotfuqishëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.