7 libra që do të lexojmë në vitin 2017

reagimet ndaj nobelit të letërsisë-bob-dylan-murakami-h

2016 ka qenë një vit që na ka lënë shumë gëzime letrare: Lucia Berlin dhe Manuali i saj për Pastrimin e Grave, Atdheu i Fernando Arambururu, Cinco Esquinas, nga Mario Vargas Llosa apo edhe një vëllim të ri të Saga e Harry Potter. Një shembull më shumë që letërsia mund të vazhdojë të jetë e një cilësie të lartë dhe, mbi të gjitha, të befasojë lexuesit, aq më tepër arsye për të parë dymbëdhjetë muajt e ardhshëm dhe për të zbuluar ato 7 libra që do të lexojmë në vitin 2017.

Novelisti si vokacion, nga Haruki Murakami

Ndërsa Japonia ngroh motorët për njoftimet roman i ri nga Murakami, e cila do të botohet në vendin japonez shkurtin e ardhshëm, spanjollët do të kenë mundësinë të lexojnë Novelist si profesion, një pako artikujsh të shkrimtarëve të Kafka në breg të shkruar për revistën Monkey plus 150 faqe bonus me përmbajtje të re.

Në ujë, nga Paula Hawkins

Paula-Hawkins

pas suksesi i Vajza në Tren, libër që deri më tani është shitur 18 milion kopje që nga botimi i tij në janar 2015, Paula Hawkins kthehet me një histori të re, Në ujë. I vendosur në një qytet të largët, romani tregon të kaluarën e trazuar të një nëne të vetme dhe një vajze adoleshente, të cilat gjenden të vdekur në një lumë afër një javë larg. Romani do të botohet në Spanjë më 2 maj nga Planeta.

Beren dhe Lúthien, nga JRR Tolkien

Tolkien

E cila është një nga historitë më mitike në të gjithë veprën e Tolkien u përfshi për herë të parë në Librin e Përrallave të Humbura II dhe gjithashtu në Silmarilion. Dekada më vonë, djali i autorit, Christopher Tolkien, ka vendosur të botojë një vëllim të plotë me të gjitha tregimet për Bere dhe Lúthien, duke u mbështetur në ilustruesin Alan Lee. Vepra do të botohet në Shtetet e Bashkuara më 4 maj 2017, njëqind vjet pasi Edith, gruaja e Tolkien, vallëzoi për të, duke frymëzuar mënyrën në të cilën dy personazhet elven, romanca e të cilave u zhvillua 6500 përpara Zotit të unazave. Shpresojmë që Minotauro së shpejti të konfirmojë botimin e tij në Spanjë.

Pacientët e Dr. García, nga Almudena Grandes

almudena-të mëdhenjtë

Pas botimit të romanit Puthje në bukë, kjo ode e një periudhe të pasluftës me më shumë se një jota të përbashkët me krizën ekonomike të këtyre viteve, Grandes ka vazhduar me zhvillimin e këstit të katërt të sagës "Episodet e një lufte të pandërprerë" të kompozuara deri më tani nga Inés dhe gëzimi, lexuesi i Jules Verne dhe tre dasmat e Manolita. Pjesa e katërt titullohet pacientët e Dr. García dhe do të zhvillohet midis Spanjës dhe Argjentinës nga 1945 deri në 1954. Do të botohet diku në pranverën e vitit 2017 nga Tusquets.

Millenium Saga: Volume 5, nga David Lagercrantz

Ndërsa priste të dinte titullin përfundimtar, botuesi Alfred A. Knoft ka konfirmuar se do të ketë më shumë Millenium në 2017. Le ta kujtojmë atë Stieg Larsson, autor i Burrave që i donin gratë, vajza që ëndërronte një ndeshje dhe një kuti me benzinë ​​dhe mbretëresha në pallatin e drafteve, të gjithë botuar që nga viti 2005, ai vdiq një vit më parë, duke lënë të paplotë sagën e dhjetë titujve që ai kishte parashikuar në jetë. Në vitin 2015 u botua një titull i ri i sagës, Çfarë nuk ju vret ju bën më të fortë, shkruar nga David Lagercrantz. Pritja e mirë e kësaj të fundit ka çuar në zhvillimin e një historie të pestë të Lisbeth Salander të shkruar përsëri nga Lagercrantz.

Origjina nga Dan Brown

Dan kafe

I themeluar si një nga autorët më të lexuar të këtij shekulli, Brown është një nga ata pak shkrimtarë, romanet e të cilëve botohen njëkohësisht në të gjithë botën dhe tjetri, Origjina, do ta bëjë këtë në 27 Shtator 2017. Kjo histori e re, me protagonist përsëri për Robert langdon, do të përfshijë kërkimin për përgjigje të reja për misteret e mëdha të njerëzimit përmes fesë ose artit, dy nga temat e përsëritura në bibliografinë e një autori i cili ka shitur 200 milion libra deri në datën.

4 3 2 1, nga Paul Auster

Pothuajse shtatë vjet pas botimit të Sunset Park, Seix Barral ka njoftuar botimin e romanit të ri nga amerikan Paul Auster, 4 3 2 1, për shtator 2017. Romani do të interpretojë Archibald Isaac Ferguson, i lindur në 1947 dhe dëshmitar i disa prej ngjarjeve të mëdha që ndodhën në gjysmën e dytë të shekullit të njëzetë që përcaktojnë katër të ardhmet e ndryshme të karakterit.

Këto 7 çfarë do të lexojmë në vitin 2017 ato padyshim do të bëhen disa nga propozimet që do të zënë raftet e gjysmës së botës gjatë muajve të ardhshëm. Dhe ndërkohë, ne ende nuk dimë asgjë të re në lidhje me Erërat e Dimrit nga George RR Martin. Crick crick.

A do të lexoni ndonjë nga këta libra?

 

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.