7 libra për Julius Cezarin në përvjetorin e lindjes së tij

Aktori irlandez Ciarán Hinds si Julius Caesar për serialin televiziv Roma, nga HBO. Fraza është nga Julius Caesar e William Shakespeare.

Julius Cezari pa dritën brenda Roma el 13 korrik 100 para Krishtit (sipas datës më të pranuar), kështu që përkujtohet një përvjetor i ri i lindjes së tij. Shtë një të personazheve më të mëdhenj të historisë njerëzore dhe të gjithë kemi lexuar, parë dhe dëgjuar diçka për të. Dhe për fat të mirë ne ende mund ta lexojmë atë.

Kush e studioi atë diplomë të shkronja të pastra kemi mësuar nocionet e para të latinishtes me atë Gallia est omnis divisa në pjesët e treta, nga e tija E Galico e bukur, Lufta galike. Dhe shumë fëmijë do të mësojnë të lexojnë me aventurat dhe fatkeqësitë e Xhulios së varfër me ata galë të pareduktueshëm të Asterix dhe Obelix. Por le të rishikojmë këto 7 libra nga shkrimet e shumta për të si protagonist dhe figurë historike ose si personaje të romaneve dhe shfaqjeve.

Le të fillojmë me ato më klasike.

Jetë paralele - Plutarku

L biografitë të këtij vëllimi janë pjesë e veprës së këtij historiani dhe filozofi grek ku bën homazhe në Greqi dhe Romë. Kështu, është në kontrast me një karakter i shkëlqyer grek me një tjetër romak. Plutarco tregon këto jetë nga fëmijëria dhe stërvitja e tij deri në vdekjen e tij. Ai i harton të dhënat historike edhe duke vizatuar një portret psikologjik të personazheve që mban një qëllim moral.

Jeta e Jul Cezarit hyjnor - Suetonium

Historiani Çelësi i Suetonio Tranquilo (rreth 69-140 Pas Krishtit) lindi kur dinastia Flaviane erdhi në pushtet. Ai punoi në Romë pjesën më të madhe të jetës së tij dhe ishte në shërbim të perandorit Trajan. Më vonë, dhe si sekretar në kohën e Adriano, ai ishte në gjendje të hynte në arkivat perandorake. Në to u gjet korrespodenca midis Cezarit dhe Oktavio Augustos, material që ai e përdori për të tijin Jetët e dymbëdhjetë Cezarëve, vepra e tij më e njohur.

Kjo është i pari nga tetë librat që përbëjnë veprën, në të cilën rrëfehen dymbëdhjetë biografi. Suetonius donte të informonte dhe të zbaviste rreth sjelljes perandorake. Në atë ton ai do të tregojë jetën e Cezarit, nga para ardhjes së tij në pushtet deri në vdekjen e tij, duke kaluar nëpër jetën dhe zakonet e tij.

Julius Cezari - William Shakespeare

Për çfarë mund të thuhet një nga veprat më të njohura të bardit më të njohur anglez në botë. Shekspiri duhet ta ketë shkruar atë 1599. Rikrijoni konspiracionin kundër Perandorit Romak Julius Caesar, vrasjen e tij dhe pasojat e tij. Shtë një tjetër nga shumë veprat Shekspiriane bazuar në ngjarje historike.. Versionet e tij të ndryshme në kinema dhe teatër janë një zëvendësim i mirë për më dembelët me klasikët, por është i domosdoshëm që duhet lexuar.

Pushim Biografia përfundimtare - Adrian Goldsworthy

I denjë për ari Adrian është një historian britanik, specialist në historia klasike ushtarake botërore. Në këtë biografi luan të gjitha aspektet e jetës së César, nga arritjet e tij ushtarake dhe politike te skandalet dhe ambiciet e tij më të rëndësishme.

Një portret i shkëlqyeshëm i figurës së atij që dinte të ngrihej nga errësira e plotë për t'u bërë njeriu më i pasur në botë dhe të mbajë një fuqi të aftë për t’i dhënë fund Republikës Romake. Por në vdekjen e tij Cezari dominoi pothuajse të gjithë botën e njohur dhe atë karizma qëndron pas më shumë se 2 000 vjet.

Ku kodrat ulërijnë - Francisco Narla

Unë tashmë kam rekomanduar Më shumë se një herë, këto libra të shkëlqyeshëm nga ky shkrimtar galic me prestigj të njohur për romanet e tij historikë. Dhe e bëj përsëri sepse leximi i tij është ideal për këto ditë pushimesh.

Një grup prej legjionarë besnikë të Jul Cezarit paraqiten si parazitë dhe i ofrohen vetes një fisi të të parëve Galicia për të vrarë ujqërit që po shterrojnë bagëtinë e tyre. Ata duan t'u thuhet vendi i mitikes miniera ari. Prej tyre mjeshtri i Romës do të nxjerrë metalin e çmuar me të cilin do t'i paraqitet Senatit. Por kur ata vrasin një ujk shtatzënë, mashkulli i fundit i mbijetuar, një ujk dinak dhe i stërmadh, do t'i ndjekë vetë Romën për të marrë hakun e tij dhe shkurtoj planet sekrete të Julius Cezarit.

Mbret - Colleen McCullough

Kjo është rezultati i pentalologjisë kushtuar Romës Antike të kësaj shkrimtar i suksesshëm australian, ndërroi jetë dy vjet më parë. Drejtoni año 54 te JC dhe Cayo Julio Mbret përparuar përmes Galia duke shtypur mbretërit luftëtarë që kalojnë rrugën e tyre. Fitoret e tij në emër të Romës janë epike, por udhëheqësit e Republikës i frikësohen shumë ambicies së tyre të pakufishme. Sa larg mund të shkojë ushtari më i shkëlqyer në Romë? Kur Cato dhe Senati e tradhtojnë, Cezari, në brigjet e lumit Rubicon, merr vendimin më të rëndësishëm të jetës së tij: të kthehet kundër atdheut të tij mosmirënjohës.

Julius Caesar dhe lnë Luftën Galike - Anne-Marie Zarka

kjo libër me figura është frymëzuar nga Komente mbi Luftën Galike shkruar nga vetë Julius Caesar. Intendedshtë menduar për lexuesit e moshës ndërmjet njëmbëdhjetë e katërmbëdhjetë vjeç dhe është një hyrje shumë e mirë në historinë e Perandorisë Romake. Çdo kapitull përfshin games për të mprehur vëmendjen dhe për të kontrolluar të kuptuarit e tregimit dhe fjalorit. Ka edhe faqe dokumentacioni për të pasuruar tuajin kulturën e përgjithshme dhe njohuritë e tij për kohën.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.