7 libra për këto ditë krenarie LGTB. Festimi i larmisë.

En Madrid po valon flamurin e ylber këto ditë festimi për partinë Krenaria botërore 2017. Nuk mund ta shfrytëzoj mundësinë për të rishikuar disa tituj Tema LGTB.

Unë kam dashuri të veçantë për Lule homoseksuale, Pgarcia. Ishte një nga të miat leximet e para mbi këtë temë sepse ka qenë në shtëpinë time që kur më kujtohet dhe një ditë, kur isha akoma shumë e re, e mora sepse ajo lule në armë më tërhoqi vëmendjen. Por ka pak nga gjithçka, nga ajo biografi e të mëdhenjve Freddie Mercury apo klasike si Maurice de EM Forster.

Vajzat me vajzat

Ky koleksion i 17 histori mbledh së bashku disa nga emrat me te mire të letërsisë lezbike si Arancha Apelláinz, Carmen Aranda, María Ángeles Cabré, María Castejón, Juana Cortés, Mabel Galán, Concha García, Beatriz Gimeno, Lola van Guardia, María Jesús Méndez, Libertad Morán, Lucía Nieto, Cristina Peri Rossi, Carmen Rivera dhe Lola Vega.

Ndoshta një nga përmbledhjet më të mira të historive erotike me personazhe që portretizojnë të gjitha natyrat e grave.

Çdokush ka një natë të keqe

Postuar ne 1982, ky roman nga shkrimtari i Kadizit Eduardo Mendicuti tregon historinë e Madeloni, Transvestit andaluzian, mbështetës, bisedues, i butë dhe emocional. Jetoi i tmerruar natën e 23 shkurtit 1981, por ai na tregon për këtë me atë ekspresivitet tipik andaluzian. Momentet, kujtimet dhe dukuritë që përzihen me sfondin e asaj që është një deklaratë e dashurisë për lirinë. Dhe gjithashtu jep zërin për të gjithë ata që për vite me radhë u desh të jetonin në sekretin për arsye politike, kulturore, ekonomike ose seksuale.

Cicërimë

Patricia Highsmith gjest Cicërimë në 1948, kur ai ishte njëzet e shtatë vjeç dhe kishte mbaruar romanin e tij të parë, Të huaj në një tren. Unë nuk kisha para dhe isha duke punuar për një sezon në seksioni i lodrave të një dyqani. Një ditë një grua elegante bjonde hyri për të blerë një kukull, dha një emër dhe një adresë për ta dërguar dhe u largua. Po atë ditë Highsmith shkroi të gjithë komplotin me një lëvizje.

Highsmith e botoi atë në 1952 nën pseudonimin Claire Morgan dhe titullin e Çmimi i kripësEn 2015 u bë një adaptim filmi me protagonist Cate Blanchett dhe Rooney Mara.

Freddie Mercury - Biografia Definitive

Nënshkruar nga gazetari Leslie-ann Jones, i cili u takua me Merkurin në vitin 1984. Kjo biografi tregon në detaje hapat e karrierës së tij magjepsëse si një idhull i turmës. Por gjithashtu nxjerr në pah dhe eksploron aspektet më intime të jetës tuaj dhe asgjë nga më të errëtat ose me gjemba që spërkatin karakterin nuk hesht. Për të pakushtëzuar të Merkurit.

Maurice

Shtë shkruar nga EM Forster midis 1913 dhe 1914, por u botua në 1971, pas vdekjes së tij, pasi që në jetë Forster kishte frikë të përplaset me Puritanizmin që mbretëronte në shoqërinë Britanike.

Numëroni adoleshenca dhe rinia e vështirë e Maurice, një londinez që i përket borgjezisë më të mirë dhe që papritur zbulon se ndjenjat e tij nuk janë heteroseksuale, por drejtohen ndaj individëve të seksit të tij. Kjo kushtuar "kohërave më të mira", domethënë tek një e ardhmja dhe koha më e prirur për pranimin e asaj që synohet të shprehet në faqet e saj.

En 1997 se përshtatur në kinema nga drejtori Fildish James dhe ata luanin në të Granti i Hugh, Simon Callow dhe Rupert Everett ndër të tjerët.

Lule Gay, detektivë shumë privat

Shkruar nga humoristi, skenaristi dhe Valencian Jose Garcia Martinez-Calin, i njohur më mirë me pseudonimin e Pgarcia, u botua në 1978. titleshtë titulli i parë i a seri të përbërë nga trembëdhjetë të tjera dhe eshte nje satirë e romanit kriminal të Amerikës së Veriut, veçanërisht ato të detektivit Philip Marlowe, krijuar nga Raymond Chandler. Protagonist është një detektiv homoseksual, Gaylor Rose "Gay R." Flower, një hetues privat në Los Anxhelos në vitet 40.

Dashnorja lezbike

Botuar në 2004. Ky roman nga Jose Luis Sampedro rrëfen një histori dashurie midis një gruaje të etur për një mashkull pa makizëm dhe një adhuruesi të fetishit që gëzon nënshtrim. Sampedro adresoi çështjen e identiteti gjinor dhe kërkimi i vërtetësisë përmes transformimit seksual.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.