7 këshilla për zgjedhjen e titullit perfekt për librin tuaj

Ju mund ta keni menduar atë shumë herë gjatë zhvillimit të romanit ose historisë tuaj, mbase edhe para se të filloni, por shumë herë ndodh kur shkruani atë fjalën e fundit dhe duhet të merrni një vendim më përcaktues:pagëzoj librin tuaj me emrin e duhur. Dhe kjo është kur një kërkim fillon të përcaktojë fjalët që përcaktojnë veprën, atë që shënon para dhe pas. Siç e dimë që kjo situatë do t'ju ketë ndodhur në më shumë se një rast, unë ju lë këto në vijim 7 këshilla për zgjedhjen e titullit perfekt për librin tuaj.

Gjeni nëse titulli ekziston tashmë

Mijëra libra janë shkruar në botë, dhe pa marrë parasysh sa një lexues i mirë e konsideroni veten tuaj, mund të ekzistojë mundësia jo aq e largët që titulli juaj të jetë zgjedhur tashmë nga një shkrimtar më parë ose, të paktën, një shumë i ngjashëm. Mundohuni të përdorni z. Google dhe shkruani titullin që ju rrethon në mënyrë që të shihni nëse duhet të mendoni për një plan B.

Ji i hollë

Nuk është e njëjta gjë ta quash librin tënd "Vajza e bukur e kushëririt tim" sesa "Lolita", "Gjithçka është në familje" apo edhe "Vajza e kushëririt tim". Subtiliteti shpesh bie në sy nga mungesa e saj si në tituj ashtu edhe në përmbajtje, dhe megjithëse të qenit shumë i përdredhur nuk është as ide e mirë, duke zgjedhur një titull që sugjeron më shumë sesa shpjegon fjalë për fjalë është jashtëzakonisht e rëndësishme kur bëhet fjalë për tërheqjen e lexuesit.

Përmbledh konceptin e veprës

Një titull, si një kopertinë, duhet të përmbledhë idenë konceptuale të një vepre në mënyrë që lexuesi të mos ndihet i mashtruar, por në të njëjtën kohë të dijë se çfarë të gjejë. Nëse koncepti i librit tuaj me tregime është, për shembull, vendosja në pyje, mos e quani "Deti na lag këmbët" sepse vetëm një nga historitë vendoset në Mesdhe.

Tituj të shkurtër

Edhe pse librat jo-trillues shpesh kërkojnë një titull më përshkrues, me trillimin është e kundërta, dhe zgjedhja e një titulli jo shumë të gjatë (ose jo të paktën më shumë se 8 fjalë) do të jetë mënyra më e mirë për të lexuar bashkëpunëtorët ose për të njohur punën tuaj, e cila zgjat më lehtë dhe në çast.

ide

Nëse keni shumë tituj dhe shumë të ngjashëm me njëri-tjetrin në mendje, mund të bëhet opsioni i ideve të stuhi mendimesh mënyra më e mirë për të lidhur konceptet dhe për të ndërtuar titullin e përsosur. Sepse nëse shkruani Shiu i Nëntorit, Shiu i Vjeshtës ose Gjethet e Rëna në të njëjtën faqe, do të keni një perspektivë më të madhe dhe do të jeni në gjendje ta gjeni titullin më lehtë duke përdorur të gjitha idetë që keni.

Frymëzohuni

Nëse definitivisht nuk dini çfarë titulli të zgjidhni, ideja më e mirë mund të jetë të merrni frymëzim nga të tjerët. Një skanim i Amazon, koleksioni më i shitur i La Casa del Libro ose koleksioni i fundit i një botuesi mund t'ju ndihmojë të specifikoni më mirë se çfarë prisni nga puna juaj, ose më e rëndësishmja, çfarë i bën ata libra të suksesshëm. Sepse po, një titull i mirë zakonisht shoqërohet me një të mirë. . .

front

Mbulesa është një nga elementët kryesorë kur përcaktohet një vepër, dhe nëse ka një kohezion me titullin, suksesi mund të sigurohet. Mos kurseni ditë, burime dhe ide kur bëhet fjalë për të kombinuar kopertinën dhe titullin më të mirë sepse, në fund të fundit, ky kombinim do të jetë ai që ju ndihmon të çoni punën tuaj në pozicione më të larta.

Çfarë mashtrimi aplikoni kur bëhet fjalë për gjetjen e titullit për një vepër?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.