7 histori për të lexuar në kohëzgjatjen e një udhëtimi në transportin publik

Foto nga Jorge Luis Borges

Disa ditë më parë po flisnim për shpikjen e madhe të shtëpisë botuese Short--dition dhe të saj makinë shitëse për tregime, poezi dhe letërsi të shkurtër i cili tashmë është instaluar në disa stacione në vendin galik. Një trend i mundshëm pritja e të cilit mund ta kompensojmë me ndonjë nga këto në vijim 7 histori për të lexuar në udhëtimin tuaj të ardhshëm me autobus, metro ose tramvaj në rrugën tuaj për në punë. Lexime të shkurtra për të vazhduar promovimin e përhapjes së historisë si një zhanër për të përligjur në këto kohë me ritme të shpejta.

* Secila histori shoqërohet nga një lidhje për ta lexuar.

Natën lart, nga Julio Cortázar

Një nga përrallat më të famshme të Cortázar është gjithashtu një nga më të mirat jo vetëm në bibliografinë e tij, por ndoshta në të gjithë shekullin e XNUMX-të. Pa kërkuar të zbulojmë shumë, historia paraqet dy personazhe: një djalë i ri që pëson një aksident me motor dhe një i arratisur gjatë të ashtuquajturave luftëra me lule të Aztec Meksikës. Historia u përfshi në libër Loja mbaroi, botuar në 1956 dhe është i preferuari im për Cortázar së bashku me Shëndetin e të Sëmurëve.

Mund ta lexoni këtu

Trishtimi, nga Antón Chekhov

Mjeshtër i përrallës, Çehov nuk zhgënjen kurrë me historitë e tij të vendosura në atë Rusi të ngrirë burrash dhe varfërie të mbledhur nën batanije. Elementet që në këtë histori i japin historisë së Yonës, asaj karroceri të palumtur të cilën askush nuk i dëgjon, një ndikim edhe më tronditës. Vetmitë e një personazhi që duken latente edhe në shekullin XXI.

Mund ta lexoni këtu

Gjurma e gjakut tuaj në dëborë, nga Gabriel García Márquez

Megjithëse Gabo është i njohur më së shumti për romanet e tij, ne nuk duhet ta heqim atë aspekt të tregimit të mishëruar në libra të tillë si Dymbëdhjetë përralla pelegrini, një seri tregimesh që adresojnë fatkeqësitë e emigrantëve latinë në kontinentin e vjetër. Ish-presidentët që kërkojnë azil, fëmijët që kanë frikë nga një guvernate gjermane dhe, veçanërisht, ai udhëtim i muajit të mjaltit që Nena Daconte dhe Billy Sánchez ndërmarrin një natë të ftohtë gjatë rrugës për në Paris. Thelbësore.

Mund ta lexoni këtu.

El Aleph, nga Jorge Luis Borges

Në bodrumin e shtëpisë së Carlos Argentino ndodhet Alefi, ajo pikë në univers ku janë të gjithë të tjerët. Kërkimi rraskapitës i njeriut për përjetësinë bëhet thelbësor për një nga Përrallat më të famshme të Borges, i cili në këtë histori na josh përsëri me atë karakter erudit që na pëlqen aq shumë të kombinuar me trillimin më të mirë.

Mund ta lexoni këtu

Shirat e butë do të vijnë, nga Ray Bradbury

Theshtë viti 2026 dhe një shtëpi vazhdon të funksionojë si zakonisht: minjtë e vegjël që pastrojnë gjurmët e një qeni, hologramet në dhomën e fëmijëve, alarmin e zjarrit. . . gjithçka duket në rregull. Konsiderohet si një nga historitë më të mira të trillimeve shkencore, Bradbury e nxjerr titullin nga një poezi e Sara Teasdale që një tavan tavoline i pëshpërit një pronari të munguar.

Mund ta lexoni këtu.

Flokët e Profetit, nga Salman Rushdie

Autor i diskutueshëm atje ku ato ekzistojnë, Rushdie gjithashtu ka shkruar tregime të ndryshme për fëmijë dhe të rritur. Një nga antologjitë e tij më të famshme është lindje perendim, në të cilën historitë e vendosura në Indi dhe Mbretërinë e Bashkuar janë të ndërthurura, duke filluar nga historitë që kujtojnë Ian Fleming për të tjerët të denjë për Mijë e Një Natë siç janë Flokët e Profetit, të vendosura në Kashmir dhe të zhvilluara rreth vjedhjes së flokëve të një Muhamedi të famshëm.

Mund ta lexoni këtu.

Fantazmat, nga Chimamanda Ngozi Adichie

Në shekullin XNUMX ne vazhdojmë të kemi autorë të shkëlqyeshëm për të cilët përparimi, globalizimi ose feminizmi janë tema të përsëritura, dhe Chimamanda Ngozi Adichie është një prej tyre. Ky autor nigerian, mbrojtës i një kontinenti që "shumë e konsiderojnë ende një vend të vetëm", ​​ka shkruar tre romane dhe një përmbledhje tregimesh, Diçka rreth qafës sate, e cila është bërë një nga leximet e mia të fundit. Ghosts ka një realizëm magjik dhe është i mrekullueshëm.

Mund ta lexoni këtu

Këto 7 histori për të lexuar gjatë një udhëtimi në transportin publik ata bëjnë mundësi të shkëlqyera për të lexuar nesër gjatë rrugës për në punë ose edhe para gjumit. Tregime që konfirmojnë potencialin e një zhanri thelbësor në kohën e shkurtër, dinamike dhe atë tendencë për të filluar (dhe përfunduar) leximet në të njëjtën ulje.

Çfarë historie rekomandoni?

 

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.