7 lëshime të reja për shkurt të të gjitha zhanreve

Eshte ketu Shkurt përsëri Muaji më i shkurtër i vitit është i ngarkuar i ri sepse bota botuese nuk ndalet. Ka shumë, dhe gjithmonë duhet të zgjidhni midis tyre. Këto janë 7 zgjedhjet e mia, të të gjitha zhanreve dhe për të gjitha shijet: një debutim, ai i Ashley audrain, dhe emra më të vendosur ndërkombëtarë si p.sh. Joe Kodër o Joe abercrombie. Ose vendlindjet e Manuel Jabois, Susana Rodriguez Lezaun y Kodra Toni.

Miss Mars - Manuel Jabois

4 për muajin shkurt

Novelshtë romani i dytë nga gazetari dhe shkrimtari Manuel Jabois pas Malaherba, e cila tashmë ka qenë shumë e suksesshme. Dhe na tregon të çuditshmen zhdukja e një vajze gjatë dasmës së nënës së saj në një qytet të vogël në Bregu i Vdekjes Galike. Yjet Berta sot, një gazetar i cili vjen në vendin për të të hetojë çështjen 25 vjet më vonë. Ekziston mjedisi i zakonshëm i vogël ku të gjithë mendojnë se dinë gjithçka dhe në fund të gjithë fshehin gjithashtu diçka.

Nën lëkurë - Susana Rodríguez Lezaun

10 për muajin shkurt

Vitin e kaluar isha me fat takohemi dhe bisedojmë me Susanën, edhe sikur të ishte virtualisht. Atje ai tashmë na tregoi diçka për këtë roman të ri, a melodramë në vijën e titujve të tij të mëparshëm në të cilën ai na njeh me një inspektor shumë të pazakontë duke filluar me emrin e saj, Marcela Pieldelobo.

Es inspektori të Korpusit të Policisë Kombëtare në Pamplona dhe zakonisht interpretoni urdhërat në mënyrën tuaj, si aktrimi në punën tënde. Në këtë histori, ku ai duhet të përballet me të kaluarën e tij, në formën e a babai abuziv i cili rishfaqet pas vdekjes së nënës së tij, inspektori vendos të përqendrohet në çështjen e një foshnjë e braktisur Në një makinë të shkatërruar me qira, pa gjurmë të shoferit, por me njolla gjaku dhe gjurmë rrotash. Për këtë ju do të keni ndihmën e zakonshme Zëvendës Inspektori Miguel Bonachera.

Instinkt - Ashley Audrain

18 për muajin shkurt

Es një nga librat më të pritur të këtij viti dhe do të botohet në më shumë se tridhjetë vende. Bëhet fjalë për një melodramë psikologjike për një nënë, një vajzë dhe lidhjen e tyre të vështirë. Supozon se debutimi letrar nga Ashley Audrain, një shkrimtar Kanadez i lindur në 1982, i cili tashmë ka marrë vlerësime të mira.

Yjet Blythe, ju keni ardhur në një pikë në jetën tuaj ku pyesni veten nëse me të vërtetë po jetoni jetën e lumtur që keni dashur gjithmonë, me një burrë të përsosur dhe një vajzë engjëllore. Apo po përsërit historinë e hidhur të nënës dhe gjyshes së tij, të shënuar nga abuzimi. Ju gjithashtu filloni të keni dyshime nëse Dhelpër, burri i sajA është ai partneri dhe babai ideal, apo ka një jetë paralele që e largon çdo ditë nga shtëpia. Dhe sa për tuajat vajza VioletaA është ajo ndoshta një vajzë e ndritshme dhe e vështirë që kërkon vetëm më shumë vëmendje prej saj, apo është e keqe që nga lindja?

Hamnet - Megi O'Farrell

22 për muajin shkurt

Ishte të zgjedhura si një nga romanet më të mirë të vitit të kaluar dhe tani ajo vjen e përkthyer. Novelshtë romani i tetë i autorit dhe është frymëzuar nga jeta dhe vdekja e djalit të vetëm të William Shakespeare. Zhvillohet në 1596 dhe tregon historinë e gruas së Shekspirit, Agnes Hathaway, të djalit të tyre të humbur, të një martese të sjellë në prag të trishtimit dhe fuqisë së madhe të krijimtarisë.

Për të hapur varrin - Joe Hill

22 për muajin shkurt

Në rrugën e tij për t'u bërë një autor po aq i frytshëm sa babai i tij Stephen King, ai kthehet Joe Hill. Dhe ai e bën atë me një të re përmbledhje tregimesh (dy të bashkë-shkruar me të), ku zhvillohet konflikte shumë njerëzore në mjedise fantastike.

Për shembull, ne kemi një Puerta që mbikëqyr një botë plot me mrekulli bëhet e përgjakshme kur një grup gjuetarësh kalojnë nëpër të. OSE dy vellezer të cilët hyjnë në një fushë labirinthe me bar të gjatë për të ndihmuar një fëmijë që kërkon ndihmë në bimën e poshtme. Ose një shofer kamioni i cili është i përfshirë në një ndjekje mbytëse nëpër shkretëtirën e Nevadës. Tashmë katër adoleshentë Ata hipin në një karusel antik ku çdo kthesë ka pasoja të tmerrshme. Po ashtu te a bibliotekar i cili qëndron pas timonit për të marrë lexime për të vdekurit. OSE dy shokë të cilët zbulojnë kufomën e një plesiosaur në bregun e një liqeni.

Lamtumirë e errët e Teresa Lanza - Kodra Toni

11 për muajin shkurt

Toni Hill gjithashtu kthehet me këtë histori që tregon se çfarë ndodhi pas vitit vdekja e një Hondurasi të ri me emrin Teresa Lanza, i cili u hodh në boshllëk nga një dritare. Një vit ka kaluar dhe ende askush nuk mund të shpjegojë pse e bëri atë. Një ditë, në portat e shtëpive ku pastroi Tereza, disa postera me foton e tij, një kryq të zi dhe një mesazh: «KUSH VRASI TERESA LANZA?».

Që atëherë jetën e pesë miqve dhe familjeve të tyre ato nuk do të jenë më kurrë të njëjtat. Ata ia besuan shtëpitë Terezës, por tani kujtesa e saj është bërë një kërcënim që mund të zbulojë disa sekretet që ata preferojnë të mos zbulohen.

Problemi i paqes - Joe Abercrombie

25 për muajin shkurt

Një nga autorët më të njohur të zhanrit fantazi, Abercrombie paraqet këtë dorëzimi i dytë nga trilogjia e Epoka e çmendurisë, titulli i parë i të cilit është Pak urrejtje. Merrni avataret e personazheve që mbushin Rrethin e Botës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gustavo Woltman dijo

  Mendoj se do të anoj drejt "Varrit të Hapur" nga Joe Hill. Kam mbaruar së lexuari Brirët dhe më dukej e pabesueshme prandaj dua të di më shumë për punën e tij.
  -Gustavo Woltmann.