61 mijë libra në gjendje të keqe gjenden në Castellón

libra

Shpesh herë, investimi në art harxhohet jo vetëm për shkak të mungesës së shitjeve, por edhe për shkak të një menaxhimi të pavlefshëm që çon në grumbullimin e veprave të çmuara letrare në papafingo të errëta, ku koha dhe harresa përfundojnë duke i kthyer ato në kopje të pakthyeshme.

Diçka e tillë ka ndodhur në zorrët e Byrosë së Kulturës të qytetit Castellón de la Plana, ku 61 libra nga poeti Bernat Artola janë gjetur në gjendje fatale..

Letra dhe myk

bernat-artola

Bernat Artola Tomás (1904) ishte një poet i shquar Valencian nga qyteti Castellón de la Plana, vepra e të cilit u ushqye nga një gjuhë lokale dhe për të cilën ai u vlerësua para dhe pas vdekjes në 1958. Temat si vetmia, dashuria ose vlera e peizazhit ushqeu një vepër në të cilën Këshilli i Qytetit Castellón nuk hezitoi të investonte më shumë se 700 mijë euro kur bëhej fjalë për shpërndarjen e tij dhe bërjen e njohur për brezat e rinj.

Sidoqoftë, këto kopje nuk u shpërndanë kurrë, duke u transferuar në dhomat e një Byroje Kulture në Castellón de la Plana, ku Këshilltari për Kulturë, Verónica Ruiz, gjeti disa orë më parë 61 mijë kopje të Artola të mbështjellura me pluhur dhe myk, e cila jo vetëm që ka qenë zbulimi i një mbetje të konsiderueshme, por edhe prova e mëtejshme e menaxhimit dhe redaktimit të paaftë të trashëgimisë kulturore.

Me fjalët e vetë Ruiz "Ata janë plot me myk dhe nuk mund të lexohen, kështu që ne do të duhet t'i hedhim ato tutje". Edhe kështu, një ekip profesionistësh po analizon të gjithë punimet në mënyrë që ata që mund të ruhen të shiten nga një pikë fizike e Byrosë dhe përmes një aplikacioni që Këshilli i Qytetit do të marrë në shtator. Mënyra e vetme për të rimarrë gati 4 mijë euro humbje të vlerësuara deri më tani, por, mbi të gjitha, për të nderuar kujtimin e një poeti që na dha vargje si këto:

PERVITURA

Viu, Poeti jo më lart

një viure en l'obra sa lloj:

Poezi s'aviva… ..

quan Poetin ja ès mort!

Unë nëse Poeti nuk ka rëndësi

jeta ndërsa e pashë,

E ndjeva atë la mort el conhorta

po per djale puna perviu

Çfarë mendoni për këtë “harrim”?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.