6 zhanre letrare të panjohura

Laps, letër dhe letra të vjetra

Në botën e gjerë të letërsisë, si letërsia artistike ashtu edhe ajo jo-trillimore përfshijnë zhanre dhe nënlloje që, ose sepse i përkasin një ambienti të caktuar gjeografik ose sepse janë shpërndarë dobët, kanë kaluar pa u vërejtur vitet e fundit nga disa prej nesh. Provë e mirë e kësaj janë këto 6 zhanre letrare të panjohura ndër të cilat spikasin trillimet klimatike apo edhe versioni oriental i realizmit magjik.

Sagë

Kur e lexojmë këtë fjalë të gjitha ato më të mirë-shitësit grumbullohen në disa këste të tilla si Harry Potter ose Lojërat e urisë. Sidoqoftë, origjina letrare e këtij termi vjen nga gjuha e vjetër norvegjeze, më konkretisht nga një kulturë Islandeze që portretizoi histori të luftëtarëve, vikingëve dhe autoriteteve të tjera të kulturave skandinave dhe Germanic më shumë se shtatëqind vjet më parë. Një nga shembujt më të mirë do të ishte The Grettir Sagas, shkruar në shekullin XIII.

Penny i tmerrshëm

peni i tmerrshëm

"Penny Dreadul", një nga ato zhanret e panjohura letrare që frymëzuan serialin me protagonist Eva Green.

Seriali i famshëm me protagonist Eva Green ka shpëtuar shumë nga personazhet që përfshinin një zhanër letrar që mbetet pjesërisht i panjohur për dashamirët e letërsisë. Botimet mjaft të suksesshme në Londrën Viktoriane "Penny Dreadful" ishin histori tmerri të edituara si suplemente ato mund të blihen për një qindarkë (prandaj "tmerret e qindarkave"). Një nga personazhet më të njohur në këto koleksione ishte berberi Sweeney Todd, përshtatur për film në 2007 nga Tim Burton.

Robinsonade

jeta e Pi

Ndoshta përmbajtja e këtij zhanri të aventurave është e njohur për ju, por jo fakti që historitë e tyre njihen si Robinsonadas, një term që merr nga mitikja Robinson Crusoe nga Daniel Dafoe kur bëhet fjalë për t’iu referuar atyre romaneve, koncepti i përbashkët i të cilave adreson vetminë e njeriut përballë një natyre armiqësore, larg civilizimit. Shembuj bashkëkohorë që vijnë nga romani i botuar në 1719 do të ishin Zoti i mizave, nga William Goldin ose së fundmi Jeta e Pi, nga Yann Martel.

Kli-fi

diçka-atje

Ndryshimi i klimës është një fenomen që ka mobilizuar një letërsi që nuk i shpëton potencialit të tregimit të historive të vendosura në një të ardhme distopike. Gjinia klipe (ose trillime klimatike) përfshin shkrirjen e akujve ose ngritjen e oqeaneve si burime epike kur bëhet fjalë për shkëputjen nga trillimet shkencore duke dhënë vepra të tilla si Bota e Zhytur, nga JGBallard, Solar më bashkëkohor nga Ian McEwan ose i fundit Diçka, atje, nga gazetari italian Bruno Arpaia dhe botuar nga shtëpia botuese Alianza këtë muaj.

LaPrek

Kjo është historia e një gazetari të quajtur Ravish kumar që duhej një metër çdo ditë për të shkuar në punë. Gjatë udhëtimit, Kumar u bë i vetëdijshëm për tendencën e udhëtarëve për të zëvendësuar librat në celularët e tyre, për këtë arsye ai gjithashtu filloi t'i përdorë ato. . . por për të shkruar Mikro tregime me 140 personazhe. Muaj më vonë, e ashtuquajtura gjini LaPrek, ose Laghu Prem Katha (Tregime Romantike), patentuar nga ky gazetar jo vetëm që ka ringjallur industrinë e botimeve në Indi, por konfirmon edhe një herë potencialin e një mikro literaturë e lindur në Internet duke filluar nga haikus i shkruar në një mur në Facebook te gara si #TwitterFiction.

Chaouhan

Disa zhanre letrare shfaqen si një përgjigje e një kulture të caktuar drejt identitetit të saj dhe në rastin e Kinës, ndoshta një prej vendeve që ka evoluar më shumë në tridhjetë vitet e fundit, kjo prirje letrare quhet chaouhan (ose ultra-joreale). Realizmi ultra-joreal shfaqet si një përgjigje ndaj realizmit magjik të Amerikës Latine por bazuar në historinë e gjigantit kinez dhe, veçanërisht, në episodet e tij më të fundit të korrupsionit: gjyqtarë në varrimin e të cilëve marrin pjesë katër të ve, politikanë që strehohen në ambasadat amerikane. . . Perceptimet që konfirmojnë se si realiteti mund të tejkalojë trillimet në një vend, zhvillimi i përshpejtuar shoqëror, politik dhe kulturor i të cilit është bërë arsyeja e një lëvizjeje letrare në zhvillim gjatë vitit 2016.

Këto 6 zhanre letrare të panjohura Ato përfshijnë vepra tashmë të njohura dhe të tjera që do të jenë një surprizë për lexuesit të etur për histori të reja. Në këtë mënyrë, konfirmohet se, në shekullin e XNUMX-të, letërsia mund të vlerësohet në shumë mënyra të reja bazuar në një koncept të suksesshëm, një epokë që nuk do të kthehet ose madje nuk mbështetet në teknologjitë e reja.

Cilin nga këto zhanre letrare të panjohura do të zgjidhnit?

A njihni ndonjë zhanër letrar pak të njohur që dëshironi të ndani me ne?

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   HaVett dijo

  Përshëndetje, lajmet e letërsisë. Unë mendoj se do të ishte shumë mirë nëse do ta korrigjonit atë "të përafërt" në fillim të artikullit. Në të vërtetë, ju thoni "i gjerë". Të gjitha të mirat.

  1.    Alberto Këmbët dijo

   Bug i rregulluar, pa ndjenja. Faleminderit shumë, De Ha Vett.

 2.   HaVett dijo

  😉

 3.   pi pihen dijo

  Përshëndetje: Informacion i mirë. Faleminderit.