6 lajme për shtatorin në letërsinë për fëmijë dhe të rinj

La letërsi për fëmijë dhe të rinj ajo gjithashtu ka të mëdha Shtyp për sezonin e ri. Botuesit më të specializuar në të përfitojnë nga rikthimi në rutinën e lexuesve më të rinj, një rutinë shumë e veçantë këtë vit. Këto janë 6 risitë e zgjedhura për ata që arrijnë brenda shtator.

Djali në rreshtin e fundit - Onjali Q. Rauf

Për lexuesit nga Vjet 10.

Kjo histori bazohet në fakte reale dhe e ka shkruar atë një nga 100 gratë më frymëzuese dhe me ndikim bota, sipas BBC. Ka qenë një fenomen në Mbretërinë e Bashkuar, ku tashmë ka shitur më shumë se 130.000 kopje.

Protagonistët janë katër fëmijë të cilët shkojnë në Pallatin Buckingham për të biseduar mbretëreshë. Ata duan të ju kërkojnë t'i ndihmoni prindërit e shpëtimit i njërit prej tyre, i cili qëndroi në Siria.

Perla nën akull - Cathryn Constable

Për lexuesit nga Vjet 12.

Nga autori i Princesha e ujqërve, kjo e re arrin roman fantastik që tregon historinë e Marina, babai i të cilit, a kapiten Në një anije, ai e ka kaluar pjesën më të madhe të jetës së tij në det, veçanërisht që nga vdekja e nënës së tij.

Kur Marina dërgohet në shkollë me konvikt, ajo vendos që preferon nisë si një rrugëdalje në varkën e babait të tij. Do të ndërmarrë një udhëtim për të cilën ai nuk e di destinacionin ose arsyen. Megjithëse mund të ketë të bëjë me hija që do të filloni të vëzhgoni në thellësitë e oqeanit dhe që i ndjek ata.

E qara e fundit - Courtney Summers

Për lexuesit nga Vjet 14.

Me tema themelore të tilla si kultura e përdhunimit, ngacmimi shkollë dhe paragjykimet klasë, ky roman tregon historinë e Romy, një vajzë që paralajmëron të gjithë për Kellan kthyes, djali i sherifit të qytetit të tij, i cili jo djali i mire që të gjithë mendojnë. Por asaj ata nuk e besojnë atë dhe kjo i ka kushtuar miqtë, familjen dhe komunitetin e tij.

Derisa një ditë nje vajze Njohja e Romy dhe Kellan zhduket pas një feste. Pastaj thashetheme që Kellan mund të ketë sulmuar një tjetër grua të re nga një qytet afër. A do ta krijojnë ata Romy tani?

Metamorfozat e Ovidit - Rosa Navarro Duran

Për lexuesit nga Vjet 10.

Alwaysshtë gjithmonë mirë të sillni mitologjia klasike për lexuesit më të rinj dhe çfarë mënyre më të mirë për ta bërë atë sesa me Histori dhe nga dora e Ovidi dhe të mëdhenjtë e tjerë poetë të lashtësisë.

Rosa Navarro Duran, një profesoreshë e letërsisë dhe e famshme për adaptimet e saj në fëmijëri të klasikëve të mëdhenj, na e sjell këtë përpilimi i 21 përrallave mitologjike për të përmbushur perëndi Olimpi, dymbëdhjetë punëtorët e Hercules, rrëmbimi i Evropë ose origjina e rruga e Qumështit.

L Artwork janë në krye të Iban Barrenetxea.

Sekreti i patateve të skuqura - Maria Rosal

Për lexuesit nga Vjet 10.

María Rosal, më e njohur për të vepër poetike, këtë herë ai e lë mënjanë për të na sjellë këtë portret me humor familjar dhe një sekret plot ngatërresa.

Protagonist është Isaac, një djalë i mirë dhe i pangopur, i cili bën një jetë shumë normale deri në një ditë gjeni një gisht njerëzor brenda një qese me patate të skuqura. Kështu që shpejt kërkoni ndihmë Ana, shoqja e saj më e mirë dhe një lojë video e çmendur, dhe me të Qen Norton, ata do të përpiqen të zbulojnë misterin.

L Artwork jane nga Naomi Villamuza.

Dhoma magjike - Ana Alonso

Për lexuesit nga Vjet 8.

Postoi Ana Alonso tituj të shumtë për fëmijë dhe të rinj, shumë të përkthyera në shumë gjuhë. Në këtë titull ai na tregon historinë e Mateonuk mbart mirë separación nga prindërit e tij.

Nëna e tij shkon në Shtetet e Bashkuara për një vit dhe ai ai duhet të shkojë të jetojë me babanë e tij, i cili është gjithmonë i vetëdijshëm për punën e tij. Përveç kësaj, ai është larg nga miqtë e tij, në një shkollë të re dhe duhet të jetojë në një shtëpi e madhe e vjetër ku e gjen një dhomë misterioze.

E ilustron atë Jordi Vila Delclòs.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.