6 romane me prekje të zeza dhe tmerri të zgjedhura për korrikun

Julio përsëri Një verë që e kemi përpara ndoshta më gri ose të zezë dhe, në çdo rast, ndryshe. Ajo që nuk ndryshon është leximi, librat që na shoqërojnë cilido stinë e vitit apo ngjyra e tyre. Sot i sjell këto 6 romane të zgjedhura me një ton më të errët dhe me emra klasikë si Arthur Conan doyle i përzier me bashkëkohës si Jussi Adler-Olsen, në rastin e tij të fundit të Departamentit Q që është vendosur në Barcelonë. Shikojmë.

Një kafaz i artë - Camilla Läckberg

Në vijim të këtyre kohërave me personazhet kryesore femra, autori suedez parqet serialin e saj hit The Crimes of Fjällbacka me këtë titull. Suspendimi psikologjik me një protagonist të përshkruar si magjepsës dhe të paqartë.

Me një të kaluar të errët, Faye ka arritur gjithçka që ka dashur ndonjëherë: një burrë tërheqës, një vajzë dhe, mbi të gjitha, një pozicion të mirë shoqëror dhe një jetë plot luks. Por brenda natës se jeta perfekte ndryshon Plotësisht dhe Faye bëhet një grua e re e gatshme për hakmarrje dhe hakmarrje dhe plot burime.

Rregullat e gjakut -Stefen Mbreti

Çfarë është një verë pa disa histori të frikshme? Sepse mjeshtri i terrorit mblidhet këtu katër romane të shkurtër. Një grup prekjesh noir paranormal protagonistja detektive Holly Gibney, një nga personazhet më të dashur nga fansat e King.

En Rregullat e gjakut Holly Gibney do të merret me masakrën në Shkollën e Mesme Albert Macready, çështja e saj e parë e madhe solo. Tre të tjerët janë Telefoni i z. Harrigan, në lidhje me një miqësi midis dy personave të moshave shumë të ndryshme dhe që qëndron në një mënyrë shumë shqetësuese; Jeta e Chuck, me një reflektim mbi ekzistencën e secilit prej nesh. Y Miu, ku një shkrimtar i dëshpëruar duhet të përballet me anën e errët të ambicies.

Vrasja e Concarneau - Jean-Luc Bannalec

Kujtojnë se Jean-Luc Bannalec është pseudonimi i botuesit dhe përkthyesit gjerman Jörg Bong. Dhe i çuditshëm, i mërzitur dhe gustator Komisioneri Dupin është krijimi i tij më i njohur. Kjo është e tija rast numri tetë ku do t'ju duhet të hetoni vdekjen e një mjeku në qytetin e Concarneau.

Vajza e kohës - Josephine Tey

Shkrimtarit Skocez Josephine Tey, veprat e të cilit i përkasin të ashtuquajturave Epoka e artë e romaneve misterioze, ka krahasuar me emra të krimit mitik si Dorothy L. Sayers ose Agatha Christie.

Ky titull i botuar në 1951 yje dheInspektori i Oborrit të Skocisë Alan Grant. Duke u përmirësuar në spital, Grant gjen një mënyrë për të vrarë mërzinë e tij kur dikush i kërkon të mendojë për një temë interesante: hamendësoni karakterin e dikujt vetëm nga pamja e tij. Dhe Grant do të zgjedhë një portret të Mbreti Richard III, ndoshta më i pamëshirshmi në historinë e Mbretërisë së Bashkuar, i cili, sipas tij, mund të ketë qenë i pafajshëm nga të gjitha krimet e tij.

Kanuni tjetër i Sherlock Holmes - A. Conan Doyle dhe të tjerët

Disa nga mijëra tifozë të detektivit të përjetshëm Baker Street mund të mos e dinë këtë fakt. Dhe a është ai Arthur Conan Doyle shkroi disa histori Holmes që nuk janë përfshirë në kanun po ne lidhje me to. Gjithashtu përfshihen disa histori apokrife Gratë holmesiane që janë vetë pjesë e një kanuni tjetër.

Këtu gjejmë gjithashtu detektivin e famshëm që fërkon shpatullat me të tjerët personazhe mitikë si Raffles, Aleister Crowley, Zot Greystoke (i njohur më mirë si Tarzan), The Shadow ose Arsène Lupin.

Viktima 2117 - Jussi Adler-Olsen

Dhe së fundmi ne kemi çështje e re nga departamenti Q, nga seriali që mbetet dukuri ndërkombëtare nga danezi Jussi Adler-Olsen. Në dispozicion nga 8 korriku, është gjithashtu titulli i tetë me protagonist inspektorin thuajse gjithmonë të vrazhdë Carl Morck dhe ndihmësi i tij shumë më miqësor dhe më enigmatik Assad. Me një temë krejtësisht aktuale, ky roman i dha gjithashtu shkrimtarit Çmimi i Lexuesve të Danimarkës. Dhe seria është botuar në më shumë se dyzet e dy vende dhe ka më shumë se pesëmbëdhjetë milion lexues.

Këtë herë ne shkojmë nga Qiproja në Kopenhagë duke kaluar përmes Barcelonës. Dhe është se në bregdetin e Chipre shpëtuar kufoma e një gruaje nga Lindja e Mesme, ndërsa në Barcelona, gazetar Joan Aiguader Ai mendon se e sheh rastin e tij të shkëlqyeshëm të karrierës kur, në një raport mbi numrin e numrit të refugjatëve të mbytur në det, Gruaja Qipro si viktimë 2117.

Ndërkohë, në Kopenhagenndodhin edhe disa rastësi. E para, që të rinjtë Alexander vendos hakmerrem për kaq shumë vdekje të padrejta në det. Dhe për të luajtur në tuaj videojuego preferohet deri në Niveli i 2117, fillon të vrasë pa dallim. Dhe në Departamenti Q es Assad ai i cili, pasi pa imazhin e asaj gruaje të vdekur, i bie të fikët sepse ai e njihte atë shumë mirë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.