6 libra të përsosur për të rinj për t’u lexuar në pranverë

6 libra perfekte për të rinjtë për tu lexuar në pranverë.

6 libra perfekte për të rinjtë për tu lexuar në pranverë.

Leximi është, pa dyshim, një zakon i shëndetshëm që lehtëson rritjen njohëse të atyre që e kanë atë me zakon. Kjo praktikë ju lejon të mësoni për çdo temë kudo, ju duhet vetëm pak dritë, kohë dhe dëshirë për të shqyrtuar me kujdes ato që një autor ka vendosur të kapë në faqet e veprës së tij.

Të motivosh të rinjtë të zhyten në lexim do të thotë t'u japësh atyre një çelës që mund të hapë dyer të panumërta, aq sa arrin imagjinata dhe fuqia krijuese e njeriut; është, në të vërtetë, duke i fuqizuar ata, duke u siguruar atyre një mjet që do të jetë vendimtar në formimin e tyre intelektual dhe shoqëror. Ky artikull tregon gjashtë libra të shkëlqyeshëm për çdo djalë apo vajzë shëtis nëpër botën magjepsëse dhe të domosdoshme të letërsisë.

Historia e pafund (Koleksioni klasik Alfaguara)

Historia e pafund.

Historia e pafund.

Nëse flasim për klasikët në literaturën e fundit, Historia e pafund është, pa diskutim, një punë që nuk mund të lihet mënjanë. Michael Ende, autori i tij, dinte t’i jepte jetë çdo personazhi në tokën e Fantasia-s në një mënyrë të përpiktë, ndërsa ndërtonte një komplot shumë imagjinar dhe tërheqës që do të rrëmbejë ata që përballen me të për herë të parë dhe që thërret çdo moment për të ata që e kanë lexuar tashmë. Jo më kot ky titull është ndër librat më të mirë fantazi ndonjëherë. 

Karakteristikat e librit

 • Mbulesa e fortë: 496 páginas
 • Mosha e rekomanduar: nëntë vjeç e më shumë
 • Redaktor: ALFAGUARA
 • Botimi: 001 (20 maj 2016)
 • Koleksioni: Koleksioni klasik Alfaguara

Librin mund ta blini këtu: Historia e pafund

Zog mesnate (Lexues të rinj)

Zog mesnate.

Zog mesnate.

Për adhuruesit e realizmit magjik, Alice Hoffman na sjell Zog mesnate, një libër që përfaqëson një zgjedhje që nuk mund të lihet mënjanë. Midis paraqitjeve të një kafshe me krahë misterioze, mallkimet e brezave, shtrigat, zakonet që refuzojnë të vdesin dhe vendet e ëndërruara, shpaloset komploti. Ejani të takoni Twig Fowler dhe familjen e tij dhe çfarë i lidh ata me këto shfaqje të çuditshme; leximi i faqes së parë dëshiron të shkojë deri në fund pa u ndalur për asnjë moment.

Karakteristikat e librit

 • Mbulesa e butë: 200 páginas
 • Mosha e rekomanduar: nëntë vjeç e më shumë
 • Redaktor: ALFAGUARA
 • Botimi: 001 (23 Mars 2017)
 • Koleksioni: Lexues të rinj

Librin mund ta blini këtu: Zog mesnate

Dikush po gënjen (E pakufizuar)

Dikush po gënjen.

Dikush po gënjen.

Teknologjia ka arritur të depërtojë thellë në ditët tona në ditë, ndoshta shumë për shijen e shumë njerëzve. Ky libër na tregon sesi një aplikacion i thjeshtë i rrjetit social mund të ndryshojë plotësisht jetën e të rinjve të Institutit Bayview pasi zbuloi sekretet më të errëta të shumë vetave, duke çuar në vrasjen e Simon Kelleher, krijuesit të softuerit.

Roli i lexuesit do të jetë të përcaktojë se kush, ndër të gjitha, ishte me të vërtetë vrasësi dhe çfarë e motivoi atë për të kryer krimin. Pa dyshim, një lexim shumë enigmatik për këtë verë. Karen M. McManus, autori i saj, na ka sjellë një komplot shumë interesant që do të bëjë që më shumë se sa të mendojmë se sa jemi të ekspozuar në mediat dixhitale.

Karakteristikat e librit

 • Mbulesa e butë: 352 páginas
 • Redaktor: ALFAGUARA;
 • Botimi: 001 (13 shtator 2018)
 • Koleksioni: i pakufizuar

Librin mund ta blini këtu: Dikush po gënjen

Wonder - Mësimi i Gushtit (TEMA BOTKRORE)

Çudi: Mësimi i gushtit.

Çudi: Mësimi i gushtit.

Jeta është e vështirë, mos ta mohojmë. Pavarësisht se ku kemi lindur, ose cilit status shoqëror i përkasim, jeta do të ketë gjithmonë gunga. Sidoqoftë, ka njerëz që goditen më shumë se të tjerët, njerëz që, për ndonjë arsye të fatit, nuk vijnë në botë me karakteristikat fizike të zakonshme për pjesën tjetër të popullsisë. Dhe, le të jemi të qartë, nëse ka diçka që popullata e përgjithshme nuk e kupton, kjo është ajo që është ndryshe, çfarë është ndryshe.

En Wonder - mësimi i gushtit, RJ Palacio (autori i tij) na paraqet historinë e një fëmije i cili vjen në botë me një deformim të dukshëm në fytyrën e tij dhe se si ai duhet të kapërcejë çdo ditë përpara talljes së vazhdueshme të shokëve të tij të klasës dhe më pas të demonstrojë, me guxim dhe vendosmëri, se ai meriton respekt dhe se ai mund të zërë një vend dinjitoz në shoqëri, ashtu si çdo person tjetër.

Karakteristikat e librit

 • Mbulesa e butë: 416 páginas
 • Redaktor: Re boje
 • Botimi: 001 (13 shtator 2012)
 • Koleksioni: Re boje

Librin mund ta blini këtu: Wonder - Mësimi i Gushtit

Instituti (SUKSES)

Instituti.

Instituti.

Për adhuruesit e tmerrit ekziston kjo histori e re nga mjeshtri i tmerrit Stephen King. Çfarë të presësh nga King? Epo, thjesht më e mira. Kjo vepër na çon në hapësirat e "Institutit", një vend i lig që është përgjegjës për "rekrutimin e fëmijëve me mendje të mrekullueshme". Atje ai është marrë (pasi është rrëmbyer) Luke Ellis, i cili në moshën dymbëdhjetë vjeç sapo ka vrarë prindërit e tij.

Me të arritur në ambientet e Institutit, Luka takon djem të tjerë, por ata kanë kompetenca të veçanta. Pak nga pak komploti bëhet më i errët pasi zbulon keqtrajtimin të cilit i nënshtrohen të rinjtë që "trajtohen". Pas një sërë zhdukjesh, Ellis kërkon të shpëtojë, por pa rezultate, pasi askush nuk shpëton nga Instituti. Nëse lexoni Ajo, atëherë do të të pëlqejë sesi Mbreti shtyp personalitetin e secilit protagonist; do të shkosh nga e qeshura në lot në momente. Mos hezitoni është ta blini.

Karakteristikat e librit

 • Mbulesa e fortë: 624 páginas
 • Redaktor: PLAZA & JANES
 • Botimi: 001 (12 shtator 2019)
 • Koleksioni: SUKSESE

Librin mund ta blini këtu: Instituti

Kites në qiell (Roman grafik)

Kites në qiell.

Kites në qiell.

Për ta mbyllur, paraqitet një vepër e bukur dhe e zhytur në mendime nga Khaled Hosseini, bëhet fjalë për të Kites në qiell. Ky libër na hap një hapësirë ​​në jetën e përditshme të një familjeje të ngushtë dhe na tregon se si një konkurs popullor qiftesh garon me vëllanë e tij Hassan, fëmijët e çiftit dhe ata që kanë mbrojtur gjithmonë njëri-tjetrin.

Përtej rivalitetit të gjeneruar nga djali për të fituar ngjarjen, zbulohet rëndësia e lidhjeve birnore dhe një nga thesaret më të mëdha që çdo burrë mund të ketë: miqësia.

Karakteristikat e librit

 • Mbulesa e butë: 136 páginas
 • Redaktor: PUBLICACIONES Y EDICIONES SALAMANDRA SA (28 tetor 2011)
 • Koleksioni: Romani grafik

Librin mund ta blini këtu: Kites në qiell


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.