6 lajme editoriale për shtatorin: roman krimi, historik dhe narrativ

Shtator. Përsëri Por sa ndryshe këtë vit. Sidoqoftë, librat janë akoma atje dhe ka shumë të mëdhenj lajmet editoriale të shumëpritura dhe disa të vonuara nga rrethanat. Impossibleshtë e pamundur të flasësh për të gjithë ata që dalin, se ka gjithmonë një klient që tregon këtë ose tjetrin që unë nuk e përfshij. Kuptoni që gjithmonë duhet të bëni një zgjedhja e numrit dhe gjinisë. Këto janë 6 që kam zgjedhur roman narrativ, historik, i zi dhe misterioz.

Jeta gënjeshtare e të rriturve - Elena Ferrante

Shtator 1

Elena Ferrante, autorja italiane që krijoi sagën e suksesshme të Dos amigas (Shoku i madh, një emër i keq, borxhet e trupit dhe vajza e humbur), kthehet me këtë roman të ri të vendosur në borgjezinë e Napolit në vitet 90. Dhe kjo na tregon historinë e Giovanna, një adoleshent kurioz që dëshiron të mësojë rreth secreto që prindërit e tyre i fshehin. Hulumtimi juaj gjithashtu do t'ju çojë në ato zbulimet për dashurinë, seksin dhe gënjeshtrat që gjithmonë përfundojnë të dala.

Emrin e Zotit - José Zoilo Hernández

Shtator 3

Pas suksesit të tij të madh me trilogjinë e Hiri i Hispanisë (Alano, Mjegulla dhe Çeliku, Doge i Fundit të Botës), ky shkrimtar kanarian i romanit historik kthehet me një titull të ri me të cilin fola disa muaj më parë në këtë intervistë.
Këtu na çon drejt në fillim të shekullit të XNUMX-të, kur muslimanët zbresin në jug të gadishullit Iberik dhe ata fillojnë të përparojnë pa duket se ka ndonjë lëvizje opozitare. I vetmi që reagon është Mbreti Roderico, e cila do të lëvizë për t'u përballur me ta. Për ta mbështetur atë, ekziston edhe një kolonë e vogël veshur me një relike se mbase mund të ndryshoj shenjën e luftës. Dhe muslimanët do të interesohen më shumë ose më shumë sesa pushtimi i gadishullit.

Hotel Savoy - Maksim Uahl

Shtator 8

Një nga ato leximet që ndërthur prekjet e mister me saga të afërm, mjedise të sofistikuara, dhe nëse është e mundur britanike, e vendosur në gjysmën e parë të shekullit XX. Kjo është ajo që sjell një tjetër autor me pseudonim, kësaj radhe Gjermanisht, e cila tashmë është vlerësuar shumë nga publiku dhe kritikët dhe që jeton midis Londrës dhe Berlinit.

Ne jemi në Londër 1932, dhe në atë hotel Savoy bashkon më të mirën e shoqërisë artistike dhe intelektuale të kohës. Ai ka qenë duke menaxhuar Familja Wilder për më shumë se tridhjetë vjet dhe kur patriarku vuan a infarkt, djali i tij Henry beson se më në fund ka ardhur koha për të marrë kontrollin.

Por për habinë e të gjithëve trashëgimtare është Violeta, Një mbesa e paligjshme. Kjo do të duhet të debatojë midis dëshirës së tij për t'u bërë shkrimtar për BBC ose kujdesu për Savojen dhe më në fund u pranua nga familja. Kjo është kur ngjarjet e çuditshme fillojnë të ndodhin në hotel, dhe Violet do të duhet të marrë masa.

rotos - Don Winslow

Shtator 15

Ne jemi me fat me shumë ndjekës të këtij shkrimtari të Amerikës së Veriut, mjeshtër i zhanrit noir. Dhe në mes të shtatorit na sjell këtë titull të ri 6 romane të shkurtër bezdisshëm dhe intensivë. Në të gjitha ato, ai merret ose përqendrohet në çështjet që janë bërë markë e tij, të tilla si krim, corrupción, hakmarrje, tradhti, faj dhe shëlbim. Këto janë histori.

 1. rotos
 2. Kodi 101
 3. Kopshtin zoologjik në San Diego
 4. Perëndimi i diellit
 5. Paraíso
 6. Gara e fundit

Errësira dhe agimi - Ken Follett

Shtator 15

Possshtë ndoshta një nga lansimet më të mëdha editoriale të këtij viti. parathënie për të Shtyllat e tokës na kthen në momentin më të famshëm dhe të suksesshëm të autorit Uellsit, vetëm se po shkojmë në fillimet e Mesjetës. Por ne kemi të njëjtën formulë: një protagonist, EdgarÇfarë është ajo ndërtues varkash; ragna, heroina rebele, bijë e një fisniku Norman; Alfred, murg idealist i cili ëndërron ta shndërrojë abacinë e tij në një qendër të dijes; dhe, natyrisht, e keqja e funksionit që është përsëri një peshkop ambicioz dhe i pamëshirshëm. Dhe të gjithë të stinës me pushtimet e Vikingut, të cilat gjithmonë japin shumë lojë. Dua të them, asgjë e re nën diell, por është dielli Follet.

Dera - Manel Loureiro

Shtator 29

Për ta mbyllur muajin, kemi romanin e fundit për këtë Shkrimtar galisian, me gjithnjë e më shumë emra në mister me lë të kuptohet se e terrorit. Dhe asgjë më mirë sesa të shkosh në tokën e tyre për të njohur këtë histori në lidhje me zbulimin e kufoma e një vajze të re, i vrarë nga një formë e lashtë rituale, e cila befason hetuesit e saj.

Rachel Hill është agjenti që sapo ka mbërritur në atë cep të humbur të Galicës, i cili përpiqet shpetoni djalin tuaj, të cilin ilaçi nuk mund ta shërojë më. Dhe e vë atë në duart e një shërues, i cili i kishte premtuar shërim. Por pastaj zhduket curandera dhe Raquel fillojnë të dyshojnë se të dy rastet mund të kenë lidhje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.