6 libra nga autorë nga Real Sitio dhe Villa de Aranjuez. Dorëzimi i parë.

Unë kam jetuar në Aranjuez. Real Sitio y Villa del Sur i Komunitetit të Madridit është një qytet i bukur me gjithë hijeshinë e një qyteti që, në të njëjtën kohë, rrjedh historia dhe arti kudo qe te shkosh. Dhe me kaq shumë art nuk mungojnë historitë e mira dhe Autorët për t’i numëruar. Sot, në një dorëzimi i parëShikoj disa shkrimtarë bashkëkohorë buzë lumit ose banorë dhe librat e tij. Dhe e shfrytëzoj rastin që ftojini të gjithë të vizitojnë Aranjuez.

Jose Antonio Lopez Medina

Ky autor i lindur në Madrid en 1985 es ish-sportist elitar. Pas pensionit, ai e ka përmbushur ëndrrën e tij si shkrimtar me këtë të tij libri i parë që vendoset në qytetin tuaj të banimit.

Legjenda fantastike të Aranjuez

I saj XNUMX përralla të shkurtra dhe fantastike të misterit dhe tmerrit, megjithëse nuk bazohen në ngjarje reale. Burimi i tij është legjenda dhe histori të treguara me kalimin e kohës që autori i ka rimagjinuar ose krijuar. Për shembull, ekziston një nga një legjendë Skoceze që López Medina i është përshtatur pallatit të Medinaceli de Aranjuez. Nga rruga, ai na mëson ne vendet më emblematike nga qyteti. Gjithashtu, në fund të librit, takojmë të tjerë gjashtëmbëdhjetë seksione ku autori shpjegon se nga lindi Ideja, ato burime ose nëse historia është fryt i imagjinatës suaj.

Jose Lizasoain

Nació en Madrid en 1963 y jeton në Aranjuez. Ai ka një diplomë në Gjeografi dhe Histori dhe punon si Profesor në Institutin e Arsimit të Mesëm Maestro Matías Bravo de Valdemoro.

Kapitulli i fundit

Justin shikoni se si jeta juaj është krejtësisht e përdredhur refuzojnë të shesin disa piktura Romanesk që i përkasin qytetit ku ai lindi dhe jetoi. Kjo është arsyeja pse ai do të duhet të largohet dëbuar. Ajo do të dëshirojë të shohë përsëri fëmijët e saj, por ata e refuzojnë atë sepse besojnë se janë braktisur. Romani vazhdon me historia e tre brezave të një familje qëe cila u shënua nga një vetmitar, Shën Baudelio i Berlangës, tuaj piktura dhe njerëzit e saj.

Guxo të shikosh

Ky libër është i përbërë nga trembëdhjetë përralla që tregojnë trembëdhjetë histori ndjellëse paraprirë nga një koment i shkurtër për punën në të cilën ata janë frymëzuar. Një mënyrë tjetër për të parë artin në vend që ta studiojmë atë ose ta shijojmë atë pa pretendime. Shikoni përtej tij, ose si ajo histori që dëshiron vëmendjen tonë në mënyrë që ne mund ta shohim atë duke u shpalosur.

David F. Canaveral

Lindur në Madrid en 1983 banon ne Aranjuez. Ai e përcakton veten të magjepsur nga histori reale dhe trilluese dhe tashmë ka botuar disa libra.

Fortuna City II. Tërfil druri

Qyteti Fortuna është një seri misterioze dhe fantazie që paraqiste një botë të sunduar nga fati. Por protagonist, Aleksandër Berkel, rezulton të jetë një xhuxh. Zare kristali ishte vëllimi i parë në të cilin Aleksandrit iu desh të hetojë rastin e disa vdekjeve.

Tërfil druri eshte ai vëllimi i dytë të serisë dhe fillon shtatë muaj pas asaj të mëparshme. Kësaj radhe Alexander duhet të përballet me pasojat nga ato ngjarje, por rrethanat e tyre kanë ndryshuar plotësisht. Dhe për më tepër, ai vazhdon të hetojë të tijat identitet dhe fëmijëri i humbur

Santos Mercedes

gazetar si në shtypin e shkruar dhe në radio. Moreshtë më shumë se pesembedhjete vjet në seksionin rajonal të Madridit të gazetës Vendi, dhe është më shumë se njëzet e pesë vjet en radio. Pikërisht atje ai filloi karrierën e tij në radio në radio stacionin lokal të qytetit të tij, Aranjuez.

Sekretet dhe hiri

Nga 2012. Ishte e tija romani i parë botuar, gjë që na çon në shek XVIII dhe na tregon historinë e Carina nga Ulloajeta e të cilëve do të ndryshojë me marrjen e një letre. Babai i tij, një marinar nga Flota Detare Mbretërore i destinuar për Mëkëmbësinë e Granadës së Re, i kërkon ta takojë brenda Kartagjena e Indisë. Atje po e pret pasuri në plantacione kakao dhe a aristokrat zbrit me kë të martohesh. Por pas mbërritjes ata e informuan atë se babai i tij ishte i vrarë dhe i fejuari i saj u martua me një tjetër.

Carina atëherë do të zbulojë afarizmi dhe kontrabanda me hije e babait të tij e përhapur që ekziston. Gjithashtu klima e luftë që jetohet në të gjithë Karaibet midis Spanjës dhe Anglisë. Dhe ju gjithashtu do të gjeni një njerka mulat i ndjekur nga Inkuizicioni. Pastaj Carina do të takohet Diego de Veranz, një aristokrat dëbuar nga qyteti me akuzat e një krimi. Por De Veranz, në të vërtetë, punojnë në fshehtësi për Kurorën dhe do të dojë ta ndihmojë atë. Të dy kërkojnë hakmarrje, por nuk kanë një të paparashikuar: pasioni.

Gjueti shtrigash

Postuar ne 2016 është një tjetër roman historik i vendosur bazuar në ngjarje reale dhe kjo na çon në 1608. Kthimi i një vajze shqetësuese te Zugarramurdi shkakton një seri ngjarjesh që do të çojnë në gjykim i mëtejshëm për magji të historisë dhe në fjalinë e pabesueshme që ekzistonte.

Ka gjithçka: covensfshatarë trima zjarreve kërcitje, orgji, ritet pagane, magjistaret, ekzorcizmat, sekte, Magia, bestytni, raftet e torturave, urdhëresat i këndshëm, i ndritshëm Avokatët… Dhe një histori të dashuri e ndaluar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   JC Farramuntana dijo

    Edhe sikur vetëm për interesa personale ... Unë do të shtoja Farramuntana, e cila ka botuar 2 libra vitin e kaluar: Ribereños dhe Mestizo ëndërrojnë. Në dispozicion në Librarinë Aranjuez.