5 shkrimtarë të mëdhenj të harruar nga bota

Kohët e fundit kam rilexuar një libër nga mësuesi i diskutueshëm Osho rreth krijimtarisë dhe si, ndonjëherë, faktori që përcakton se një krijim konsiderohet si një kryevepër i përgjigjet vendimit të një kritiku i cili nga ana tjetër gjithashtu dënon autorë të tjerë ose vepra me shumë vlerë për të harruar . Gabriel García Márquez, James Joyce, Ernest Hemingway apo Federico García Lorca janë vetëm disa shembuj të autorëve që kanë kapërcyer kohën, por a janë vetëm ata që e merituan atë? Pse të gjithë i lanë pas dore këto 5 shkrimtarë të mëdhenj të harruar nga bota?

Shkoni për të.

Augusto Monteroso

«Kur ai u zgjua, dinosauri ishte akoma atje»Shtë mundësisht historia e shkurtër më e famshme dhe më e analizuar në histori. Sidoqoftë, dihet shumë pak për veprën e autorit të saj, Honduran të nacionalizuar Guatemalën Augusto Monteroso. Midis shumë historive që bashkatdhetari i mëvonshëm i Miguel Angel Asturias (një tjetër autor gjithnjë e më i harruar) shkroi se gjetëm romanin e tij të vetëm, Pjesa tjetër është heshtja, dhe disa antologji të tregimeve të tilla si Veprat e tij të Plota ose Lëvizja e Përhershme, shembuj sesi publiku i gjerë rrallë kujton një autor kryesisht të tregimit të shkurtër.

Nawal El Saadawi

#nawalelsaadawi # Akrepi #susansarandonfanclubscorpio ISSHT SEZONI I KORRIKEVE! 🦂

Një foto e postuar nga Artistët / Aktivistët ⭐️ (@susansarandonfanclub) në

Nëse shikoni shembuj si Çmimi Nobel në Letërsi, ne do të verifikojmë që pavarësisht universalitetit të proklamuar nga komiteti suedez, vetëm 4 shkrimtarë afrikanë janë vlerësuar me këtë çmim në 115 vitet e fundit. Edhe një provë e harresës së cilës Perëndimi i është nënshtruar letërsi afrikane gjatë gjithë shekullit të njëzetë, veçanërisht në lidhje me shkrimtarët e saj, qenie Chimamanda Ngozi Adichie, Nadine Gordimer ose Mariama Bâ, gruaja e parë Senegaleze që foli hapur për poligaminë në veprën e saj Letra ime më e gjatë, disa nga përjashtimet që arritën të kapërcenin përtej kufijve të saj. Shkuan autorë të tjerë si egjiptiani Nawal El Saadawai, vepra më e madhe e të cilit, Gruaja në pikën zero, flet për vështirësitë e seksit femër në një vend ku 93% e grave të tyre pranuan se ishin përdhunuar në një moment të jetës së tyre. Të pretendosh.

Raphael Bernal

Shikoni Claudia Piña, çfarë do të më shoqërojë në udhëtimin tim të rrufeshëm në Dallas ... e kuptova #elcomplotmongol #rafaelbernal

Një foto e postuar nga Saúl Iván Hernández Juárez (@historiatra) në

Aktivist, udhëtar dhe shkrimtar, meksikan Raphael Bernal është një nga autorët më të harruar në vendin e tij pavarësisht se e shndërroi romanin e tij më të vlefshëm, The Conspiracy Mongolian (1969), me protagonistin detektiv Filberto García, romanet e para të mëdha kriminale të kornizës së Amerikës Latine. Nga ana tjetër, Bernal shkroi një nga veprat e para shkencore latineEmri i tij ishte vdekja (1947), shfaqja e tij La Carta (1950) ishte transmetimi i parë në televizion dhe një nga librat e tij me tregime të shkurtra, Trópico (1946), i ringjallur së fundmi nga shtëpia botuese Jus, na transporton në bregdetin e Chiapas si disa punime (dhe udhëzues) arrijnë ta bëjnë atë.

João Guimaraes Rosa

Biblioteka Quadro novo na. 🙌🏻 Gostaram? #guimaraesrosa #joaoguimaraesrosa

Një foto e postuar nga Melhor Literatura (@melhorliteratura) në

Pavarësisht se konsiderohet si  shkrimtari më i madh në të gjithë Amerikën Latine fillimi i viteve 60-të, João Rosa (foto me kokë) u harrua një herë vepra e tij më e madhe, Vende të pasme të shkëlqyera: trotuare, ndaloi së shtypuri në versionin e tij të përkthyer në anglisht. Sipas shumë njerëzve, përkthimi i tmerrshëm ishte pjesërisht fajtor, për shkak të faktit se Guimarães pasqyroi në punë pjesën e gjuhës së njerëzve të backlands, zonë e shkretë e Brazilit verilindor ku punoi si mjek për disa vjet. Karakterizohet nga një prozë magjike dhe karakteristike, e njohur si «Uliksi brazilian»Përfshin marrëdhëniet e njeriut me mjedisin e tij dhe demonët e tij.

Armando Palacio Valdes

# busti i # shkrimtarit #ArmandoPalacioValdes. Në #ParquedeSanFrancisco. #Oviedo. #feliztarde corazon💛s.

Një foto e postuar nga Isabel Alvarez (@isjovey) në

Lindur në qytetin Asturian të Entralgo në 1853, Palacio Valdés ishte një autor i vetëdijshëm për kohën e tij, me gazetarinë si një armë ndryshimi dhe një realizëm që ai mishëronte në më shumë se tridhjetë vepra, ndër të cilat spikasin Pasuria e katërt (1888) ose eseja "Letërsia në 1881", së bashku me shokun e tij Leopoldo Mjerisht Clarín. Mesazhi politik i Palacio Valdés depërtoi në shoqërinë e kohës dhe madje edhe jashtë vendit, duke qenë një kandidat në tre raste për Çmimi Nobel në Letërsi, por vitet e fundit pak e dinë për ekzistencën e saj, sa mirë tregon eseja Një romancier i harruar nga Spanja, shkruar nga studiuesi britanik Brian J. Dendle. Për fat të mirë në Gutenberg.org ju mund të rijetoni një pjesë të veprës së këtij autori Asturian.

Këto shkrimtarë të harruar nga bota Ata kishin gjithçka për t'u bërë Gabo ose Vargas Llosa e nesërme, dhe megjithatë një përkthim i keq, një kohë e gabuar dhe shumë arsye të tjera i dënuan ata të ishin të bllokuar në një kohë, ndoshta, deri tani.

Cilët shkrimtarë të tjerë të harruar njihni?

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Miguel Hernandez Sola dijo

  Ndoshta ajo për të cilën po flasim është injoranca letrare. dhe injoranca. Por të flasësh për shkrimtarë të harruar më duket absurde

 2.   danigenji dijo

  Nga Palacio Valdés unë rekomandoj: Motrën San Sulpicio. Unë rrallë kam qeshur aq shumë me një roman. Ai është kaq serioz dhe zyrtar, dhe ajo është aq e kripur dhe pikante. Veryshtë shumë qesharake. Fillon shumë i butë, por ndërsa fillestari Sevillian merr kontrollin e marrëdhënies dhe komplotit, dhe e vë atë në telashe që i bien si një gardërobë sofër, romani nuk mund të jetë më i rrumbullakët dhe i përsosur