5 shkrimtarë me çrregullime mendore

5-shkrimtarë-me-çrregullime mendore

Sipas një studimi të fundit, shkrimtarët në veçanti dhe njerëz të përkushtuar ndaj artit në përgjithësi (piktorë, muzikantë, skulptorë, etj.), janë ka më shumë të ngjarë të vuajnë nga çrregullime të caktuara mendore. Shumë nga këto çrregullime shkaktohen nga stresi dhe ankthi i mbarimit të një pune në kohë dhe frymëzimit për ta bërë këtë.

Gjatë gjithë kohës, ka pasur shumë shkrimtarë të njohur që kanë vuajtur nga këto probleme dhe të tjerë që vijnë nga alkooli dhe droga. Nga të gjithë ata kemi zgjedhur këto 5 shkrimtarë me çrregullime mendore. 

Ernest Hemingway

Problemet mendore të Hemingway ishin shkruar tashmë në gjenetikën e tij. Disa nga paraardhësit tuaj vuajtën depresión dhe shumë prej tyre përfunduan duke kryer vetëvrasje.

Vetë autori i veprave të tilla të shquara si "Plaku dhe deti", tha se vuante nga çrregullimi bipolar, depresioni, psikoza dhe kishte disa tipare narciziste në personalitetin e tij. Një diagnozë që ndoshta intuitonte se si do të vdiste ky shkrimtar i madh. Duhet të kujtojmë se Ernest Hemingway vdiq më 2 korrik 1961, duke kryer vetëvrasje me pushkën e tij. 

Virginia Woolf

Për Virginia Woolf drama do të imponohej që në moshë shumë të re nga vuajtjet abuzim seksual. Trauma që ai nuk mund ta kapërcente dhe që në moshën 20 vjeç do ta shkaktonte atë të panumërt prishjet nervore.

Ishte në fund të romanit të tij të fundit, "Midis akteve" në 1941, kur një problem i madh e konsumoi atë në një depresion të thellë. Ai e humbi shtëpinë e tij në Londër në Luftën e Dytë Botërore. 28 Mars 1941, ai i mbushte xhepat me gurë për të hyrë më vonë në lumë afër shtëpisë së tij dhe përfundoi duke u mbytur.

Williams në Tenesi

Sëmundja e saj, çrregullimi bipolar, ishte gjenetike. Motra e tij kaloi pjesën më të madhe të jetës së saj në spitale mendore dhe pas një lobotomi të kryer keq, ajo ishte me aftësi të kufizuara për gjithë jetën. Frika e Tennessee Williams për t’u dukur si motra e saj, e bëri atë të përdorë drogë dhe alkool.

Gjithashtu vdekja e partnerit të tij sentimental, rriti sikletin dhe depresionin e tij, duke rritur kështu konsumin e narkotikëve dhe alkoolit. Ai u shtrua në spital disa herë për këto çrregullime dhe për periudha të gjata.

Hermann Hesse

Ky autor i madh gjerman, krijues i veprave të mëdha si p.sh. "Siddhartha", u pranua nga prindërit e tij në një klinikë mendore në moshën 15 vjeç. Arsyet: ai ishte rebel, dhe alternoi episodet e krijimtarisë së madhe, entuziazmit dhe ekzaltimit me të tjerët të ngurrimit dhe dëshpërimit.

Pas kësaj, ai gjithashtu duhej të shkonte te një psikoterapist kur, në mes të Luftës së Parë Botërore, u gjend në mes të mosmarrëveshjeve politike, një grua skizofrenike dhe një djalë të sëmurë. Edhe kështu, ai arriti ta kapërcejë atë dhe ta kalojë atë krizë.

Jack Kerouac

Fundi i këtij autori u shkrua nga ai: "So katolik dhe nuk mundem kryej vetëvrasje, por Unë kam qëllimin eme pi mua mismo derisa të vdesë".

Kështu përfundoi, në moshën Vjet 47, nga gjakderdhja e brendshme, e shkaktuar nga cirroza e mëlçisë, rezultat i një jete të konsumuar në alkool. Ai vdiq siç dëshironte, duke shkruar në karrigen e tij të preferuar dhe duke pirë një gotë pije alkoolike uiski dhe malt.

A i dinit përfundimet tragjike të disa prej këtyre shkrimtarëve? A keni ditur për problemet e tij mendore?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Rubèn Darío Becerra Roa dijo

  Shkrimtarët janë të ekspozuar ndaj problemeve mendore, ose nga trashëgimia ose nga ndjeshmëria ndaj realitetit të ashpër të ekzistencës ... Ndonjëherë ata shpesh ngatërrojnë realitetin me fantazinë, ose anasjelltas, e cila ka pasoja të tmerrshme për ekuilibrin mendor ...

 2.   Asdrubal Cruz dijo

  Interestingshtë interesante dhe në të njëjtën kohë pak e trishtuar të shohësh se çfarë kanë pësuar këta personazhe, të cilët pasqyrojnë thelbin e tyre në art. Unë mendoj se ata nuk duhet të gjykohen, por duhet t'i ndihmojnë vërtet për të kapërcyer këto vuajtje në mënyrë që ata të mund të zgjasin jetën e tyre dhe të vazhdojnë të shfaqin virtytet e tyre që muzat u transmetojnë atyre.
  Shkëlqyeshëm faqen tuaj nga rruga