5 shkrimtarë që urrenin William Shakespeare

Shakespeare

Çdo shkrimtar i mirë ka klubin e tij të tifozëve, por edhe njerëz që nuk kanë rënë në favor. Duke qenë William Shakespeare një autor me famë botërore, nuk është për t'u habitur që ai ka fituar zili dhe antipati të disa shkrimtarëve të kohës së tij ose më vonë.

Tjetra unë do t'ju tregoj rreth 5 shkrimtarë që do ta shikonin Shekspirin si blasfemues.

Leo Tolstoi

Ky shkrimtar rus e tha këtë Lojërat e Shekspirit ishin "të parëndësishme dhe të këqija", përveç përcaktimit të autorit në fjalë si “një shkrimtar pak artistik dhe i parëndësishëm jo vetëm i ulët moral por i pamoralshëm” Më në fund, ai iu referua librave si Romeo dhe Juliet ose Hamlet si "një neveri dhe mërzi e parezistueshme".

George Bernard Shaw George Bernard Shaw

Ky autor irlandez ishte një kritik teatri për tre vjet në London Saturday Review. Në atë kohë ai shqyrtoi 19 drama të Shekspirit, të cilave u komentoi

"Me përjashtimin e vetëm të Homerit, nuk ka asnjë shkrimtar të shquar, madje as Sir Walter Scott, të cilin unë e përbuz aq plotësisht sa unë Shekspirin, veçanërisht kur mat intelektin tim me të."

Më vonë ai shtoi sa vijon

“Kam shpenzuar shumë përpjekje për të hapur sytë e anglezëve për zbrazëtinë e filozofisë së Shekspirit, për të siperfaqesia e tij, standardet e dyfishta, dobesia dhe inkoherenca e saj si një mendimtar, për snobizmin e tij, për të paragjykimet e tij vulgare, injoranca dhe paaftësia e tij si filozof".

Voltaire

Ky filozof, historian dhe shkrimtar i famshëm ishte mjaft i dhënë pas Shekspirit gjithashtu adaptoi disa nga veprat e tij. Sidoqoftë, mendimi i tij ndryshoi plotësisht siç mund të shihet në deklaratat e tij.

“Ai ishte i egër. Ai ka shkruar shumë rreshta të këndshëm, por pjesët e tij mund t'i pëlqejnë vetëm në Londër dhe Kanada. Nuk është një shenjë e mirë kur vetëm ata nga shtëpia juaj ju admirojnë ”.

Me kalimin e kohës kritikat e tij u bënë më akuzuese.

"Gjaku im vlon në venat e mia ndërsa ju flas për të... Dhe sa e tmerrshme është ... është se unë, që isha i pari që fola për këtë Shekspir, kam qenë gjithashtu i pari që u tregova francezëve disa perla që ai kishte gjetur në grumbullin e tij të madh të bajgave ".

Portret i Tolkien

JRRTolkien

Autori i Lordit të Unazave dha urrejtje të pastër ndaj Shekspirit që kur ishte adoleshent duke folur për “vendlindja e tij e ndyrë, rrethina e tij e thjeshtë dhe karakteri i tij i ngurtë” Si i rritur ai u referohej shkrimeve të Shekspirit si "kobe të përgjakshme".

Robert Greene

Nga e njëjta kohë me Shekspirin, ky autor paralajmëroi shkrimtarë të tjerë për një djalë të ri në botën e letërsisë, të cilin ai e përshkruan si

"Një sorrë fillestare, e zbukuruar me pendët tona, që me zemrën e tij tigër të mbështjellë në lëkurën e një lojtari, ai supozon se ai është kështu i aftë të ndezë vargjet e tij të bardha si më i miri prej nesh dhe që t'i heqë të gjitha ai besohet të jetë përfaqësuesi i vetëm i skenës në vendin tonë".

 

Duket se Shekspiri fitoi urrejtjen e shumë shkrimtarëve të njohur, pavarësisht nga gjithë fama që vazhdon të ketë edhe sot, Shekspiri jo vetëm që ishte një shkrimtar i madh i admiruar nga shumë, por edhe i urryer nga shumë të tjerë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Estelio Mario Pedreañez dijo

  Të gjithë ishin dhe janë të lirë të kenë dhe të shprehin mendimin e tyre për çdo subjekt apo artist, megjithëse ajo e George Bernard Shaw duket arrogancë e pastër, aq më tepër nëse kujtojmë se ai vizitoi Rusinë Sovjetike dhe komunistët e mashtruan lehtësisht me teatrin që i dha. Ata hipën dhe e shndërruan në një propagandist pa mend. Në çdo rast, ekziston pothuajse një konsensus universal për William Shakespeare: Ai është një nga gjenitë më të mëdhenj të Letërsisë Universale të të gjitha kohërave së bashku me Miguel de Cervantes.

 2.   Estelio Mario Pedreañez dijo

  George Bernard Shaw është një dëshmi tjetër e ndryshimit midis talentit letrar dhe mençurisë politike, sepse ai admironte dhe ishte një propagandues për Stalinin dhe gjithashtu për Musolinin. Asgjë nuk duhet të jetë befasuese kur nazisti me uniformë, i diplomuar dhe i besuar i Gestapos, imoral, i rremë, hipokrit dhe i mbivlerësuar Martin Heidegger, admirues dhe propagandues i Hitlerit, aq racist sa ky, admirohet dhe konsiderohet një "gjeni i filozofisë" dhe aq mediokër sa të gjithë racistët.