5 romane të Agatha Christie që duhen lexuar

Agatha Christie

Agatha Christie

Sot festohet 125 vjetori i lindjes së Agatha Christie. Një onomastikë për të filluar të kujtojë veprat e mbretëreshës së madhe të pezullimit. Sidoqoftë, puna e Agatha Christie është e gjerë dhe e larmishme, ku Hercule Poirot nuk është i vetmi detektiv kryesor.

Duke përfituar nga data, e kemi parë të arsyeshme t'ju tregojmë 5 veprat që duhen lexuar nëse doni të dini punën e Agatha Christie. Sigurisht, këto punë janë zgjedhur në një mënyrë personale, kështu që ndoshta ju preferoni punë të tjera ose mendoni se ne jemi hutuar, në çdo rast mos harroni se kjo zgjedhje është e juaja dhe falas, të lirë për të ndjekur ose refuzuar.

5 romane nga Agatha Christie

 1. Vrasja e Roger Ackroyd. Shtë një nga veprat kryesore ku Shfaqet Herkul Poirot. Botuar në 1926, Vrasja e Roger Ackroyd vazhdon të jetë i suksesshëm. Në vitin 2013 ai fitoi çmimin për romanin më të mirë detektiv. Romani ka të bëjë me një trekëndësh dashurie që ndodh në King's Abbott. Roger Ackroyd është maja e këtij trekëndëshi se ai është vrarë pasi ka zbuluar se kush është zhvatësi i të dashurit të tij. Një Hercule Poirot i pensionuar tashmë shfaqet në këtë vepër dhe do të mbetet i tillë deri në fund të punimeve të Agatha Christie.
 2. Vdekja në Vicarage. Agatha Christie botoi këtë vepër në vitin 1930. Rëndësia e saj qëndron në faktin se në këtë roman ajo paraqet një nga personazhet më të dashur nga shkrimtarja dhe audienca e saj. Në Vdekja në Vicarage shfaqet për herë të parë Mis Jane Marple në një roman. Kjo grua në moshë është e dhënë pas pezullimit dhe misterit. Në 13 romane Mis Marple do të përpiqet të zgjidhë misteret e paraqitura asaj, Vdekja në Vicarage është një nga ato raste.
 3. Dhjetë Negritos. Isshtë një nga veprat më të shitura, me më shumë se 100 milion libra të shitur, e veprës së Agatha Christie dhe nuk është për më pak pasi është një nga veprat me më shumë komplote, mistere dhe vrasje që ekziston. Romani tregon historia e 10 personave që kryejnë krime dhe ata shpëtojnë nga drejtësia. Më vonë këta njerëz ribashkohen në një ishull dhe në mënyrë misterioze ata vdesin një nga një, sipas strofave të një kënge të vjetër.
 4. Hakmarrja e Nofretit. Agatha Christie ishte një adhuruese e Arkeologjisë dhe Lindjes së Mesme. Ky roman është i vetmi që lëviz në Egjiptin e Lashtë. Imhotep është një prift nga Egjipti i cili së fundmi duhet të marrë vajzën e tij e cila ka mbetur e ve, por gjithashtu do të sjellë një konkubinë të re, Nofret, e cila destabilizon familjen nga lakmia dhe fuqia.
 5. Natën e përjetshme. Kjo shfaqje u botua në 1967 dhe luan Michael Rogers, një djalë i ri që i pëlqen të jetojë në këtë moment dhe pa plane për të ardhmen. Në këtë vepër, Rogers është i apasionuar pas një gruaje, Ellie Guteman, dhe një vendi, Campo del Gitano. Pas martesës së tyre, Ellie pëson një aksident misterioz ku vdes. Të gjithë të rrethuar nga bota ezoterike që jep figurën e Esterës së vjetër. Kjo vepër është bazuar në poezinë e William Blake, Gjetjet e Pafajësisë.

Nëse ndonjë nga këto punë ka tërhequr vëmendjen tuaj, në lidhjet e mëposhtme ( Vrasja e Roger Ackroyd ,Vdekja në Vicarage, Nuk u gjet asnjë produkt., Hakmarrja e Nofretit, Natën e përjetshme) ju mund t'i merrni këto punë për kënaqësinë tuaj. Përndryshe, thjesht ju thoni të mos harroni autorin e madh të romanit detektiv dhe se me siguri disa punë do t'ju tërheqin vëmendjen, ajo shkroi më shumë se 66 romane, kështu që do të ketë disa, nuk mendoni?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.