5 risitë e romanit të zi. Knox, Fitzek, Banalec, Bagstam dhe Harper

Fillon Korrik. Verë e plotë, vala e nxehtësisë skëterrë. Një ambient edhe më ideal për krim, megjithëse është më mirë të lexosh për të. Adhuruesit e zhanrit gjithmonë vlerësojnë i ri. Këtu janë ato për çdo muaj. Mbiemrin e ri e kemi tashmë çdo herë më klasike si Bannalec ose Fitzek dhe autorët zbulimi si britanikët Knox dhe Harper dhe suedezi Bågstam.

Rasti i kalasë së Comper - Jean-Luc Bannalec

Jörg Bon është emri i vërtetë pas pseudonim me të cilët ky autor nënshkruan veprat e tij Gjermanisht i cili jeton midis vendit të tij të lindjes dhe Bretanjës Franceze. Prandaj krijesa e saj më e famshme është një Komisioneri galik, Georges Dupin. Kjo është e tija çështja e shtatë vendosur përsëri në pyjet e Bretanjës.

Ne jemi në fundi i veres dhe një seri të vrasjet të disa prej të moshuarve ekspertë në legjendën e mbretit Arthur çon Komisionerin Dupin dhe ekipin e tij të bashkëpunëtorëve në pyllin e Broceliande. Nga sa thonë ata atje, ajo tokë e kështjellave antike dhe traditave të lashta është vendi i fundit i zanave cfare ka ne bote Prandaj pyetja është, çfarë dinë shkencëtarët për gërmimet e fundit në pyll dhe pse ata nuk pranojnë të flasin?

Nata e tetë - Sebastian Fitzek

Tjetër autor shumë i njohur gjerman Ai që kryeson listat e shitjeve në atë vend është Sebastian Fitzek. Ky propozim i ri është ai i a konkurs shumë i veçantë ku secili pjesëmarrës ka shkruar një emër në një copë letër. Por do të ketë vetëm një të zgjedhur dhe atë natë fitues nuk do të mbrohet me ligj: të gjithë mund ta vrasin pa pasur asnjë dënim. Përveç kësaj, vrasësi merr një shpërblim prej dhjetë milion eurosh. Pyetja është të imagjinoni se ju jeni i zgjedhuri.

Buzëqeshje vdekjeprurëse - Joseph Knox

Ky shkrimtar anglez kishte një debutim i shkëlqyeshëm me Sirenat, ku na prezantoi me detektivin kaotik nga Mançesteri Aidan pret. Ai kthehet në punë në turnin e natës dhe një telefonatë e çon në Hotel Palace, një ndërtesë e vjetër tani e braktisur. Nuk është kufoma e një njeriu: ata kanë prerë të gjitha etiketat e rrobave dhe, përveç kësaj, duket se buzëqesh.

Waits gjithashtu është përzier në një rast shantazhi seksual dhe ai ka fituar urrejtjen e një gazetari me të djathtë. Detektivi do të përpiqet të zbulojë identitet të njeriut me atë buzëqeshje vdekjeprurëse, por ai nuk e di që dikush po heton të tijën.

Dëshmia vdekjeprurëse - Anna Bågstam

Anna suedeze Bågstam është bërë fenomeni i njëmbëdhjetë i ri i romanit kriminal Nordik. Pas modës së suksesshme të fshati femër dhe fshati në dukje idilik ku një krim tronditës kthen gjithçka përmbys, ajo ka gdhendur një vrimë në atë majë.

Na çon në atë vend, Lerviken, fshati ideal i peshkimit në brigjet e Balltikut në të cilin ktheheni Harriet Vesterberg për të punuar me policia lokale dhe duke qenë afër babait të tij të sëmurë. Pothuajse në të njëjtën kohë trupi i Laura andersson therur brutalisht dhe me qepallat e hapura, ngjitur lart.

Kur Harriet fillon të hetojë, ajo do të kuptojë se gënjeshtër rreth çështjes janë gjithnjë e më shumë. Dhe është e mundur që vrasësi është dikush që ajo njeh.

Natyrë e egër - Jane Harper

Harper mori një sukses i madh ndërkombëtare me Një vit thatësire , dhe tani kthehuni me këtë histori pezullimi të vendosur në pyjet australiane.

Protagonist është Agjenti Federal Aaron Falk, e cila kthehet në Melbourne pas një qëndrimi të vështirë në vendlindjen e tij. Ju jeni duke hetuar një rast të Pastrim parash në një shkallë të gjerë dhe mëson për zhdukja e Alice Russell, dëshmitari kryesor në të. Alisa ishte thellë në shkurret Australiane, ku po merrte pjesë në një tërheqje të korporatave. Ai po merrte pjesë në një aktivitet që u zhvillua në atë vend jo mikpritës.

Falk do të duhet të hyjë në atë territor dhe gjithashtu do të zbulojë se Alice ishte një grua mizore dhe e pandjeshme se ai kishte bërë armiq të shumtë në kolegët e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.