5 lajme për muajin Mars. Romani i zi, historik, ese ...

Lëshojmë Mars dhe ka disa lajmet editoriale si çdo muaj. zgjedh ju jeni 5, të cilat janë risi të emrave të shenjtëruar si p.sh. E lezetshme, Posteguillo o Cervantes, Dhe debutuesit me një pseudonim si Greta alonso, i cili hyn në skenën letrare me një roman krim. Dhe së fundmi, ne kemi një provë, nga Sarah Lacy, me prekje feminist dhe duke nënvizuar pamja e jashtme nënës. Le të hedhim një vështrim.

Dhe Julia sfidoi perënditë - Santiago Posteguillo

Nëse ju fitoni Çmimi Planet me Unë, Julia, ju jeni një nga më të popullarizuara dhe të lexuara shkrimtarë të romaneve historike, me suksese me dy trilogji vendosur në Romën e Lashtë, si të mos ndiqni sagën? Dhe kjo është ajo që bën Santiago Posteguillo, i cili merr karakterin dhe tani e përballon atë me armiq që kanë shumë forma. Luftime vëllavrasëse mes fëmijëve të tyre ato kërcënojnë vazhdimësinë e dinastisë në pushtet. Dhe atëherë është cáncer diagnostikuar nga mjeku juaj Galen. Julia mund të dorëzohet në një fatkeqësi të tillë, por kur gjithçka duket e humbur, a histori më e fortë dashurie se gjithçka dhe çfarë mund të thotë shpëtim, gjithashtu edhe ajo e perandorisë.

Qielli i ditëve tuaja - Greta Alonso

Duket se moda nuk ka ikur de debutuesit në romanin e zi që përdorin pseudonime, me vendim të vetë ose strategji të marketingut. E fundit është Greta Alonso, a Shkrimtar kantabri i lindur në vitet tetëdhjetë. I kushtohet Ingeniería, por ka shkruar disa tregime, romane të shkurtra dhe tregime. Dhe tani hidhu në roman me këtë debutimi.

Dhe përsëri kemi një plumbi femëror, inspektori Kovaçët, i cili do të trajtojë një çështje të vjetër të mbyllur, «Çështja Alicia», e cila është rihapur para shfaqjes së teste të reja. Kështu që fillon hetimi që e çon atë mes Bilbaos dhe Madridit. Në të njëjtën kohë, ne ndjekim gjurmët e Inspektor Brul, shefi dhe mentori juaj, i cili kishte një marrëdhënie me viktimën para se të vritej. Ndoshta ndoshta kam gjëra për të fshehur. Kjo kërko për të vërtetën, dhe kostoja e tij, mund të shënojë të dy përgjithmonë.

Nga një nënë e tillë, një kompani e tillë - Sarah Lacy

Sarah Lacy është gazetar, me iniciativë dhe gjithashtu nënë. Dhe në këtë ese të fundit që ai boton mbron vlerën e grave në botën e biznesit, por ai dëshiron të nënvizojë në veçanti atë të nënave që punojnë, të cilat i konsideron më ambicioze dhe produktive. Ai e bën atë me një ton i ashper por edhe qesharak, dhe i kushtohet çmontoni klishetë që kanë shënuar shumë gra me besimin se nëse do të punonin, nuk do të ishin nëna të mira. Asgjë nuk është më larg nga realiteti.

Zemër e hapur - Elvira Lindo

Gazetari dhe shkrimtari nga Cádiz paraqet këtë histori bazuar në a episod që ndodhi në Madrid në 1939. Protagonisti i saj na tregon marrëdhëniet intensive që kishin prindërit e tyre, me personalitetin e tij të tepruar dhe më të dobëtin e saj që shënoi jetën e të gjithë familjes. Romani gjithashtu gjurmon jetën e këtij vendi gjatë një shekulli të shumë ndryshimeve të mëdha dhe është gjithashtu një haraç për një brez, ai që qëndroi këtu në Spanjë në periudha e pasluftës përqendruar në mbijetesë.

Djali me rrotullat - Pere Cervantes

Pere Cervantes paraqet këtë roman të ri të vendosur në Barcelona 1945. Protagonist i saj, Nil roig, është një fëmijë i cili, me të tijin biçikletë, i kushtohet transportimit nga një kinema në tjetrën mbështjellje të vjetra të filmave. Por ditën që takohet 13 vjeç dëshmitar i një krimi që kryhet në portalin e shtëpisë së tij. Vrasësi ikën pasi e kishte kërcënuar me vdekje nëse tregon diçka, dhe në të njëjtën kohë edhe viktimë që po vdes duart ju a misterioso kromit të një aktori të filmit të kohës. Shtë një objekt i ndjekur dhe i dëshiruar nga a ish komandant i Gestapos dhe një polic i paskrupullt. Por fakti që e çon Nil të përpiqet të zbulojë se çfarë po ndodh është se njeriu që po vdes përmend babanë tënd zhdukur prej kohësh


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.