5 lajme për nëntorin. Gra të zeza, komike dhe histori

Nëntor. Kjo është zgjedhja ime prej 5 risive të romanit të zi, grafik (ose komik) dhe Histori që paraqesin emrat e shtatit të Carlos Ruiz Zafón, María Frisa, Frank Herbert, Juan Gómez-Jurado ose Jo Nesbø.

Foleja e merimangës - Maria Frisa

Nëntor 5

A Maria Frisa Isha me fat që intervistojeni atë nja dy vjet më parë me rastin e lansimit të romanit të tij Kujdesu per mua. Tani kthehu me këtë titull të ri. Yjet atë Katy, një nënë e papunë që jeton me vajzën e saj në Madrid në një apartament luksoz nga i cili duhet të vendosen në një apartament të vogël. Së shpejti Katy thirret të ofrojë atë që duket si punë në ëndërr dhe atë goditje fati që më duhej. Por ajo që ndodh është se Gabimet Nga e kaluara rishfaqen dhe shkaktojnë makthi me i keq mund ta imagjinoni.

Mbreti i bardhë - Juan Gómez-Jurado

Nëntor 5

Titulli që mbyll trilogji starring një nga më të fundit, më shumë sui generis dhe popullore heroinat të zhanrit të zi, Antonia scott. Alsoshtë gjithashtu një nga fenomenet më editoriale të viteve të fundit. Në këtë Mbreti i bardhë ne kemi një mesazh misterioz: «Shpresoj të mos më kesh harruar. Le te luajme?". Theshtë ai që merr Antonia Scott, i cili e di shumë mirë se kush ia dërgoi asaj dhe gjithashtu e di se kjo lojë është pothuajse e pamundur të fitohet. Por rezulton se asaj nuk i pëlqen të humbasë, edhe pse realiteti e ka kapur pas vrapimit për kaq shumë kohë.

Diell gjaku - Jo Nesbø

Nëntor 5

Nëse duhet të kursej ndonjë gjë nga ky vit katastrofik, do të thotë se do të jenë botuar dy romane nga Jo Nesb. Nuk është çështje ankese, se shkrimtari norvegjez na ka mësuar mesatarisht dy vjet mes librit dhe librit. Dhe nëse nuk i bën me yje Vrima Harry, ata e bëjnë atë tani Hitmenët norvegjezë, siç e kanë parë të arsyeshme të pagëzojnë këtu këtë sagë që filloi në maj me Gjak në dëborë.

Unë tashmë e kam lexuar këtë shumë kohë më parë Diell gjaku, titull arbitrar në origjinal të Dielli i mesnatës. Bëhet fjalë për një tjetër roman i shkurtër që lexohet menjëherë dhe yjet Jon hansen, një sulmues i cili ka tradhtuar peshkatar (e cila tashmë është shfaqur në Gjak në dëborë), një nga peshk i majme krimi i organizuar Oslo.

Kështu që e vendos tokën në mes dhe asgjë më mirë sesa të prekësh Rrethin Arktik. Aty takohet fushë me bar, vajza e udhëheqësit fetar të një fshati të vogël shumë puritan dhe djali juaj, me të cilin do të përfundoni të bëni më shumë sesa një miqësi. Por, sigurisht, El Pescador nuk ka mbetur me krahët e kryqëzuar.

Qyteti i avullit - Carlos Ruiz Zafon

Me nëntitullin e Të gjitha tregimet, Ruiz Zafón e konceptoi këtë vepër si një njohje për lexuesit tuaj besnikë nga saga e filluar me Hija e erës. Fatkeqësisht këtë vit fatal dhe një kancer e morën shkrimtarin.

Këto histori luajnë me a Chico çfarë vendosni të bëni shkrimtar duke zbuluar se historitë që ai krijon ndihmojnë për të zgjuar interesin e vajzës së pasur me të cilën ai është dashuruar; a arkitekt duke ikur nga Kostandinopoja me planet për një bibliotekë të pathyeshme; Një i huaj Caballero që tundon Cervantes për të shkruar një libër unik. Y Gaudi, i cili, duke lundruar në një takim misterioz në New York, i kushtohet shijimit të dritës dhe avullit, sendet që supozohet të jenë bërë nga qytetet.

Dunë - Frank Herbert

Brian herbert, djali dhe trashëgimtari i Frank Herbert, ka përshtatur trillimin shkencor klasik të shkruar nga babai i tij. Dunë u botua në 1965 dhe ishte një sukses i shkëlqyeshëm në atë kohë, duke fituar çmimin prestigjioz Hugo vitin e ardhshëm. Ai e bën atë me pranë Kevin J Anderson dhe ilustrohet nga disa ilustrues të Valladolid: Raul Allén y Patricia martin.

Përshtatja do të botohet në tre vëllime dhe tani po vjen i pari, i cili gjithashtu përkon me premierën e adaptimit të filmit që ai ka drejtuar. Dennis Villeneuve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Maria Hoze dijo

  Unë rekomandoj një roman dhe intrigë të zezë. Metoda Blixen.
  Krejtësisht problematike. Ju nuk mund të ndaloni së lexuari. Shtë i shkathët dhe inteligjent. Autori i saj është një çarje