5 lajme për të lexuar në gusht. Pak nga gjithçka.

Gushti, muaji i festave par excellence. Dielli, nxehtësia, plazhi, pushimet, pushimi dhe koha e lirë marrin gjatë ditëve dhe kemi shumë kohë (ose jo) për të lexuar. Po kështu, tregu i botimeve është pak i dobët dhe lajmet nuk mund të dalin me çmime të shitjeve të palëve të treta. Por nëse ka lëshime interesante dhe për të gjitha shijet. Këto janë 5 prej tyre për audiencat nga 0 deri në 99 vjeç dhe të gjinive të ndryshme. Pikat kryesore: titulli i gjashtë në serinë Millenium dhe historia e re e propozuar nga një prej bestsellerëve më të fundit, Idelfonso Falcones. Le të shohim.

fëmijëri

Ujku Lolo, një ujk i vogël shumë i dashur - Catherine Proteaux

Destinuar për të lexuesit më të vegjël një titull i ri del nga ky ilustrues francez. Ajo i përket një koleksioni të librave në bord Lobito, një ujk shumë qesharak. Çdo libër përmban 12 histori të 7 paneleve secila dhe është ideal për të iniciuar fëmijët në lexim të sekuencave të imazheve.

Rinia

Antipodet - Paloma González Rubio

Romani i ri nga shkrimtari Madrid, fitues i Çmimi Alandar 2019 të letërsisë për të rinjtë e dhënë nga Edelvives Group.

Protagonist është Nerea, kush duhet të shkojë jetojnë në antipodë, një fjalë që herën e parë që e dëgjoi mendoi se ishte një fushë magjike. Por rezulton se jo, se është një vend i vërtetë dhe se do të duhet të lini gjithçka që keni njohur deri në atë moment: jeta e saj, miqtë e saj, shkolla e saj ... dhe Jaime, djali që i pëlqen.

Roman i zi

Vajza që jetoi dy herë - David Lagercranz

Në fund të gushtit titulli i gjashtë nga seria e famshme e Mijëvjeçari. Nënshkrimi përsëri David Lagercranz, i cili mori dëshminë nga krijuesi i ndjerë suedez Stieg Larson. Në parim supozohet se është mbyllja të këtij seriali, por kush e di ...

Takojmë përsëri dy personazhe klasikë nga ky shekull i ri në zhanrin noir: karizmatik hacker Lisbeth Salander dhe gazetari Mikael Blomkvist. Lisbeth përgatitet për betejën e fundit kundër motrës së tij Camilla, sa identike me të, aq e kundërt në gjithçka. Por tani Lisbeth vendos të marrë iniciativën. Sai është larguar nga Stokholmi dhe ka ndryshuar pamjen e saj dhe mund të jetë vetëm një ekzekutiv tjetër, nëse nuk do të ishte për faktin se ai ka një armë nën xhaketë, është një hacker Nga plagët e zakonshme dhe sportive dhe tatuazhet si shpinës nga mbijetesa e të pamundurës. Blomkvist po heton vdekjen e një lypësi i cili dihet se ka vdekur vetëm duke shqiptuar emrin e ministrit të mbrojtjes të qeverisë suedeze. Për më tepër, ai e mbajti numrin e telefonit të gazetarit në xhep. Mikael kthehu përsëri tek Lisbethpor ajo nuk dëshiron të dijë asgjë për të kaluarën.

Romani historik

Piktori i shpirtrave - Idelfonso Falcones

Shkrimtari i suksesshëm nga ajo katedrale e detit sjell përsëri një roman në gusht përsëri vendosur në Barcelona, por në atë kohë modernist fillimi i shekullit të XNUMX-të. Dhe ka përbërësit e zakonshëm për një tjetër shitës më të mirë të parashikueshëm: histori dashurie, pasion për artin, trazira shoqërore dhe hakmarrje.

Protagonist është Dhoma Dalmau, bir i një anarkisti të ekzekutuar. Eshte piktor në një Barcelonë konfliktesh dhe trazirash shoqërore që ndan edhe jetën e tij. Në një dorë, familjen e tij dhe Emën, gruaja që ai do, janë mbrojtësit e luftës së punëtorëve. Nga ana tjetër, ai ka punën e tij në Don Manuel Bello, mentori i tij dhe një konservator borgjez të besimeve të forta katolike. Pyetja do të jetë si të jetojmë midis të dy botëve.

komik

Sandman, zemra e një ylli - Miguelanxo Prado dhe Neil Gaiman

El 6 gusht publikimi i këtij titulli të librit komik është planifikuar që për herë të parë botuar individualisht. Paraqisni historinë në format të madh me skenar nga britaniku Neil Gaiman dhe shtesa ekskluzive karikaturisti Miguelanxo Prado, fitues i çmimeve prestigjioze të tilla si Çmimi Kombëtar Komik, Çmimi i Madh i Panairit Komik Ndërkombëtar të Barcelonës ose eisner.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.