5 risi për vjeshtën. Auster, Posteguillo, Marías, Follett dhe Skal

Shtatori ka filluar në një mënyrë të madhe në lajme letrare. Titujt e pritur të autorëve të rëndësishëm do të mbushin raftet për të përgatitur a vjeshta e më interesante. Disa muaj më parë unë tashmë kam avancuar disa nga këto risitë në zhanrin e zi. Sot janë këto që po prezantohen tani ose do ta bëjnë këtë së shpejti. Ata janë të rejat e Auster, Marías, Posteguillo, Follett dhe Skal. Shumë e larmishme dhe të gjitha interesante.

4 3 2 1 - Paul Auster

Shkrimtari prestigjioz amerikan sapo ka qenë këtu për të prezantuar këtë roman të ri. Tashmë është në libraritë që nga e kaluara 29 gusht. Isshtë miratuar nga vlerësimet më të mira duke e cilësuar si më të mirën që ka shkruar ky autor i New Jersey. Kjo është edhe ajo që ai ka deklaruar, i cili nuk ka botuar asgjë për 7 vjet.

Auster tregon historinë e Archibald ferguson dhe ekzistenca e tij e katër jetë paralele por krejt ndryshe. Kjo gjithashtu nënkupton katër mënyra të ndryshme për të zbuluar dashurinë, miqësinë, familjen, artin dhe madje edhe vdekjen. Të gjithë me të sfond e disa prej ngjarjet më të rëndësishme në Shtetet e Bashkuara të gjysmës së dytë të shekullit XX.

Ishulli Berta - Javier Marías

Akademiku Javier Marías merret me sfond gjuhësor aq e zakonshme në punën e tij për të përpunuar historia e dashurisë së Berta Isla dhe Tomás Nevinson. Kur ishin shumë të vegjël, ata të dy u takuan në Madrid dhe menjëherë vendosën të jetojnë së bashku. Por ata nuk dyshojnë se a bashkëjetesa e mungesave dhe një zhdukje. Të gjitha për vendimin e marrë një ditë pasi Kurora u interesua për Tomás. Gjysmë spanjisht dhe gjysmë anglisht, ai është i talentuar me gjuhë dhe thekse dhe kjo e çon atë të studiojë në Oksford.

Rrethi i shtatë i ferrit - Santiago Posteguillo

Në 6 ditë Kjo vepër e re del, shkurt për atë që jemi mësuar, nga shkrimtari i famshëm Valencian, autor i të mirënjohurit Trilogjitë historike të Scipio dhe Trajanit. Ka 250 faqe të a provë ku Posteguillo merr historinë e letërsisë përmes këtij nëntitulli të Shkrimtarë të mallkuar, shkrimtarë të harruar.

Përsëri Posteguillo na infekton dashuria e tij për librat dhe autorët që, në këtë titull, përshkon ferrat personale ose që i rrethojnë me vepra të reja dhe më të fuqishme që i tejkalojnë. Midis atyre ferrëve dhe atyre që i përfaqësojnë ato janë, për shembull, KGB, Nazizmi, Inkuizicioni, luftërat, FBI, uri, humbje, sëmundja, mërgim apo censura.

Midis shkrimtarëve dreqin e tij ishin, për shembull, vdekja e vajzës së tij Josephine në Rudyar kipling kjo nënkuptonte një vepër po aq jetike dhe të njohur sa Libri i xhunglës. Por ato janë shumë më tepër mostra dhe emra që ia vlen të zbulohen dhe admirohen.

Një kolonë zjarri - Ken Follett

tjetër dita 12 titulli i fundit i shumëpritur i një nga sagat më të famshme të letërsisë bashkëkohore. Një kolonë zjarri vendos pikën përfundimtare në trilogjia historike më e njohur të këtij shkrimtari Uellsian, me lejen e tij trilogji e shek.

Duhet të ketë shumë pak lexues në botë që nuk kanë lexuar Shtyllat e tokës o Një botë e pafund, më shumë i pari se i dyti me siguri. Kështu që miliona që janë lexues të pasionuar të këtij autori pjellor dhe më shumë se me të shitur me siguri do të garojnë edhe për këtë fund.

Ne jemi duke shkuar tek shekulli XVI, në 1558, ku në prag të Krishtlindjes i riu Ned willard kthehet në shtëpi në Kingsbridge. Por viti 1558 do te jete vendimtar sepse mbretëresha do të ngjitet në fron Elizabeta I, me gjithë atë që do të thotë për historinë e Anglisë dhe Evropës në përgjithësi.

Diçka në gjak: Biografia sekrete e Bram Stoker - David J Skal

Dhe për tetorin e kemi këtë titull për Adhuruesit e figurës së shkrimtarit irlandez Bram Stoker. një biografi, më i gjerë deri më sot, i nënshkruar nga autori i Amerikës së Veriut David J Skal. Një studim gjithashtu mbi fundin më se të trazuar të epokës Viktoriane. Skal ka përdorur dokumente të zbuluara së fundmi si p.sh. letra, ditarë dhe tregime e pabotuar nga Stoker për të kompozuar një të thellë portret psikologjik nga krijuesi i Drakulës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.