5 libra të mirë për të vegjlit

5-libra të mirë-për-vogëlushët

Ditën tjetër ju shkrova një artikull në të cilin prezantova një Film i shkurter ideal që fëmijët të fillojnë të lexojnë dhe ata e shohin atë si diçka pozitive për ta. Nëse nuk e keni parë, mund ta bëni këtu.

Epo, sot ju sjell 5 rekomandime letrare për ta, 5 libra të mirë për të vegjlit që do t'i lërë ata të kapur pas leximit dhe ata do të dëshirojnë të vazhdojnë të lexojnë një libër pas tjetrit. Ato janë krijuar për mosha të ndryshme në mënyrë që të mos keni probleme kur bëhet fjalë për gjetjen e librit të duhur për moshën e fëmijës suaj. Ne ju lëmë me ta!

Vemja e vogël grykëse (Eric Carle). 0 deri në 4 vjet

5-libra të mirë-për-të-vegjëlit-vemje-gluttonous

Ky libër është i përshtatshëm për fëmijë nga 0 deri në 4 vjeç. Shtë një libër interaktiv dhe i shpalosur që u mëson të vegjëlve magjinë e metamorfozës së shushunjave. Vemja e vogël po lëviz nëpër gjethet e kësaj historie, pasi po ha gjethet e saj (fjalë për fjalë) derisa, më në fund, të shndërrohet në një flutur të bukur.

Një libër shumë i gjallë që do të tërheqë vëmendjen e të vegjëlve në shtëpi.

Unë do të vras ​​monstra për ty (Santi Balmes). Nga 5 vjet

5-libra të mirë-për-të-vegjëlit-do-vras-monsters-për-ju

Një libër me vetëm 32 faqe që ka qenë mjaft i suksesshëm që kur u lansua në vitin 2011. Martina ka frikë natën. Ai beson se nën dyshemenë e dhomës së tij fshihet një botë e banuar nga monstra që ecin me kokën ulur. Çfarë do të ndodhte nëse kufiri midis të dy botëve do të thyhej? Kjo frikë ndryshon kur një ditë të dy botët bashkohen.

Gjyshja Opalina (María Puncel). Nga 7 vjet

5-libra të mirë-për-vogëlushët-gjyshe-opalinë

Isa duhet të shkruajë një ese për njërën nga gjyshet e saj. Por meqenëse nuk i ka takuar, ajo shpik një gjyshe modele me të gjitha cilësitë më të mira që posedojnë ato të miqve të saj. Problemet e tij fillojnë kur të gjitha gjyshet e marrin vesh dhe fillojnë t'i bëjnë dhurata. Miqtë tuaj janë xhelozë nëse i pranoni dhe mërziten nëse nuk i pranoni. Isa nuk di ta zgjidhë, derisa gjithçka të rregullohet kur babai i saj shfaqet me një teze të madhe, tezen Nieves. Pra, Isa tashmë ka gjyshen e saj. Ajo është shumë e lumtur dhe vendos të falënderojë gjyshet e huazuara me një letër për të gjitha dhuratat e tyre.

Friar Perico dhe gomari i tij (Juan Muñoz Martín). Nga 8 vjet

5-libra të mirë-për-të-vegjëlit-frat-parakeet-dhe-gomarin e tij

Më kujtohet qartë që e pashë këtë libër në raftet e klasës sime në shkollë. Do të ishte afërsisht mosha për të cilën rekomandohet, 8 ose 9 vjeç.

Ky ishte njëzet fretër, në një manastir të vjetër afër Salamancës. Koka e rruar, mjekra shumë e bardhë dhe zakoni i arnuar, ata ecën në një skedar të vetëm nëpër depozitat e mëdha Prishja e Fray Perico dhe gomarit të tij do të prishë jetën e qetë të manastirit. Në fillim murgjit nuk e pranojnë, por pak nga pak zbulojnë mirësinë e tij dhe disa gjëra më kurioze.

Manolito Gafotas (Elvira Lindo). Nga 10 vjet

5-libra të mirë-për-të-vegjëlit-gota manolito

Jeta e përditshme e Manolito Gafotas dhe miqve të tij në lagjen Carabanchel është si ajo e çdo fëmije tjetër. Me një imagjinatë të tejmbushur dhe karaktere plot karizëm, Elvira Lindo na tregon aventurat e këtij personazhi tani klasik dhe të famshëm nga letërsia spanjolle.

Për moshën 10 vjeç, ne gjithashtu rekomandojmë këta të tjerë:

  • "Harry Potter dhe Guri Filozofik".
  • "Princi i vogel".
  • I gjithë koleksioni i "Ditarit të Gregut".
  • "Përralla në vargje për fëmijë të ligj".

Mirëmëngjes për të ndaluar në një librari për të marrë disa nga këto libra, apo jo? Gezuar te henen!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.