5 libra të famshëm që janë shkruar në burg

Don Quijote

Shkrimtari është një artist por edhe një mendimtar dhe, nganjëherë, një aktivist, një filozof dhe madje edhe një politikan. Dhe megjithëse nuk ndodh aq shumë sot, në të kaluarën një autor kishte një shans shumë më të mirë të përfundonte pas hekurave nëse ajo për të cilën po shkruante nuk i pëlqente vendet e larta, ndër arsye të tjera. Si rezultat i të gjitha atyre orëve në burg në të cilat kishte kohë të mjaftueshme për të reflektuar dhe ndoshta përkëdhelur çmendurinë me majat e gishtave, këto 5 libra të famshëm që janë shkruar në burg.

Don Kishoti de la Mancha, nga Miguel de Cervantes

Rrugët letrare - Quijote de la Mancha

Vepra më universale e letërsisë sonë u botua në 1605 nga Miguel de Cervantes, i cili midis 1594 dhe 1597 punoi si mbledhës taksash. Sidoqoftë, disa parregullsi në llogaritë e tij bënë që autoritetet të mbyllnin autorin në burgun e Seviljes, ku ai kaloi tre muaj. Vite më vonë, prologu i veprës së tij më të famshme do të përmendte krijimi i Don Kishotit në një burg të tillëMegjithëse ende nuk dihet nëse aty filloi të shkruhej apo thjesht lindi si ide.

De Profundis, nga Oscar Wilde

Oscar Wilde

Pasi gëzoi popullaritet të madh kombëtar dhe të huaj, Wilde ra në krahët e Lordit Aldred Douglas, birit të Markezit të Queensberry, i cili vendosi të publikojë romancën midis dy burrave në një epokë viktoriane në të cilën sodomia ishte ende një krim. Nga leximi i burgut, Wilde shkroi këtë letër e cila, ashtu si emri i saj indik, përfaqëson një udhëtim introspektiv nga autori në formën e një letre drejtuar një ish-dashnori me të cilin ai kërkoi falje për sjelljen e tij. Pavarësisht se u shkrua në 1897, ajo u botua pas vdekjes së Wilde.

 

Mein Kampt, nga Adolf Hitler

Mein Kampf

Një nga librat më të diskutueshëm në histori Filloi të shkruhej në vitin 1924 nga Führer gjatë qëndrimit të tij në burgun Landsberg, ku ai po vuante një dënim me pesë vjet burg pas grushtit të shtetit të dështuar në Mynih. Përmes faqeve të Perpjekjet e mia, Hitleri e proklamoi veten si  Ubermensch (ose Supermeni), foli për rëndësinë e fitimit të hapësirës nga Rusia dhe i justifikuar teoria e njerëzve të mençur të Sionit, i cili mbrojti një komplot hebre që do të përfundonte duke marrë botën. Ide që do të transferoheshin në politikën e tij famëkeqe vite më vonë, megjithëse libri u bë mish censure derisa Gjermania vendosi ta ribotojë atë në fillim të vitit 2016, duke u bërë një bestseller.

 

Libër këngësh dhe balada të mungesave, nga Miguel Hernández

Miguel Hernandez

Pas përfundimit të Luftës Civile, anëtarët e palës Republikane u shpërndanë nga burgjet e ndryshme të vendit tonë, përfshirë Miguel Hernández. Midis hekurave të burgjeve të ndryshme në të cilat ai ishte, poeti do të përparonte shkrimin e një Libri të Këngëve dhe baladave të mungesave në të cilat i riu analizoi fëmijërinë dhe pafajësinë e tij, gjendjen e burrave aktualë dhe situatën e pasigurt të një gruaje që shkroi të famshmen Nana qepë. Vepra u la e papërfunduar pas vdekjes së poetit në Alicante më 28 mars 1942.

 

Djalli në kryq, nga Ngũgĩ wa Thiong'o

E drejta për të shkruar në gjuhën tuaj

Ngũgĩ wa Thiong'o, gjatë një prej leksioneve të tij.

Pas shkrimit në 1977 Ngaahika ndeenda, një shfaqje që do të shërbente për të ringjallur mjedisin skenik të Kenias së tij rurale, Thiong'o u burgos për një vit për guximin të sfidonte një kolonializëm të shfaqur gjithashtu në formën e ndikimit kulturor. Gjatë muajve të tij pas hekurave, dhe si një armë kundër xhelatëve të tij, autori shkroi romanin e saj të parë në Gikuyu, gjuha e saj amtare: Caitaani Mutharabaini (Djalli në kryq). Ai e bëri atë në letrën e tualetit të burgut, mjaft e trashë dhe e ashpër për të mbështetur bojën, edhe nëse qëllimet e të burgosurve ishin të ndryshme.

Këto 5 libra të famshëm që janë shkruar nga burgu ata mbledhin idetë, ndjenjat dhe mendimet e disa autorëve të cilët shfrytëzuan orët e tyre të shumta pas hekurave për të lëshuar një imagjinatë që ata do të ishin në gjendje të vendosnin në letër vite (dhe madje dekada) më vonë.

 

 

 

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Ana Gelman dijo

    Unë rekomandoj të lexoni romanin "Në burg" nga Ricardo Elías