5 libra për të lexuar në Pashkë

Lexoni në Pashkë

Disa ditë pushimi të merituar po vijnë për të gjithë. Ndoshta e keni zakon të shkoni nga rruga në rrugë duke parë hapa të vëllazërive të ndryshme, mbase do të përfitoni nga moti i mirë për t’u izoluar nga gjithçka pak në një plazh parajsor ... shijoni leximin. Për këtë arsye, pasi Literatura aktuale Ne rekomandojmë 5 libra për të lexuar në Pashkë.

A do të zgjidhni ndonjë nga këto? Nëse jo dhe ju keni listën tuaj të librave të zgjedhur, ne do të dëshironim të dinim se cila ishte zgjedhja juaj.

Ne rekomandojme ...

 • "Linjat e shtrembra të Zotit" de Torcuato Luca de Tena: Alice Gould shtrihet në një spital mendor. Në delirin e saj, ajo beson se është një hetuese private e ngarkuar me një ekip detektivësh të dedikuar për pastrimin e çështjeve të komplikuara. Sipas një letre nga mjeku i saj privat, realiteti është i ndryshëm: fiksimi i saj paranojak është të provojë jetën e burrit të saj. Inteligjenca ekstreme d kjo grua dhe qëndrimi normal i saj do të ngatërrojë mjekët deri në atë pikë sa të mos dinë me siguri nëse Alisa është pranuar padrejtësisht apo në të vërtetë vuan nga një çrregullim serioz dhe i rrezikshëm psikologjik. Rezultati: 8/10.

linjat-e ​​shtrembër-e-perëndisë

 • "Ishte?" de Stefan Zweig: Në këtë roman të shkurtër, Cvajg na tregon për xhelozinë me mjeshtërinë e tij të zakonshme: i pakapshëm, me virtytin e intrigave të pazgjidhura, zhytet në dhimbjen dhe pafuqinë e prodhuar nga ndjenja e zëvendësuar në afeksionet e të dashurve tanë nga një palë e tretë që së paku, ai ka të njëjtat të drejta si ne. Zemërimi dhe dhuna mund të çojnë në hakmarrje që do të përkeqësojë, nëse është e mundur edhe më shumë, jetimin tonë. 76 faqe. Rezultati: 8/10.

Ishte

 • "Hija e Tempullit" de Nuria Masot: Në 1265, Kalorësit e tempullit, Papa dhe një spiun i pamëshirshëm ndjekin një rrotull me një sekret të fuqishëm brenda. Një sekret që mund të ndryshojë historinë. Bernard Guils, një Templar që udhëtonte me një anije me destinacion Barcelona, ​​është helmuar në fund të udhëtimit të tij. Para se të vdesë, ai i thotë një hebreu se kërkoni një templar tjetër, Guillem - një dishepull i Bernardit -, për të dhënë disa letra shumë të rëndësishme. Rrotullat për të cilat fliste Bernard përpara se të vdiste në mënyrë misterioze, duke krijuar një komplot tradhtar të ndërthurur me zgjuarsi, vende fshehjeje dhe spiunësh që kërkonin të kapnin letrat me vlerë. Çfarë sekreti misterioz fshehin këto rrotulla misterioze? Cila është arsyeja që kaq shumë njerëz rrezikojnë jetën e tyre për të gjetur një tufë letre? Hija e Tempullit na josh me përshkrimet e saj të hollësishme të Barcelonës të 1265 dhe na intrigon ndërsa na çon të zbulojmë një sekret të fuqishëm dhe befasues. Rezultati 8/10.

hija e tempullit

 • "Pesha e zemrës" de Rosa Montero: I punësuar për të zgjidhur një çështje të thjeshtë në shikim të parë, Detektivi Bruna Husky përballet me një skemë ndërkombëtare korrupsioni që kërcënon të destabilizojë ekuilibrin e brishtë midis një toke të trazuar dhe diktaturës fetare të Mbretërisë së Labari. Në një të ardhme në të cilën lufta gjoja zhduket, Bruna lufton kundër orës për liri dhe në mbrojtje të jetës, ndërsa asimilon ndjenjat kontradiktore të prodhuara nga kujdesja për një vajzë të vogël. Bruna Husky është një heroinë ekstreme dhe magjepsëse; një i mbijetuar i aftë për gjithçka që është copëtuar midis brishtësisë dhe fortësisë, midis vetë-mjaftueshmërisë dhe nevojës së dëshpëruar për afeksion. Rezultati 7/10.

pesha e zemres

 • "Cabaret Biarritz" de Jose C. Vales: Një komedi letrare në Biarritz të gjallë të viteve 20. Georges Miet shkruan histori të njohura për botuesin francez La Fortune, derisa një ditë redaktori i tij i kërkon atij një roman "serioz" në lidhje me ngjarjet tragjike që kishin tronditur pesëmbëdhjetë vjet para vibrimit. kundër Biarritz në 1925, gjatë sezonit të verës. Pas një vrulli të tmerrshëm, kufoma e një gruaje të re lokale shfaqet e bashkangjitur në një unazë në skelë. Georges Miet u zhvendos atje dhe intervistoi rreth tridhjetë njerëz nga shtresa të ndryshme shoqërore të cilët ishin pak a shumë të lidhur drejtpërdrejt me gruan e re. Përmes historive të të gjithë Miet zbulon se policia dhe gjykatësi donin të hiqnin qafe çështjen dhe se faktet u zbuluan falë hetimit që gazetari Paul Villequeau dhe fotografi Galet kryen më pas, në të cilin ai u bashkua me magnetike dhe e bukur Beatrix Ross, dashuria adoleshente e Villequeau. Rezultati 8/10.

Kabare Biarritz

Shpresojmë që të ju pëlqejë kjo përzgjedhje librash dhe të zgjidhni njërin prej tyre. Unë personalisht do ta rilexoj vetveten "Linjat e shtrembra të Zotit". Gezuar Pashket!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Manuela Ramirez dijo

  Rekomandimi i pesë librave, për t'u lexuar në JAVOLN E SHENJT, nuk është i saktë, një kohë shumë e veçantë e kujtimeve shpirtërore, për të gjithë të krishterët në botë dhe të të gjitha moshave. Jam i tronditur nga Spanja, e cila gjoja solli krishterimin në shumë vende në kohërat antike. Kam dëgjuar një prift spanjoll duke thënë se ai ka shumë hidhërim, sepse Spanja nuk është më një e krishterë njëqind për qind katolike dhe ai e tha atë me shumë keqardhje. Ne do të shkojmë në ato pjesë për të predikuar atë që predikuan në SH.B.A. MIRË! .

  1.    jakobust dijo

   Manuel, ju jeni duke përzier gjëra që nuk kanë asnjë lidhje me shkrimet e Guillen.

  2.    Carmen Guillen dijo

   Mirëmëngjes Manuela! Nëse e konsideroni se zgjedhja e librave nuk është e saktë, më duket e saktë. Gjithmonë ka pasur një ndryshim mendimesh dhe prej andej vjen pasuria për sa i përket shijeve dhe dallimeve personale. Por unë po ju them: mos harroni ata që nuk janë të krishterë, as ata që, edhe pse janë, nuk kanë nevojë të shohin virgjëresha ose të krishtera në rrugët e tyre për t'u ndjerë më katolikë. Ata gjithashtu kanë të drejtë të lexojnë këtë artikull. Përshëndetje dhe kujtim i lumtur shpirtëror.

 2.   Breshëri dijo

  Manuueeeelaaaaaa !!! (Sa këngë e bukur telenovela më ngjall emri juaj i çmuar, zonjë!) Zonja ime e dashur, unë ndaj me gjithë mendimin tuaj për atë që do të thotë Java e Shenjtë në komunitetin e krishterë. Megjithëse, sipas mendimit tim, nuk është në kundërshtim me leximin dhe kënaqësinë që sjell leximi. Gjithashtu leximi është një praktikë që ushqen frymën. Si ndryshe do të kishin ushqyer dhe vlerësuar të krishterët fjalët e mrekullueshme të punës dhe besimit të Zotit tonë? Duhet të jesh pro leximit, dhe leximit të mirë edhe më shumë. Sipas mendimit tim modest, rekomandimi i autorit të artikullit është shumë i suksesshëm dhe sugjerues. Faleminderit të gjithëve që na ndriçuat në qendër të vëmendjes !! 😉 PS: shoqëritë janë gjithnjë e më laike në të drejtën e tyre. Nevoja evolucionare ka dashur që rastësisht (kush e di ...) të përshpejtohet në Evropën e vjetër. Mos u shqetësoni se atje në gjerësitë tuaja gjeografike do të vijnë gjithçka, mos u shqetësoni. Gjithçka është çështje besimi!