5 libra për imigracionin

pasaportë-576913_960_720

Gjatë dekadave të fundit, globalizimi ka përparuar me hapa gjigantë, duke formuar një botë sa të trazuar aq dhe plot nuanca sa të hidhura aq edhe në fund të fundit të kënaqshme për ata që lënë tokën e tyre pas në kërkim të mundësive të reja.

Me episode të tilla si vala e refugjatëve nga Siria ose kontinentet si Afrika dhe Amerika e Jugut që vazhdojnë të përqafojnë rrëzat e Perëndimit, këto 5 libra për imigracionin ato bëhen lexime të aktualitetit të tërbuar, të cilat nuk përjashtohen nga një cilësi e shkëlqyer narrative.

Americanah, nga Chimamanda Ngozi Adichie

Autori nigerian Chimamanda Ngozi Adichie.

Autori nigerian Chimamanda Ngozi Adichie.

Kthyer në zëri më bashkëkohor feminist në kontinentin Afrikan, Nigeriani Chimamanda Ngozi Adichie ka shkuar nëpër botë midis leksioneve, recitaleve dhe madje a kampion për një këngë nga e njëjta Beyonce, admiruese e veprës së një artisti që ngre Panafrikanizmin në fuqinë e tij maksimale. Americanah, romani i tij më i famshëm i botuar në Spanjë nga Random House Literature, ndjek gjurmët e një çifti nga Laosi i viteve 90, ëndrra e të cilëve është të emigrojnë në Amerikë. 

Tokë e pazakontë, nga Jhumpa Lahiri

Një nga leximet e mia më të fundit fillon me një citim nga Nathaniel Hawthorne që thotë "Natyra njerëzore nuk do të japë fryte, si patatja, nëse mbillet pa pushim për shumë breza në të njëjtën tokë të rraskapitur. Një frazë që përkufizon në mënyrë të përsosur el kolazh të tregimeve të emigrantëve hindu në tokat amerikane të përfshira nga ky libër me tregime nga Jhumpa Lahiri, Autori Fitues i Çmimit Pulitzer të Prindërve Bengalë.

Jeta e mrekullueshme e shkurtër e Oscar Wao

Nerd, i margjinalizuar dhe i keqkuptuar, Óscar është djali i një gruaje që emigroi nga Santo Domingo pas vdekjes së Trujillo, një nga diktatorët më të përgjakshëm të shekullit të XNUMX-të. Kombinuar humorin me dramën, Junot Díaz na paraqet një analizë të lehtë dhe të ndryshme të diasporës së Karaibeve në një lagje të New Jersey, në Shtetet e Bashkuara. Romani u caktua nga The New York Times si vepra më e mirë letrare e vitit 2007.

Libri i Amerikanëve pa emër, nga Cristina Henríquez

Botuar nga Malpaso në vendin tonë, ky roman me një titull sugjerues tregon historinë e dy familjeve, Rivera dhe Toro, përkatësisht nga Meksika dhe Panama, të bashkuar nga historia e dashurisë së fëmijëve të tyre Maribel dhe Kryetari i Bashkisë. Si sfond, ndërthuri dëshirën e tij për të arritur në Shtetet e Bashkuara dhe dëshmitë e njerëzve nga e gjithë Amerika Latine në një tokë të premtuar në të cilën gjithçka që shkëlqen nuk është ari.

Emigrantët, nga Shaun Tan

libra mbi imigracionin

Në këtë listë ka edhe hapësirë ​​për romanin grafik, veçanërisht kur bëhet fjalë për Emigrantët, një vepër nga Shaun Tan botuar në vitin 2006. Një xhevahir me 128 faqe që ndërthur letrat me ilustrime nga vetë autori, në të cilin ne udhëtojmë përmes një trillimi një botë e ngjashme me atë që jemi pikturuar me motive futuriste dhe surreale që shërbejnë si mjedis për të treguar historinë universale të një babai i cili vendos të lërë familjen e tij për të kaluar oqeanin dhe për të kërkuar një jetë më të mirë diku tjetër. Shumë e rekomanduar.

Cilët janë librat tuaj të preferuar të imigracionit?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jimmy olano dijo

  "Kur ai ishte i lumtur dhe i padokumentuar" i aventurave të Gabriel García Márquez në vendin tonë, Venezuelë, humor dhe dashuri në një histori të freskët, shumë humoristike.

 2.   Violeta dijo

  Një roman prekës për një vajzë që dëshiron të martohet me një të huaj në mënyrë që ajo të mund të largohet nga vendi i saj në mënyrë që të ndihmojë prindërit e saj. Realist, argëtues dhe i thellë në të njëjtën kohë. Quhet VESHKA PIRR VAJZA TUAJ (autori Lourdes María Monert)