5 libra për të filluar shkollën mirë (ose relativisht mirë)

Në fillim të shtatorit. Timeshtë koha të kthehemi në shkollë. Asnjëherë nuk më ka pëlqyer, por me kureshtje tani mbesat e mia të vogla e presin me padurim. Gjërat që ndodhin. Ajo që duhet të vazhdoni të bëni, pa ose me shkollë, është leximi. Dhe pse mos ta bëjmë atë mbi të? Këto janë 5 tituj të letërsisë për fëmijë dhe të rinj (tani dhe përgjithmonë) -dhe një prekje e të rriturve- për ta bërë atë kthim më të durueshëm.

Shkolla më e çuditshme në botë - Pablo Aranda

Qëlluar për lexuesit nga 8 vjet, ky libër na tregon për Shkolla e Fede, një shkollë që është më e rralla në botë. Namedshtë emëruar TV: Shkolla Techno e Gjuhëve të Huaja. Ajo që e bën atë të veçantë është se kur një fëmijë largohet, ai shkon me prindin e parë që ka mbërritur dhe ai duhet ta trajtojë atë si fëmijën e tij dhe kthejeni atë në shkollë të nesërmen. Kështu që shërbehet kurioziteti. Esther Gomez Madrid vendosni ilustrimet.

Anekdota të mësuesit - Carlos G. Costoya

Isshtë dy libra në një. pjesa e parë është një zgjedhja e përvojave të vetë mësuesve nga qendra të ndryshme në të cilat analizojnë situatën e profesionit dhe arsimit të tyre në përgjithësi në vendin tonë. Dëshmi për të gjitha temat e nxehta duke filluar nga dhuna në shkollë tek ngacmimi, nga autoriteti te imigrimi në klasa ose nga dështimi i shkollës te profesioni i mësuesit.

La pjesa e dytë eshte nje e re antologji e marrëzive me anekdota mbledhur nga mësuesit fillorë dhe të mesëm në shkollat ​​private dhe publike. Dhe kjo vendos tonin komik dhe gjithashtu zbulon se si është sheshi i lojërave edukative.

Një mace në shkollë - J. Patrick Lewis

me ilustrime nga Ailie Busby, ky libër është një histori për fëmijë nga 3 vjet, që do të thotë, ata që ende nuk dinë të lexojnë ose sapo fillojnë. Ashtu eshte shkruar në vargje dhe të lexohet me zë të lartë, pikërisht në mënyrë që rima të ndihmojë fëmijën për t'i memorizuar ato.
Tregon historinë e një kotele e braktisur e gjetur nga një rojtar i shkollës i cili vendos ta çojë atë në klasë me pasojë gëzimin e të gjithë fëmijëve. Zonja e re shfrytëzon rastin për t'u treguar atyre për jetën dhe zakonet e saj. Dhe macja, e kënaqur, do të vendosë të qëndrojë atje.

Santa Clara dhe Kullat Malory - të gjitha kurset - Enid Blyton

E si të mos i përmendim këto dy klasike par ekselencë nga shkrimtari i të rinjve kuintesencialë që është britaniku Enid Blyton. Disa nga kujtimet e mia më të mira të shkollës lidhen me bibliotekën në shkollën time, ku të Premten pasdite, unë do të kaloja nëpër titujt e tij që ishin në dispozicion. Po, më pëlqyen shumë PesëPor dobësia ime ato ishin gjithmonë aventurat dhe fatkeqësitë e këtyre vajzave angleze në shkollat ​​e tyre: Santa Clara dhe Torres de Malory.

Ata dy përpilimet e të gjitha kurseve në secilën prej tyre tani janë bizhuteritë e vogla që i çmoj në raftet e mia. Unë i kam rilexuar si i rritur dhe i dua akoma. Fatura e përsëritur praktikisht edhe pse protagonistët e tyre janë të ndryshëm, këto dy seri, shkruar në vitet 40 dhe 50, ata ishin tashmë klasikë në ato largët e largët të viteve 70 dhe fillim të viteve 80.

tani ka botime të reja me ilustrime disi më fëminore - ose më shumë në përputhje me kohën -, por thelbi mbetet i njëjtë. Këta janë titujt e tyre:

Santa Clara

me binjakët Patricia (Pat) dhe Isabel O'Sullivan si protagonistë. Dhe shkolla të mesme të shumta që ndryshojnë gjatë kurseve.

 1. Binjakët ndërrojnë shkollën
 2. Binjakët O'Sullivan
 3. Binjakët në Santa Clara
 4. Viti i dytë në Santa Clara
 5. Claudina në Santa Clara
 6. Klasa e pestë në Santa

Kullat Malory

me Lumenjtë Darrell si protagonist i saj.

 1. Kursi i parë në Torres de Malory
 2. Klasa e dytë në Malory Towers
 3. Viti i tretë në Torres de Malory
 4. Klasa e katërt në Malory Towers
 5. Klasa e pestë në Malory Towers
 6. Kursi i fundit në Torres de Malory

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.