5 libra që do t’i përshtaten kinemasë në vitin 2017

EL James, Grey, Fifty Shades of Grey

50 Dark Dark Shades, një nga 5 librat e ardhshëm që do të përshtaten në kinema në vitin 2017.

2016 ka qenë një vit i mirë për adhuruesit e adaptimeve filmike: Vajza në tren e lidhi suksesin e tij editorial me një film efektiv, por jo edhe aq të madh, Tim Burton adaptoi Miss peregrine dhe adhuruesit e Harry Potter kanë kujtuar kohërat e vjetra falë Bisha fantastike dhe ku t’i gjeni, film që pavarësisht se nuk është përshtatur një libër si pije të tilla nga a sagat letrare më të famshme të të gjitha kohërave.

Tani është koha për të parë dymbëdhjetë muajt e ardhshëm në të cilët këto në vijim 5 libra që do t’i përshtaten kinemasë në vitin 2017 Ata do të bëjnë të lumtur shumë prej jush ndërsa të tjerët do të kenë mundësinë të zbulojnë propozime të reja para se t'i shohin ato në ekranin e madh.

50 Shades Darker, nga EL James

Si lexues pak a shumë të caktuar, saga e 50 Shades of Grey nga EL James është bërë një nga fenomenet më të mëdha letrare të kësaj dekade. Pas një adaptimi të suksesshëm (dhe të ëmbël) të librit të parë të lëshuar në 2015, pjesa e dytë e botuar në 2012 do të dalë në mbarë botën më 10 Shkurt dhe do të zhyt Anastasia Steele dhe Christian Grey në një marrëdhënie edhe më të ashpër dhe të përkushtuar nëse Elena Lincoln (Kim Basinger), ish mentori dhe i dashuri i Grey, e lejon atë. Shumë prej tyre tashmë kanë kamxhikët e tyre gati. Të tjerët, thika.

Kujdestari i padukshëm, nga Dolores Redondo

Jo gjithçka është adaptim ndërkombëtar, aq më tepër kur kemi libra aq të mirë sa të famshmit Trilogji Baztán nga Dolores Redondo, autor kemi intervistuar në çmimin e fundit Planet. Kujdestari i padukshëm, titulli i parë i kësaj trilogjie milionerësh, adreson kërkimet e kryera nga Amaia salazar (Marta Etura), pasi zbuloi trupin e torturuar të një gruaje të re afër lumit Baztán, në Navarra. Përshtatja ka qenë Drejtuar nga Fernando González Molina (Palmat në Borë) dhe hapet me 3 Mars.

Wonder: Mësimi i gushtit, nga RJ Palacio

maxresdefault-1

Nga rruga, emri im është gusht. Nuk do ta përshkruaj si është fytyra ime. Nuk e di se si po e imagjinojnë, por sigurisht që është shumë më keq ".

Me këto fjalë, autori RJ Palacio na njeh me historinë e Gushtit, një djalë me një fytyrë të deformuar, i cili duhet të përballet me realitetin e ashpër kur fillon në një institut të ri pas vitesh midis spitaleve. Julia Roberts dhe Owen Wilson luaj prindërit e fëmijës ndërsa Dridhje e Jakobit, të cilin shumë do ta kujtojnë për portretizimin e tij mbresëlënës të djalit të Brie Larson në dhomë, i jep jetë gushtit, një heroi i ri i shekullit XNUMX i cili arrin të na tregojë se bukuria është brenda në një mënyrë të butë dhe frymëzuese. Një zgjuarsi kritika kundër ngacmimi i cili kryesoi listën e librave të New York Times dhe ishte Libri më i Mirë i Amazon në 2012. Filmi do të dalë në ekran më 7 Prill 2017.

Rrethi, nga Dave Eggers

rrethi

Botuar nga Literature Random House në Spanjë në fund të vitit 2014, El Círculo është një roman që përfshin një temë po aq aktuale sa ajo e epokës dixhitale dhe rrjeteve të saj sociale përmes personazhit të Mae Holland (Emma Watson), një grua e re që i ofrohet mundësia për të punuar në kompaninë misterioze El Círculo. Një punë misterioze në të cilën ka shumë kritika për Facebook dhe Google dhe në adaptimin e së cilës Watson do të shoqërohet nga Tom Hanks dhe John Boyega. Filmi do të hapet në Shtetet e Bashkuara më 27 Prill.

Kulla e errët, nga Stephen King

Ⓒ Argëtim Javore

Ⓒ Argëtim Javore

Për vite dhe vite, adaptimi i serialit Kulla e Errët nga Stephen King, i cili përfshin deri në tetë këste, tingëllonte si një projekt në zyrat e Hollivudit: së pari si një telefilm, pastaj si një seri dhe madje si një film me Javier Bardem si protagonist. Më në fund, vitin e kaluar u konfirmua adaptimi përfundimtar me Matthew McConaughey si magjistari Walter Padick dhe Idris Elba si Lone Ranger Rolain Deschain, dy nga personazhet më të kujtuar të asaj Bote të Mesme që bashkon Perëndimin Amerikan dhe të ardhmen. Si kuriozitet, kjo përshtatje, e cila hapet më 27 korrik 2017, vazhdon titullin e parafundit të sagës, i quajtur ndryshe Kulla e Errët. Dhe për momentin duket se King është i kënaqur me rezultatin.

Këto 5 libra që do t’i përshtaten kinemasë në vitin 2017 Ata jo vetëm që do të tërheqin mijëra shikues në teatro, por gjithashtu do të na lejojnë të zbulojmë disa surpriza letrare për të cilat mbase nuk kemi ditur deri më tani.

Cilin nga këta filma dëshironi të shihni më shumë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.