5 libra për korrjen e rrushit. Për adhuruesit e verërave dhe letërsisë së mirë

Të korrat gjithashtu arrijnë në shtator. Në disa vende sigurisht që ka filluar tashmë, kjo varet nga klimat dhe terreni, natyrisht. Pra, adhuruesit e verës, nga aq shumë verëra të mira sa kemi në Spanjë, po presin se çfarë do të sjellë fushata e re. Ndërkohë, apo edhe të njëjtat, ata mund të hedhin një libër. Ne mundemi të gjithëve. Sot unë sjell 5 tituj tregimesh, nga, për, rreth dhe rreth korrjes së rrushit, vreshtave, verës dhe çifteve të tjera për të gjitha shijet.

Heshtja e vreshtave - Xhisiela Pou

Lëshuar si romani i madh për botën e cava, është vendosur në vreshtat e Penedes, në fillim të shekullit të XNUMX-të. Na tregon historinë e saga e Brucartit, një familje e kryesuar nga matriarku, Aurora, një grua që e ka kthyer biznesin e saj në një nga fuqitë kryesore të botës në prodhimin e cava. Në mes të një komploti të tërë plot me universale mashtrimet, zilitë, grindjet e së kaluarës dhe kërkimi i hakmarrjes.

Dhe ata u larguan - Viviana Rivero

Ne nuk largohemi nga vitet e para të shekullit XX, as familjet e verës dhe as gratë kryesore. Por tani jemi në një qytet të Andaluzi dhe emri i saj është Isabel Ayala, familja e të cilit pëson dëmin e një murtaje që shkatërron vreshtat e tyre. Isabel është i dashuruar me Antonio Ruiz, por për të shpëtuar familjen e tij nga shkatërrimi ai duhet të martohet Paco Reyes, një nga të paktët që shitën tokat e tyre para kësaj murtaje.

Me të ai shkon te Argjentinë dhe ai i përkushtohet plotësisht punës. Por edhe pse ata janë duke bërë mirë dhe kanë një djalë, Isabel nuk mund ta harrojë Antonion, e cila do të rishfaqet papritur.

Të korrat e rrushit të Plinios - Francisco García Pavón

Të jesh nga La Mancha dhe të jesh në shtator, me njëqindvjetorin e lindjes së García Pavón, ju nuk mund ta humbni këtë titull të madh Plini. Edhe një herë unë rekomandoj të zhytesh në botën e La Mancha, në sezonin e korrjeve dhe në Tomelloso, ku nëse diçka nuk mungon janë vreshtat dhe vera e mirë. Këtë herë Plini do të duhet të hetojë zbulimi i një sirtari me kufomën e një gruaje të moshuar por që menjëherë zhduket dhe lë në pezull të gjithë popullsinë dhe shefin e tomellosera së policisë bashkiake.

Siç është zakon në veprat e García Pavón, lai hulumtim është pothuajse i tejkaluar nga përshkrimet madhështore mjedisore dhe evokimet mbi temat e përditshme të jetës në fshat, përveç zotërimit të tij të shkëlqyeshëm të një gjuhe të pasur tashmë të humbur.

Buqeta e frikes - Xabier Gutiérrez

Xabier Gutiérrez konsiderohet si krijues i Noir gastronomik dhe kjo histori zhvillohet midis vreshtave Riojan dhe mjedisit për rritjen e verës.

Ai zhvillohet në shtator dhe, pak para se të fillojë korrja, Nënkomisari i Ertzaintza Vicente Parra duhet të hetojnë rastin e vrasja e enologut Esperanza Moreno, i ngarkuar për të bërë verën e Bodegas Saenz, një nga më prestigjiozët në La Rioja. Trupi i tij është gjetur në banesën e tij në lagjen e vjetër të San Sebastián, me fyt të prerë.

Gjithçka tregon se është një krimi i pasionit, por më pas i dashuri i viktimës, Roberto, zhduket, Operatori i kamerës në një nga shfaqjet më të suksesshme të gatimit në vend dhe drejtuar nga një kuzhinier i famshëm.

Punishtja e verës - Noe Gordon

Dhe së fundmi kemi një klasik bestseller me këtë histori të vendosur në Languedoc në fund të shekullit të XNUMX-të. Protagonist është Josep Alvarez, i cili zbulon artin e prodhimit të verës nga dora e një vreshtari frëng. Nga ai moment ai do t'ia kushtojë jetën e tij këtij pasioni. Por, për shkak të rrethanave, ju duhet të bëni ikin nga Franca. Në mendjen e tij është bërja e një vere të mirë. Dhe rreth një ambienti të personazhe, histori dhe portrete të një kohe me stilin e markës së shtëpisë Gordon që nuk zhgënjen mijëra ndjekës të saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.