5 leximet e mia të vitit 2016. Dhe juaji?

libra të mëdhenj

2016 ka qenë një vit i zbulimeve, historive, autorëve të rinj dhe të vjetër, por, veçanërisht, i shumë librave të lexuar, duke i shpëtuar këta si të preferuar 5 lexime të vitit 2016. Si pothuajse gjithmonë, tema të tilla si vendet e jugut, globalizimi ose udhëtimet janë të pranishme në propozimet e mia, kështu që unë ju ftoj të filloni rishikimin tjetër (dhe të ngrohtë) për të lehtësuar dimrin, ndërsa po mendoni gjithashtu se cilat janë bërë leximet e këtij viti të preferuarat tuaja.

A jeni gati për të?

Luani Afrikan, nga Amin Maalouf

Amin Maalouf, një nga shkrimtarët që ka ditur më mirë të shpjegojë arsyen e kaq shumë konflikteve etnike.

Amin Maalouf, një nga shkrimtarët që ka ditur më mirë të shpjegojë arsyen e kaq shumë konflikteve etnike.

Kam lexuar një pjesë të madhe të këtij libri gjatë një ndalese të gjatë në Las Palmas dhe e vërteta është se është një lexim që të kap që në momentin e parë, veçanërisht nëse të pëlqen letërsia historike e vendosur në vendet ekzotike. Kjo punë e Libanezi shtetëzoi francezin Amin Maalouf përfshin jetën e njërës prej tyre eksploruesit më të panjohur të shekullit të XNUMX-tëHasan bin Muhammed al-Wazzan al-Fasi aka Luani Afrikan, bir i një Granade nga e cila ai dhe familja e tij u desh të largoheshin pas mbërritjes së Kastilianëve dhe një tregtari në vende të tilla si shkretëtira e Saharasë, Mesdheu ose një qytet i Romës ku përfundoi duke iu dorëzuar Papës Leo X. Një libër që rikuperon aventurat e një njeriu të egër dhe jetësor që përcakton historinë e atij Magrebi zemërues pas Ripushtimit të Krishterë.

Jeta e mrekullueshme e shkurtër e Óscar Wao, nga Junot Díaz

mbulesa oscar-wao

Në vitin 2008, autori amerikan me origjinë Dominikane Junot Díaz fitoi çmimin Pulitzer për veprën e tij të parë, një roman për imigracionin e ndryshëm, në gjysmën e rrugës midis kritikës, dramës dhe humorit të quajtur Jeta e shkurtër e mrekullueshme e arscar Wao. Një histori që ne e zbulojmë përmes Oskarit, një djalë të ri geek dhe shëndoshet që jeton në New Jersey me motrën dhe nënën e tij, duke ikur nga një Republikë Dominikane e trazuar nën sundimin e Trujillo. Tre breza të kondensuar në një roman të butë, të shkathët, ideal për t'u lexuar në një kohë kur prania e Donald Trump ajo përforcon më tej rëndësinë e literaturës së diasporës. Shumë e rekomanduar.

Në jug të kufirit, në perëndim të diellit, nga Haruki Murakami

reagimet ndaj nobelit të letërsisë-bob-dylan-murakami-h

Kisha lexuar disa romane nga Murakami por mendoj se deri më tani nuk kam hasur në një të tillë të lehtë, të thjeshtë dhe të bukur si ai në këtë libër. Në jug të kufirit, në perëndim të diellit, titulli i të cilit është marrë nga një këngë e Nat King Cole, tregon historinë e dy miqve të fëmijërisë, Hajime dhe Shimamoto, të cilët, pasi lëvizën gjatë adoleshencës, përfundojnë të ndarë. Vite më vonë, Hajime jeton me gruan e tij, dy vajzat e tij dhe zotëron një klub të suksesshëm xhazi në të cilin Shimamoto rishfaqet, duke ndryshuar gjithçka përgjithmonë. Romani i bukur që, në shumë momente, me kureshtje më kujtoi një nga filmat e mi të preferuar, gjithashtu shumë i rekomanduar: Në disponimin për dashuri, nga Wong Kar-wai, i lindur në Hong Kong.

Dekolonizoni mendjen, nga Ngũgĩ wa Thiong'o

E drejta për të shkruar në gjuhën tuaj

Ngũgĩ wa Thiong'o, gjatë një prej leksioneve të tij.

Më duhet ta pranoj se ishte e preferuara ime për të fituar Çmimi Nobel i këtij viti në Letërsi, veçanërisht pasi ajo ishte javë para lindjes në çmim që Bob Dylan e refuzoi Kur të mbaroj këtë ese, vetëm ata që janë të interesuar në Afrikë dhe problemet e saj do ta vlerësojnë atë me të vërtetë. Në dekolonizimin e mendjes, Kenyan Thiong'o diskuton shumë mënyra në të cilat kolonializmi dhe post-kolonializmi kanë ndikuar si në kulturën dhe letërsinë afrikane gjatë shekullit të kaluar. Analizë e një kontinenti në të cilin fëmijët me ngjyrë (ata që mund të studionin) duhet ta duan Shekspirin mbi të gjitha gjërat dhe të heqin dorë nga Achebe ose të konsumojnë të gjithë literaturën e shekullit të XNUMX-të që trajtoi afrikanët si kafshë të thjeshta të mbështjella me epope të të bardhëve. Thiong'o di shumë për të, veçanërisht pasi ai u hodh në burg për pjesëmarrje në një shfaqje të shkruar në Gikuyu, gjuha e tij amtare.

Diçka rreth qafës suaj, nga Chimamanda Ngozi Adichie

Unë e dëshiroja shumë këtë autore, aq më tepër që e pashë të famshme biseda ted 2012 në të cilën Ngozi foli për vizionin e saj të veçantë të feminizmit, një që nuk diskrediton burrat dhe që thekson një vend të tij, Nigeri, ku gratë vazhdojnë të jenë të lidhura me kushtëzimin e vazhdueshëm. Kjo pushtim rozë i ndërthurur me historitë e nigerianëve në Shtetet e Bashkuara përmbytin dymbëdhjetë historitë që përbëjnë këtë libër ku ka referenca të shumta për kulturën popullore, Chinua Achebe dhe madje edhe Gabriel García Márquez.

5 leximet e mia të vitit 2016 e kanë bërë këtë një vit të zbulimeve të reja letrare që kam dashur t'i ndaj me ju. Pa mbaruar unë largohem nga një Shtëpi për Z. Biswas, nga VS Naipaul, e cila shpresoj të vazhdojë në 2017 dhe së shpejti do të filloj me Dhëmbët e Bardhë, nga Zadie Smith. E dini, multikulturore mundet.

Cilat kanë qenë 5 leximet tuaja të vitit 2016? A guxoni t'i ndani ato?

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Susana gonzalez dijo

  1.- Tetralogjia Paul Verhoeven (Irene, Alex, Rosy & John, Camille), nga Pierre Lemaitre. Thjesht e bujshme.
  2.- Trilogjia Baztán, nga Dolores Redondo. E shijshme dhe e tmerrshme.
  3.- 11/22/63, nga Stephen King. Më e mira e mësuesit
  4.- Apaches, nga Miguel Sáez. Një zbulim.
  5.- Ferri i Khmer Rouge, nga Denise Affonço. Lexim thelbësor.

 2.   pepe sanxhez dijo

  Për mua, ky vit ka qenë zbulimi i bashkatdhetarit tim Alexis Ravelo dhe romanit të tij të shkëlqyeshëm, strategjia e Pekingezit, ndër të tjera nga autori, po aq shumë interesante dhe e lexuar menjëherë. Merrni këshillat e mia, mos e humbni. Ai që paralajmëron nuk është tradhtar, ai është një paralajmërim, gjerman Pepe Dixit.

 3.   Luis dijo

  Kam lexuar mjaft këtë vit, por unë kam mbetur me:

  - Shitësi i Zogjve (Hernán Rivera Letelier)
  - Balmaceda (Carlos Tromben)
  - Mjerimi (Stephen King)
  - Gjermanja nga Atacama (Roberto Ampuero)