Edhe 5 lexime të zeza për këtë të Premte të Zezë. Përmbledhje dhe lajme

Nesër është e famshme E premte e zezë (E Premtja e Zezë Saksone, që nëse do ta shkruaja këtë artikull në anglisht, atëherë do ta përdorja). Dhe që ditën tjetër Kam komentuar 5 lexime Për të përfituar nga ngjyra që më pëlqen më shumë, ja 5 tituj të tjerë.

Veteranë dhe të mëdhenj të zhanrit si bashkatdhetari Lorenzo Silva ose gaul Pierre Lemaitre janë shënuar dy përmbledhje të serive të tij më të famshme. Ai gjithashtu gaul Ian Manook na kthen përsëri në të largëtën Mongoli. Amerikania Connelly na sjell në zjarrdurues Harry Bosch. dhe Lars Mytting, fenomeni botues norvegjez i vitit të kaluar, kthehet me një roman gjithashtu me natyrën në sfond dhe disa mister.

Seritë Bevilacqua dhe Chamorro - Lorenzo Silva

E seri te plota i romanit më të famshëm spanjoll të krimeve të kohëve të fundit. Silva ka mbledhur 9 romane starring atë çift roje civile që kanë kaq shumë lexues të pakushtëzuar, Bevilacqua dhe Chamorro. Një dhuratë e mirë për t'u bërë nesër ose në datat e ardhshme. Përfshin tituj: Toka e largët e pellgjeve, Alkimisti i paduruar, Mjegulla dhe vajza, Askush nuk vlen më shumë se tjetri, Mbretëresha pa pasqyrë, Strategjia e ujit, Shenja e meridianit, Trupat e çuditshëm, Ku akrepat.

Seritë Verhoeven - Pierre Lemaitre

Shkrimtari prestigjioz francez gjithashtu bashkon në një vëllim të vetëm të gjithë serinë e komandanti i çuditshëm Camille Verhoeven. Në të dyzetat, tullac dhe shumë i shkurtër, ai ndjek rregullat e tij së bashku me një humor djallëzor. Dhe sa atipike është ai janë çështjet që duhet të zgjidhë. Titujt e përfshirë janë Irène, Alex, Rosy & John dhe Camille. Lemaitre është thënë për gjithçka dhe më i miri si shkrimtar i zhanrit të zi. Pra, kjo është një kohë e shkëlqyeshme që adhuruesit tuaj të devotshëm të marrin historitë tuaja të shkëlqyera.

 

Kohë të egra - Ian Manook

Ian Manook është pseudonimi i Patrick Manoukian, i lindur në Francë. Eshte gazetar, redaktor dhe shkrimtar. Në vitet tetëdhjetë ai krijoi Manook, një agjenci komunikimi e specializuar në autorët e udhëtimeve.

Ajo u prezantua me Yeruldelgger. I vdekur në stepë, i cili fitoi çmimin SNCF du Polar 2014 dhe disa të tjerë. Dhe në të Manook prezantoi Komisioneri Mongolian Yeruldelgger, sa e pazakontë aq edhe magjepsëse. Tani me Kohë të egra i cili fitoi Çmimin e Lexuesve të Le Livre de Poche në 2016, kthehet me të në Mongoli. Ky vend ku traditat e lashta dhe shpirtërore bashkëjetojnë me mafien dhe krimin e organizuar, kthehet të jetë protagonist kryesor si Yeruldelgger. Seriali ka arritur të tërheqë shumë lexues nga ky mjedis ekzotik në të cilin rikrijohen histori shumë të mira dhe personazhet bashkëjetojnë me një forcë të madhe.

En Kohë të egra, tani në mes të stepave të ngrira mongolisht, Inspektor Oyun, Ndihmës Komisioneri Yeruldelgger, ai has një skenë disi të vështirë për tu interpretuar: një kalorës dhe kali i tij shtrihen të shtypur nën shpinën e një jaku femër që duket se ka rënë nga qielli. Shefi i tij merr të njëjtën befasi kur në një vend tjetër, një grykë, kufoma e një njeriu se mund të kishte mbaruar vetëm atje duke nxituar poshtë nga lartësitë. Ngjarjet e pazakonta vazhdojnë kur arrestohet vetë Yeruldelgger si i dyshuar për vrasjen e Colette, një mik prostitutë të cilin ai e kishte ndihmuar në rindërtimin e jetës së saj.

Ana e errët e lamtumirës - Michael Connelly

Ish-polici i papërshkueshëm nga zjarri dhe tani hetuesi i fundit privat i Kalifornisë, Harry Bosch, kthehet nga dora e babait të tij Michael Connelly të na propozojë aventurën e tij të njëmbëdhjetë. Një tjetër klasik i zhanrit që nuk dështon kurrë, Bosch mbledh një tjetër shteg të shkëlqyeshëm lexuesish që e respektojnë atë.

Në këtë titull një manjat i madh i Kalifornisë Jugore ai kërkon shërbimet e Bosch sepse është afër fundit të jetës së tij dhe është munduar nga pendimi. Në rininë e tij ai kishte një marrëdhënie me një grua të re meksikane, dashurinë e tij të madhe. Ajo mbeti shtatzënë por u zhduk dhe miliarderi pyet veten nëse ajo kishte ndonjëherë fëmijën dhe çfarë mund t'i ndodhte asaj. Pra, i dëshpëruar për të ditur nëse ai ka një trashëgimtar, ai punëson Bosch.

Dhe Harry, duke marrë parasysh fatin e madh në rrezik, e kupton se misioni juaj mund të jetë i rrezikshëm jo vetëm për të, por edhe për personin që po kërkon. Por nuk do të jeni në gjendje të hiqni dorë kur të filloni tërhiqni vargjet dhe gjeni lidhjet me të kaluarën e tij.

Gjashtëmbëdhjetë pemët e Somme - Lars Mytting

Vitin e kaluar ky shkrimtar norvegjez kryesoi të gjitha listat e shitjeve në tregun botues me Elibri i drurita. Dhe tani ai synon të përsërisë suksesin e tij me këtë roman që nuk braktis mjediset natyrore por prezanton elemente të letërsisë misterioze dhe të udhëtimit. Tashmë të ngritur në lartësinë e emrave të vendeve nordike si Karl Ove Knausgard, propozimi i ri i Mytting e tregon këtë:

Shkojmë 1971 ku një çift vritet duke shkelur një granatë të vjetër në fushën e vjetër të beteja e somes, vendi i një prej episodeve më të tmerrshme të Luftës së Parë Botërore. Fëmija juaj tre vjeç gjendet katër ditë më vonë, shumë milje larg.

Kjo, e quajtur Edvard, ai do të rritet me gjyshin e tij Sverre në një fermë norvegjeze duke injoruar të kaluarën e tij. Por një ditë dikush sjell një arkivol destinuar për gjyshin e tij. Isshtë një copë e shkëlqyer zdrukthtari e gdhendur nga druri i thuprës. Edvard mendon se është vepër e vëllait të Sverres, të cilit ai i humbi gjurmët shumë kohë më parë, dhe të ndërmarrë një kërkim për të gjetur elementin e bashkimit midis këtij misteri të ri dhe vdekjes tragjike të prindërve të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.