5 njoftime letrare të planifikuara për në maj

Mund. Dhe ne jemi ashtu siç jemi, por duket se pak më mirë. Po ashtu për të tregu i botimeve që, përkundër gjithçkaje, ka vazhduar duke punuar. Kështu që duke parë pak dritë që shkëlqejnë në fund të këtij tuneli fatal, ata shkojnë atje 5 tituj zgjedhur e të cilit lirim është planifikuar për këtë muaj. Shpresojmë që të jetë kështu dhe, mbi të gjitha, të mund të shkojmë në libraritë për ta.

Vogëlushja - Carmen Mola

Planifikuar për Maj 28, ne kemi titulli i tretë nga Carmen Mola, fenomeni më i fundit i romanit patria noir, dhe identiteti i të cilit mbetet një enigmë. Dhe kjo këst me yll Elena White ata na e shesin akoma më të dhunshëm dhe tronditës.

Komploti sillet rreth Çeska, anëtari i BAC (Brigada e Analizës së Çështjeve) i cili tani merr komandën dhe kush zhduket pasi kaloi natën e Vitit të Ri Kinez me një të panjohur. Kur shoqëruesit e tij arrijnë kërkojeniAta gjithashtu do të ndihmohen nga Elena Blanco, e cila u largua nga policia pas rastit të mëparshëm të Rrjetit Purple. Dhe hetimi do t'i çojë ata drejt për të zbuluar se ka shumë më shumë sekrete pas asaj zhdukjeje.

Pandemi - Slavoj Zizek

Planifikuar për Maj 20, është provë nga filozofi, sociologu dhe aktivisti politik Slavoj Žižek është një nga risitë më të mëdha të këtij lloji. Žižek është një nga eseistët më prestigjiozë dhe të ndjekur të kohës së tanishme, dhe tashmë ka nënshkruar më shumë se 40 libra të filozofisë dhe kinemasë ose psikanalizës. Y te gjitha Përfitimet i këtij libri do të jetë i destinuar për në Mjekët e OJQ-ve pa kufij.

Në këtë ai propozon një refleksión e urgjencës në krizë nga koronavirusi që shkatërron të gjithë botën. Reflektime se çfarë marrëdhënie ka me politikë, Economia, frikë vet dhe e përgjithshme dhe liritë ose, më saktë, jo-liritë e imponuara.

Kjo gjithashtu na bën të mendojmë për lidhje entre la zgjerim pandemia globale dhe ekonomike të shoqërive moderne. Dhe kryesisht ngre pyetjen se si mundemi ndryshim jo vetëm jetët tonaPor i gjithë modeli i shoqërisë i ndërtuar mbi vlera që janë lëkundur kaq lehtë brenda pak muajsh.

Gjak në dëborë - Jo Nesbø

Edhe për të Maj 28 është planifikuar të lëshohet i fundit nga mjeshtri norvegjez i romanit të krimit. Lindja Gjak në dëborë është një titull i pavarur në serinë e mirënjohur të Komisionerit Harry Hole. Shumë më e shkurtër dhe me një protagonist, Olaf Johanssenqë është një Sicario paguar, a antihero i cili na tregon historinë e tij në vetën e parë.

Ditari i Etty Hillesum. Një jetë e tronditur

Lëshimi i tij është planifikuar për Maj 4.

Etty Hillesum i përkiste Borgjezia hebreje nga Amsterdami dhe ajo dhe familja e saj vdiqën në Auschwitz në vitin 1943. E tyre letra. E veçanta e dëshmitar që Etty Hillesum la në këtë ditar qëndron tek ajo vlera njerëzore dhe transcendente që ia vlen të kujtohemi në këtë vit të 75 vjetorit të përfundimit të Luftës së Dytë Botërore.

Mëkatar - Carmen Roman

Roman është një gazetar me qëndrim të gjatë në South Channel dhe në media të tjera. Në këtë libër mbledh portrete të disa grave në histori, shënuar nga stigma e mëkatet e pretenduara e kryer dhe i hutuar me të dëshiron të jetë i lirë ose thjesht nga mbijetoj në mënyrat e vetme që mundën ose kishin brenda mundësive të tyre.

Kështu kemi emra si ata të Phryne, një nga zonjat më të bukura të Greqisë Antike ose Sicilia, prostituta më e famshme në Romë. Gjithashtu nga atje, ai na tregon për Julia, vajza e Perandorit Augustus, Agrippina ose Messalina, gruaja e perandorit Klaudi. Apo ato të Maria Magdalena, Zonja Pompadour, tonë Bella Otero apo aktoren Joan Crawford, e cila iku nga shtëpia e saj dhe provoi fatin e saj në shfaqje, por u arrestua për prostitucion.

Burimet: Shpërndarjet UDL, Casa del Libro, më pëlqen të lexoj, Editor Anagrama


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.