5 ide për të shkruar librin tuaj të ardhshëm

makinë shkrimi

Këtë fundjavë takova dy miq të vjetër veçmas dhe për habinë time zbulova se të dy ishin zhytur në romane që kishin përgatitur për ca kohë. Tregime që lindin nga dëshirat e zjarrta, të tjerat vijnë nga përvoja të vërteta, disa të frymëzuara nga bestsellerët e kohëve të fundit dhe të tjera krejt interesante, praktike.

Këto takime kanë shërbyer për të shkëmbyer ide, për t'u thelluar pak më shumë në arsyet pse shkruajmë ato që shkruajmë dhe, gjithashtu, për të menduar për këto 5 ide për të shkruar librin tuaj të ardhshëm.

Sepse ndonjëherë SI është më e pakta e saj.

Një udhëtim

Kerala, shteti i Indisë ku është vendosur romani.

Kerala, shteti i Indisë ku është vendosur romani.

Që kur Lonely Planet u themelua nga disa backpackers në vitet 70, bota e udhëzuesve të udhëtimit është zgjeruar gjithnjë e më shumë. Një realitet jo i papajtueshëm me shumë mundësi që një udhëtim mund të sjellë në shkrimet tona dhe dobinë që çdo libër (i mirë) për udhëtimet vazhdon të ketë në mesin e publikut. A keni bërë një udhëtim të fundit në Amerikën e Jugut? Ndoshta për Malajzinë? Tregoni përvojën tuaj, shkruajeni, shoqërojeni me ilustrime dhe fotografi.

Një tezë

Shumë studentë mund të kalojnë vite dhe vite duke ndërtuar një tezë dhe duke mbledhur informacione për një temë specifike për të cilën nuk ka mjaft libra. Në rastin e tezës, botuesit rrallë i pranojnë ato pasi nuk kanë ekskluzivitetin e një vepre që duhet të botohet më parë nga autori. Sidoqoftë, përqendrimi në një pjesë të caktuar të kësaj teze, modifikimi i saj dhe dhënia e saj një qasje më letrare ose editoriale mund të jetë një mundësi e mirë.

Një pikturë

Mona Lisa, një nga pikturat më me ndikim në letërsi.

Mona Lisa, një nga pikturat më me ndikim në letërsi.

Vizita në një galeri arti është zakonisht një nga përvojat më frymëzuese që mund të kemi akses në jetën tonë të përditshme. Nga ana tjetër, shumë vepra mund të lëshojnë një histori të fshehur që do të kryhej nga një shkrimtar që nuk është piktor, por është një shpikës i atyre teksteve të fshehura në ngjyra dhe forma.

Një marrëdhënie e keqe

Në botë ka aq shumë njerëz sa lloje të ndryshme të marrëdhënieve të dashurisë. Në rastin tuaj, ndoshta ajo marrëdhënie e fundit ishte e denjë për një film Sandra Bullock ose që sjell një këndvështrim tjetër për ata shumë njerëz që vazhdojnë të vuajnë probleme me partnerët e tyre. Nëse edhe ju nuk e keni kapërcyer atë, mos harroni atë shkrimi është akoma më terapeutik sesa mendoni.

Një triumf

Sot bota e Internetit ka lejuar shumë blogerë të botojnë libra praktikë për ndjekësit e tyre dhe, rastësisht, të jenë në gjendje të përfitojnë prej tij. Nëse në rastin tuaj keni pasur sukses në financa ose keni krijuar një kompani të suksesshme, shkrimi i një libri mund të bëhet plotësuesi perfekt i karrierës suaj.

Këto ide për të shkruar librin tuaj të ardhshëm lindin nga elemente ose përvoja të disponueshme për të gjithë ne dhe nga qasja korrekte ndaj tyre.

A ka ardhur ndonjë nga historitë tuaja nga një udhëtim?

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Pepe dijo

    Çfarë gjë budallaqe