40% e spanjollëve kalojnë një vit pa lexuar një libër

libra-verë

Ne do ta përfundojmë javën në një mënyrë të trishtuar në Spanjë. Të paktën për ata prej nesh që kujdesen për Kulturën. Sipas CIS, në Spanjë rreth një 40% e spanjollëve nuk kanë lexuar një libër vitin e fundit. Një rezultat shumë negativ që duket se po bëhet trend në vendin tonë.

Përqindja e të anketuarve që kanë deklaruar se nuk kanë lexuar një libër gjatë vitit të fundit është 39,4% e gjithsej 2.184 të anketuarve. Përdoruesit të cilët lexuar rregullisht arriti në 27,9% por vetëm 8,8% kanë lexuar më shumë se 12 libra në vit.Lajmi i mirë, nëse ka ndonjë gjë të mirë për të dalë nga këtu, është ePërqindja e përdoruesve që vizitojnë një bibliotekë ose librari, duke arritur 75% të të anketuarve. Diçka interesante për këto institucione që pas një kohe të gjatë shohin sesi ringjallen dhe fillojnë të përdoren si qendra të kulturës që janë. Por e vërteta është se nga ato vizita, pak përdorues blejnë një libër dhe më pas e lexojnë atë ose e huazojnë drejtpërdrejt dhe e lexojnë.

Të rinjtë nuk e kanë zakon të lexojnë një libër në vit

Moshat e lexuesve të treguar në këtë raport janë gjithashtu shqetësuese. Raporti i CIS tregon se të gjitha ata që lexojnë rregullisht nuk janë të mitur, por përkundrazi ata janë të rritur që lexojnë rregullisht dhe pa ndonjë presion. Çfarë vjen për të thënë që të rinjtë e vendit nuk lexojnë një libër rregullisht apo edhe brenda një viti.

Nëse i marrim parasysh këto të dhëna, duket se e ardhmja e vendit tonë është mjaft e errët, sepse banorët e së ardhmes nuk do të lexojnë asnjë libër. Por për fat të mirë sondazhet nuk pasqyrojnë më realitetin dhe kjo nuk do të thotë që ne spanjollët nuk lexojmë, megjithëse na paralajmëron për atë që mund të ndodhë në një të ardhme jo shumë të largët.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.