4 shkrimtarë bashkëkohorë galisianë që duhet të njihen

Po kaloj disa ditë të pushime në Rías Bajas të Galicia. Dhe tashmë janë 21 vjet. Më pëlqen gjithçka në lidhje me këtë tokë dhe, sigurisht, letërsinë e saj gjithashtu. Pra, edhe pse ka shumë, sot unë rishikoj 4 nga shkrimtarët bashkëkohorë galisianë më përfaqësuese dhe më të suksesshme. Ata janë Manuel Rivas, Pedro Feijoó, Manel Loureiro dhe Francisco Narla.

Pedro Feijoó

(Vigo, 1975). Feijoó u diplomua në Filologji Galician në Universitetin e Santiago de Compostela. Ai ka praktikuar profesionalisht si muzikant dhe ka një karrierë intensive si producent dhe kompozitor. Romani i tij i parë, zhanër i zi dhe vendosur në Vigo dhe grykëderdhjen e Pontevedra, Fëmijët e detit (Os fillos do mar), ishte një finalist për çmimin Xerais Novel 2011 dhe ishte një fenomen letrar në Galicia.

Romani i tij i ardhshëm është Fëmijët e zjarrit, ku rikuperon personazhet nga ai i mëparshmi.

Manel Loureiro

(Pontevedra, 1975)

Shkrimtar dhe avokat, prezantues në Galicia Television dhe skenarist. Ai aktualisht bashkëpunon në Diario de Pontevedra dhe ABC. Ai është gjithashtu një kontribues i rregullt i Cadena SER. Romani i tij i parë, Zbulesa Z: Fillimi i Fundit, një thriller horror, filloi si një blog në internet që autori e shkruajti në kohën e tij të lirë. Duke pasur parasysh suksesin e tij, ai u botua në 2007 dhe u bë një shitës më i mirë.

Romanet e tij të rradhës, Ditët e errëta y Zemërimi i të drejtits, ishin vazhdim i së parës. Por suksesi përfundimtar i erdhi atij në 2013 me Pasagjeri i fundit, roman horror me një anije fantazmë shumë të përhumbur si personazhin kryesor.

Në vitin 2015 ai botoi Zbehje, një tjetër roman me ngjyrat e zeza dhe tmerri me një protagoniste që pëson një aksident të çuditshëm trafiku që e lë atë në koma. Pas disa javësh, dhe pas një rikuperimi të mrekullueshëm, gjithçka ka ndryshuar plotësisht dhe dikush ka filluar ta ndjekë shtëpinë dhe familjen e saj. Plus, ai ka mbetur me një pasojë të bezdisshme që nuk mund ta kontrollojë.

Puna e Loureiro është përkthyer në më shumë se dhjetë gjuhë dhe botuar në një numër vendesh.

Manuel Rivas

(La Coruña, 1957). Shtë emri i historisë më të gjatë dhe më të suksesshme. Lindja shkrimtar, poet, eseist dhe gazetar Galician gjithashtu shkruan artikuj për El País. Ai është gjithashtu një partner themelues i Greenpeace në Spanjë dhe një anëtar i Akademisë Mbretërore Galike.

Nënshkruani tituj si përmbledhje të tregimeve të shkurtra Një milion lopë (1989), i cili fitoi Çmimin e Kritikëve për Tregimin Galician. OSE Cfare me don, dashuri?  përfshin historinë Gjuha e fluturave, të cilën regjisori José Luis Cuerda e çoi në kinema. Litar gjithashtu bëri filmin eponim të Gjithçka është heshtja, një roman i zi me lartësi i botuar në 2010.

Puna e tij e fundit, nga 2015, është Dita e fundit e Newfoundland, roman që tregon trajektoren spanjolle që nga periudha e pasluftës dhe kalimin duke filluar nga një librari në La Coruña, e kërcënuar nga mbyllja.

Francisco Narla

(Lugo, 1978)

Një emër tjetër më shumë se i njohur. Lindja shkrimtar dhe komandant i linjës ajrore ai ka botuar romane, tregime, poezi, ese dhe artikuj. Si pedagog, ai ka marrë pjesë në forume të ndryshme, të tilla si qendra universitare dhe programe radiotelevizive.

Shumë i zhdërvjellët, hobi i tij përfshin gatimin, peshkimin me mizë, bonsai dhe modën. Ai gjithashtu kampion projekte kulturore si p.sh. Lendaria, të destinuar për të rimarrë, mbrojtur dhe përhapur traditën magjike të Galicës.

Në vitin 2009 ai botoi romanin e tij të parë, L Wolves del thekre. Në vitin 2010 ishte Kuti e zezë, i cili u ribotua në 2015. Në 2012 befasoi me  Siguroj, një titull historik që pushtoi publikun dhe kritikët, duke qenë një nga librat më të shitur. Aventurat, peripecitë dhe udhëtimet e Assur-it jetim, të rritur dhe të edukuar midis kalorësve dhe Vikingëve, janë një lexim i shkëlqyeshëm për këtë verë.

Në vitin 2013 ai botoi një tjetër historik, Ronin, gjë që e vendosi atë si një nga shkrimtarët më të zhdërvjellët dhe të talentuar të kësaj zhanri në vendin tonë. Ku kodrat ulërijnë është vepra e tij e fundit historike, me një ujk të madh dhe të jashtëzakonshëm si protagonist në një përrallë gjuetie dhe hakmarrje të vendosur në kohën e Julius Cezarit. Sigurisht që është bërë një tjetër sukses përsëri.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   loveread24 dijo

    Secili prej tyre më duket shumë interesant.